САН О СПОМЕНИКУ МАРКСУ И ЕНГЕЛСУ У ЛОНДОНУ: Неизбежност светске револуције била је опсесија бољшевика
ПОСЛЕ доласка Лењина на власт, српски официр Радоје Јанковић, прати нови ток догађаја. Он пише да палата руских царева није оштећена у борби, него су је опљачкали револуционари.
"Нагрнули су у подруме да испробају вина од сто година, донета са Крима и Бесарабије. Пијани они су прошетали по горњим одајама где су госпостовали тирани и где се до октобра башкарио Керенски. Бољшевици су поштедели двор споља, али су га разорили изнутра. Најбогатији двор, најлуксузније одаје, најдрагоценије збирке уметничких производа изгажени су ногама пијаних војника Црвене гарде онда када од царизма није било ни трага; кад је цела царска породица била у страшном Сибиру; кад су сви велики кнежеви били похапшени и прогнани..."
У дечјим одајама "ормани са играчкама, пајаци, коњићи, кола, лоптице, све је то масакрирано и насилно здробљено. Са столичица и ормана згуљена је свилена тканина и однета. У соби руског престолонаследника радило је неко економско одељење Керенског. Он је крив што је ова ризница богатства оштећена. Његови службеници били су први који су начели народну својину у двору", пише Радоје Јанковић оптужујући Керенског да је од многих просторија у Петрограду "нашао да је најбоље заседати по дворцу где је свака ситница мамила".
ЈАНКОВИЋ је писао о хаосу који је наступио у Русији:
- Наши људи? Ништа! Спалајковић немоћан код револуционара. Њему Пашић послао пре 15 дана депешу: "Сматрам за дужност да вам јавим да сам наредио Гавриловићу да одмах крене. Наређујем вам да му одмах предате дужност итд."
Jадна Србија. Руси је и не помињу.
Бољшевици сипају декрете. Терор. Оптужили Шрајдера. У Москви рањен Брусилов. Погроми, крађе.
Духоњин (пишу јутрошње новине) одбија да предложи примирје Немцима. Каже: "То може једино централна влада да нареди". Одређен на његово место пропоршчик Криленко (Главнокомандујући! Провокација).
Троцки гура све у суноврат. Где му је одступница кад се изврши демобилизација. Дошао амо Радек. Реферисао. У Северној армији глад. Банке не дају бољшевицима новац. Биће пушкарања и убистава.
У Ставци Чернов. Говори се о новој влади тамо: Чернов - Церетели итд.
О Керенском ни гласа. Сви су за мир!
Шта ће Румунија? Шта ћемо ми? Јадна Србија!... Хоћемо ли моћи уз Енглеску? "Енглеска је глупа", каже Пелисије (анкетар француске владе у Русији, дописник Тулузских новина, уредник политичке стране). /.../
Шта хоће Лењин и Троцки? Да изведу делење Русије? Сумњиво је да они верују у социјалистичку револуцију у Немачкој. Они хоће више господарства у овој великој царевини да се не би царизам вратио у свој својој грубости. То се поклапа са намерама Немачке. Да се то и у Немачкој примени, треба тући Немачку на бојишту. Русију туку Лењин и Троцки дезертерством војске, оскудним средствима, глађу и дугим ратовањем."
ПРИБЕЖИШТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИХ АГИТАТОРА
И КАД БОЉШЕВИЦИ победе, нада га не напушта. Јанковић се, у име интереса Србије, среће са разним личностима бољшевичке револуције. Међу њима је и Троцки, кога овако описује: "Бело лице, дуга коса. Велико чело. Мачије око. Шораве усне. Црни танки обешени бркови. Шпицаста брада. Наочари. Тон говора пун, мек баритон. Без осмејка. Хладан, диктирајући тон. Нешто позе. Уморан. Ипак сигуран у оно што хоће. Зна куд иде. Неће у полемику. Политичар. Дипломата, дискретан и озбиљан. Ко зна колико куражан? Кад је рекао: "Ако савезници неће мир уз нас, онда ћемо правити мир с Немцима, што ће бити најгора ствар за све", он прети. Моја брошура о Солунској афери била код Троцког на ревизији. Одобрена за штампу на енглеском и руском језику. Лењинова десна рука каже да је "бољи сепаратни мир на рачун Русије, него рат до победе на рачун Русије", најављујући тиме будуће преговоре у Брест - Литовску, када Лењин капитулира пред Немцима да би спровео унутрашњи обрачун са "белима".
Када је Јанковић другом приликом питао Троцког шта ће бити са Србијом, овај му је, доктринерски, као да није знао да је мала балканска земља под страшном аустроугарском окупацијом, а њена власт и војска у у избеглиштву, рекао: "Подигните револуцију". И Јанковић схвата да су Срби остављени на цедилу.
РАСТ ЦЕНА У ТАМИ ПРЕВРАТА
ЈАНКОВИЋ описује и страшни пораст цена који је сламао државу: "Физиономија вароши: ситан влажан снег. Маса народа. Саоне, куповне. Нема електрике. Рубља лети. Ипак има свега. Фунта ајвара (400 гр.) 30 рубаља. Фунта сланине 8 рубаља, фунта сира 8-9 рубаља. Хлеба мало. У "кантону" вечера (супа, риба, шунка у сосу, сладолед, кафа) 20 рубаља. Ципеле 220 рубаља. Старе подеране ципеле 50-80 рубаља. Новине сваки час мењају називе (затварају их), мењају и формат и боју папира. За најмању вожњу где се у миру плаћало 40 копејки траже 5 рубаља, 10 рубаља ако је рђаво време. Пуд овса (16 кила) 35 рубаља. Потковати коња у све четири 25 рубаља. Где сте раније давали бакшиша 10 копејки сад дате рубљу - без хвала. Шешир штофани 70 рубаља (пре три месеца био 30 рубаља). Говори се да ће 100 рубаља после закључења мира вредети 60 рубаља и мање. Чаша чаја раније 5 копејки до 10, сада 75-1,50 рубаља. Кафа у кафани 2 рубље (раније 10-15 коп.) Порција шећера (три парчета) 0,50-0,60 коп. Колач један сух, без путера, неукусан - 2 рубље. У Београду га пре рата нико не би смео понудити да прода.
ТИХ ДАНА У ПЕТРОГРАДУ Јанковић је у друштву са француским новинаром Пелисијем посетио у Смољном институту Троцкога. Француз је хтео да од Лењиновог главног сарадника добије интервју за Јornal de Toulouse. Том приликом српски официр је хтео да чује шта комесар Троцки мисли о балканским Словенима и њиховом уједињењу у часу кад су бољшевици спремали сепаратни мир са Немцима. Комесар Троцки је одмах и са одлучним гестом показао депешу аустријског канцелара грофа Чернина, који је, вели Троцки у тријумфу, пристао на сазив једне конференције за преговаре о миру.
"А ако руски савезници одбију да дођу на ту конференцију?"
"Морају доћи!", узвикнуо је совјетски комесар.
"Али ако ипак не дођу?"
"Решићемо мир без њих."
"Али ако Енглеска и Француска победе Немачку?"
"Ми нећемо допустити", запретио је Троцки, "да империјалисти газе немачки радни народ."
Противно мишљењу бољшевика, Русија је морала потписати мир с Немачком у Брест Литовску. Тај жалосни докуменат Лењин је бранио овако: "Разбојници су нас пресрели на мирном путу. Одузели нам и ауто и револвер и новац. Дали смо им све, да бисмо их се курталисали, до прве боље прилике за реванш." Потом су се бољшевици затворили у своју кулу у Москви, не бринући ни о Русији ни о цивилизацији света, старајући се једино да уклопе бољшевизам, комунизам и светску револуцију.
Неизбежност светске револуције била је управо стална опсесија марксиста. Троцки је, после револуције у Немачкој најављивао велику револуцију у Енглеској, после које ће на Трафалгар скверу стајати споменици Марксу и Лењину. Сенка тобож неизбежне револуције пала је на све, и постала је прибежиште авантуриста - професионалних агитатора, који живе од пропагирања револуције.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)