КОСОВО ЈЕ СРПСКО И ТАКО МОРА ДА ОСТАНЕ: Француски европарламентарац Никола Беј за "Новости" о историјској колевци нашег народа

Марија Стевановић

29. 01. 2023. у 08:00

ОДУВЕК сам био свестан потребе да браним Србе, Французима братски народ, зато што истином браним европску цивилизацију.

КОСОВО ЈЕ СРПСКО И ТАКО МОРА ДА ОСТАНЕ: Француски европарламентарац Никола Беј за Новости о историјској колевци нашег народа

Фото Приватна архива

Поручује ово, у разговору за "Новости", Никола Беј, француски посланик у Европском парламенту. Указујући да Србе и Французе повезују историјски и пријатељски односи, Беј, који је у више наврата боравио у централној Србији, Републици Српској, међу Србима на Косову и Метохији, истиче да су та путовања била прилика да упозна поносан народ, жељан да одбрани свој идентитет и своје корене који су у потпуности уписани у европску цивилизацију.

Одакле потиче веза са нашим народом и интересовање за "косовско питање"?

- Желео сам да одем на Косово да упозорим и јавно мњење и европске институције на судбину хришћана прогоњених у Европи на земљи својих предака. Већ 1999, током НАТО бомбардовања, бранио сам позицију Срба у Француској као млади политички активиста. И данас на Косову Срби свакодневно трпе муке и понижења. То понекад иде до агресије и убиства. Режим самопроглашених косовских Албанаца све више врши притисак да протера последње хришћане са Косова, насилно присвајајући историјску колевку српског народа.

Моја дужност као посланика Европског парламента, Француза и хришћанина била је да одем тамо и изразим своју подршку Србима који пружају отпор.

Западно јавно мњење је веома мало информисано о историји Балкана и тренутној ситуацији?

- Боље речено, веома је дезинформисано. Ратови у бившој Југославији, а посебно сукоб на Косову, приказани су на пристрасан и идеолошки начин. Неопходно је открити шта се данас дешава на Косову, показати да су хришћани жртве једног облика етничког чишћења, како би се променила искривљена перцепција коју Запад има о региону.

Да ли је Косово последњи гето "модерне, демократске Европе"?

- Косово је "псеудомафијашка држава" чије су једино наслеђе лажни споменици подигнути "херојима" ОВК, као и бензинске пумпе и хотели чија је једина сврха прање прљавог новца.

- Суочени са овом тужном стварношћу, опстају драгуљи српске културе, као што је манастир Дечани, место сјаја, спокоја и вишевековни приказ наше европске цивилизације. Овај контраст је, колико симболичан, толико и упечатљив. Хришћани које прогони нелегитимни приштински режим живе у енклавама и под притиском су да оду. Ово је јединствена ситуација у савременој Европи и утолико је трагичнија.

Беј у Грачаници, Фото Приватна архива

А, зашто та Европа ћути?

- Брисел је изабрао свој табор, а то је НАТО. Реалност је неважна пред идеологијом.

Има ли решења за "косовско питање"?

- Понуда Брисела, Берлина и Париза да се Косову да независност у замену за нејасно обећање о чланству у ЕУ је увреда. Косово је српско и то мора да остане јер је историјска колевка овог народа. Морамо да наставимо да говоримо истину о томе шта се дешава на Косову, да пробудимо западно мишљење о томе кроз шта хришћани тамо пролазе. Медијско ћутање које скрива право стање једино је што омогућава западним лидерима да наставе да подржавају Албанце. Крајње је време да Европска комисија, која дели лекције о људским правима, поштује територијални интегритет Србије и основне принципе међународног права.

Да ли вам је позната идеја стварања „велике Албаније“? Да ли је Европа свесна опасности које носи једна таква идеја? Има ли Европа одговор на причу о таквој творевини, поготово ако се узме у обзир да ова идеја на Стари континент доноси талас радикалног исламизма – Албанци деценијама раде на етничком чишћењу косовских Срба православаца?

- Велика Албанија је пројекат из 1960-их. У то време Тито је већ дао статус велике аутономије, али то није било довољно онима који су желели статус аутономне републике. То је довело до ескалације до 1990-их, бојкота институција, стварања УЧК и рата. Овај велики ентитет би био мафијашка држава каква је данас, капија за трговину оружјем, дрогом и радикалним исламизмом у срцу Европе. Ова евентуалност која виси над Европом била би велика претња нашој цивилизацији. Пројекат „Велике Албаније“ у којој доминирају муслимани на Балкану представља директну претњу Европи. На прилично сличан начин, пројекат великог Отоманског царства који носе Турска и Азербејџан са жељом да анектира Јерменију и искорени Јермене, захтева политички, дипломатски и по потреби војни одговор солидарности Европљана са Јерменима.

На православни Бадњи дан и вече, на српске дечаке и младиће је пуцано на КиМ, зашто је западним моћницима и медијима тешко да кажу да су жртве албанског терора на КиМ Срби?

- Очигледно је да би, када би западни медији и лидери проговорили о овој драми, званична и лажљива ситуација на Косову била доведена у питање. На овој лажи се засновала сва акција НАТО и западних сила од 1999...

Реаговали сте и на недавне догађаје у Великој Хочи, када је породици Петровић одузето 40.000 литара вина. Прогон косовских Срба се наставља, шта је крајњи циљ?

- Ова агресија и та пљачка су ме још више дирнули од када сам упознао породицу Петровић и био сам запањен њиховом добродошлицом, која је била и тако једноставна и тако великодушна у њиховој гостионици. Циљ је очигледан: уплашити последње хришћане који се опиру и који легитимно желе да бране земљу својих отаца.

За шта је Србија била крива те 1999, зашто је НАТО послао бомбе на нашу земљу?

- Срби су били криви што су желели да живе међу собом, што су желели да нађу своју нацију уједињену, независну и јаку. То је оно што је дато скоро свим народима Европе, чувено "право народа на самоопредељење". Срамно је да је то Србима забрањено.

Какве утиске имате о српским манастирима који су део српске средњовековне културне баштине на КиМ?

- Имао сам прилику да посетим многе од њих. Они су одраз наше велике заједничке цивилизације, "белог плашта цркава" који покрива Европу. Утолико је дирљивије што су ови манастири већ толико пута преживели разна бомбардовања и нападе, а што ће у будућности бити још угроженији. Европа би требало да их очува и званично заштити.

Фото: Приватна архива

МОЈА ДУЖНОСТ

- ТОКОМ мог последњег боравка у Београду био сам срећан што сам ту затекао и Арноа Гујона, садашњег директора Владине Управе за дијаспору и Србе у региону, са којим сам делио политичке борбе у Француској и који је одлично радио на подршци Србима на Косову.

Подршка српској ствари је једноставно дужност према којој ме гура моје француско и европско срце - искрен је Беј.

БОЖИЋ У РС

Православни Божић провели сте у РС?

- Присуствоваоо сам православној служби у Саборном храму Христа Спаситеља, полагању венаца испред споменика у част новорођенчади која су умрла у бањалучкој болници 1992, церемонији доделе годишњих медаља и разним догађајима везаним за Дан Републике Српске, свечаној паради у Источном Сарајеву - поносно говори наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (9)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади