КУРТИЈЕВА ОПАСНА ПОРЕЂЕЊА: Шта се крије иза намере приштинског премијера да у преговоре са Београдом убаци и питање 11 општина ван КиМ
У ЗАХТЕВИМА да се између тзв. Косова и Србије успостави реципроцитет у правима мањина, премијер тзв. Косова Аљбин Курти који већ дуже време покушава да на бриселски преговарачки сто - исти онај за којим је договорена Заједница српских општина - уметне и питање положаја Албанаца у три општине на југу централне Србије, сада је отишао корак даље.
Потегнуо је питање зашто Србија не омогући и Мађарима, Бошњацима, Бугарима.., да формирају једнонационална удружења општина. Такво поређење, према оцени саговорника Косово онлајна непримерено је по више основа.
Курти је направио и табелу у којој се види колико општина у Србији предводе градоначелници несрпске националности. Каже у 11.
- Зашто им Србија не омогући да формирају једнонационална удружења општина, а на тзв. Косову тако нешто тражи? - упитао је Курти.
Директор Центра за регионализам Александар Попов каже за Косово онлајн да је поређење које је направио Аљбин Курти непримерено.
- По истом систему Курти би могао да каже зашто Француска не направи заједницу муслиманских општина у којима муслимани живе као већина или да то питање упути Немачкој. Овде је реч о тзв. Косову а не о Србији. Тзв. Косово тек треба да се установи као држава јер није међународно признато, а има обавезе које је преузело у складу са тим и које им је међународна заједница наметнула. ЗСО је обавеза која је преузета Бриселским споразумом и то у два наврата 2013. и 2015. године - каже Попов.
Он додаје да није тема преуређење Србије као земље.
- Србија има свој Устав и свој систем, а тзв. Косово је по Ахтисаријевом плану правило Устав и ту су напављене општине са српском већином. При чему, Ахтисаријев план се није односио на Србију него на тзв. Косово. По том основу су направљене општине са српском већином и направљен је изузетак - објашњава наш саговорник.
Што се тиче Србије, Попов каже да по природи ствари постоје две општине у којима су Албанци већина – Бујановац и Прешево, док су у Медвеђи у већини само на папиру јер су многи одатле отишли и долазе само на гласање.
- Те општине делују по систему као и на северу где су Мађари у већини у Сенти или Кањижи, а Бошњаци у Санџаку, функционишу у складу са Законом о локалној самоуправи и другим законима. Тако да се на њих једнако односе закони који важе. Ту је немогуће правити поређења између Косова и Србије - закључује Попов.
Да положај Срба на КиМ никако не може да се доводи у било какав однос са припадницима националних мањина на другим подручјима Републике Србије, сматра Балинт Пастор, шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара у Скупштини Србије. Напомиње да када каже да овде нема места поређењу, не мисли само на Мађаре већ генерално на све националне мањине у Србији.
- Ми као СВМ имамо легитимне политичке представнике у Србији, у парламенту смо од 1990. године и не треба нам Курти или било ко други да нам објашњава шта ми треба да тражимо. Имали смо захтеве, пуно тога је урађено, и ми на тај начин, унутар институција покушавамо да се боримо за положај националних мањина па и мађарске. Мислим да је доста тога урађено у претходним годинама - каже Пастор за Косово онлајн.
И он подсећа да је Заједница српских општина на тзв. Косову обавеза која је предвиђена Бриселским споразумом и да постоји десет година.
- Апсолутно није утемељено да се прави било каква компарација, већ једноставно треба применити оно што је потписано и прихваћено пре десет година. То је свакако први корак да би разговори између Београда и Приштине могли да доведу до неког резултата и да дође до помака. То је обавеза Аљбина Куртија коју он мора да испуни - каже Пастор.
На можда и кључан разлог због чега ЗСО није упоредива са начином на које су организоване мањине у Србији указао је помоћник министра за европске интеграције у Влади Србије Мирослав Гачевић. Он је истакао да је идеја о стварању Заједнице српских општина била резултат континуираних застрашивања и напада на Србе и њихову имовину.
- Наравно да таквих удружења нема, једноставно, јер све наше мањине нису стварно угрожене, а њихова права су у потпуности заштићена у постојећем законском оквиру - навео је Гачевић.
Упитан да прокоментарише Куртијеву изјаву да у Србији постоји 11 председника општина који нису српске националности а немају посебне заједнице, председник Србије Александар Вучић је то назвао будалаштином и безобразлуком.
- Он би хтео да поистовети правно политички државно-правни статус Србије и онога што он назива тзв. "Република Косово". Али, ми управо имамо разговоре зато што није исто. Немаш ти шта да разговараш о централној Србији. Имамо једну тему и она је једина на столу. Шта да радите када неко мисли да има право да буде бахат, јер мисли да има велике заштитнике - нагласио је Вучић.
БОНУС ВИДЕО: ОТИМАЈУ НАМ ДЕДОВИНУ, А ВРЕБАЈУ И СНАЈПЕРИМА - Срби код Лепосавића одлучни у намери да одбране своје
Препоручујемо
НЕКА СИЛА МЕ САЧУВАЛА: Ћана о борби са раком дојке - због болести променила живот
12. 02. 2023. у 07:50
"ЈА САМ МЕМЕДОВИЋ" Шаренац и Милошевић направили шоу - насмејали мреже (ВИДЕО)
12. 02. 2023. у 09:58
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (124)