"ДАНАС ОТВАРАМО НОВО ПОГЛАВЉЕ У ОДНОСИМА": Вучић у посети Норвешкој - састао се са председником Парламента
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић састао се са председником Парламента Краљевине Норвешке Масудом Гараханијем.
- Захвалио сам председнику Парламента на томе што је Норвешка увек била спремна да помогне Србији, не само својим искуствима у хармонизацији стандарда и прописа ЕУ, већ и у експертској и финансијској помоћи нашим реформским процесима, а посебно у модернизацији нашег енергетског ситема. Данас отварамо ново поглавље у односима Републике Србије и Краљевине Норвешке - објавио је председник на свом Инстаграм профилу.
Вучић ће се током посете састати са краљем Харалдом Петим, као и председником Владе Норвешке Јунасом Гаром Стереом.
Током посете, председник Вучић ће се срести и са норвешким привредницима из енергетског сектора.
Посета председника Србије уследила је након скупа лидера Западног Балкана о улагањима у обновљиве изворе енергије.
Тај скуп је организовао председник Вучић 17. новембра заједно са Норвешком, под називом "Могућности улагања у обновљиве изворе енергије на Западном Балкану".
Учествовали су, поред Вучића, и премијери Албаније, Северне Македоније и Црне Горе, Еди Рама, Димитар Ковачевски и Дритан Абазовић, председавајући Већа министара БиХ Зоран Тегелтија, као и заменик министра енергетике и специјани изасланик председника Владе Норвешке Андреас Ериксен.
Вучић је том приликом истакао да су у области енергетике потребне бројне реформе, промена наших навика, али и огромна улагања, чак између 16 и 30 милијарди евра наредних година, као и да нема лаких ни једноставних решења, али да се све то мора предузети, јер ћемо се у супротном суочити са катастрофом.
За све владе у региону, једно од најважнијих питања је напредак у сектору енергетике, истакао је Вучић.
Он је рекао да је ове године констатовано да у Србији постоје дубоки суштински проблеми, и то не само када је реч о диверзификацији снабдевања гасом и нафтом, већ када је реч о нама, нашем старомодном приступу, старим техонлогијама у термоелектранама.
Такође, додао је да ничег новог нема ни када је реч о хидропотенцијалима, и да држава није у позицији да повећа проценат обновљивих извора енергије у укупној понуди и потрошњи.
- То значи да ћемо морати да спроведемо много реформи, да променимо навике и да радимо на прилично другачији начин - нагласио је председник Србије.
Зато смо, казао је, и замолили партнере из Норвешке, али и Велике Британије да помогну, додајући да су норвешки партнери били од велике помоћи, и после неколико месеци током којих су помно пратили ситуацију у Србији, имају краткорочне, средњорочне и дургорочне предлоге и постављене приоритете, када је реч о томе шта треба да урадимо.
Председник Србије је и током боравка у Прагу рекао да Србија заједно с Норвежанима припрема енергетску стратегију, а пре неколико дана је и министар финансија Синиша Мали рекао да је завршена студија о даљем развоју енергетског сектора у Србији која је рађена са једном норвешком компанијом и да ће наредних недеља бити донета одлука о правцу у којем ће енергетски сектор бити развијан.
- Наредних пар недеља ћемо да одлучујемо о томе који ћемо сценарио да усвојимо - рекао је Мали.
Ериксен је на конференцији у Београду 17. новембра позвао земље Западног Балкана да сарађују у области енергетике и налажењу решења за увођење већег степена обновљивих извора енергије (ОИЕ), као и постизању циљева зелене трензиције.
Он је понудио помоћ Норвешке, њених компанија и искуства које имају у тој области као земља која 90 одсто својих потреба за енергијом задовољава из ОИЕ.
Нагласио је да је блиска сарадња земаља у региону са фокусом на размени енегената неопходна.
Ериксен је рекао како зелена транзиција мора да буде фер процес за који морају да буду пронађена одржива решења и додао да то може да се постигне само у отвореном дијалогу земаља региона уз међусобно поверење и посвећеност.
Ериксен је тада најавио да ће председник Вучић за две недеље посетити Норвешку, како би тамо били настављени разговори о сарадњи и области ОИЕ.
Влада Србије је у септембру потписала уговор с норвешком фирмом "Рyстад енерџи" о консултантским услугама за унапређење енергеског сектора Србије.
Норвешка има велике резерве нафте и природног гаса у Северном и Норвешком мору, а обилује и минералима и шумама, и у великој мери користи и хидроенергију.
Такође, један је од лидера у зеленој транзицији и коришћењу обновљивих извора енергије.
Норвешка је највећи европски добављач гаса и велики светски произвођач нафте и у тој земљи очекују да ће наредне године производити 4,3 милиона барела нафте дневно, што је за 200.000 барела нафте више него у овој години.
У 2021. робна размена између Србије и Норвешке је износила 142,64 милиона евра (извоз 26,1 млиона евра, а увоз 116,54 милиона евра).
У 2020. робна размена је износила 68,11 милиона евра (извоз 18,71, а увоз 49,41 милиона евра).
Највећи домет сарадње Србије и Норвешке остварен је у области инвестиција у износу од 1,36 милијарди евра.
Значајна су улагања компанија РАППМаринеАС, ЕМИСОФТ и Елопак.
Норвешка је један од највећих билатералних донатора у Србији - различитим програмима помоћи, кроз донације и техничку помоћ у протеклих 15 година обезбедила је око 216 милиона евра развојне помоћи.
Препоручујемо
ПРЕМИЈЕРКА СА ПРИВРЕДНИЦИМА У БУКУРЕШТУ: Сутра важан састанак са премијером Румуније
27. 11. 2022. у 21:52
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)