"РАДИМО НА ЈАЧАЊУ СТРУКТУРА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ": Вучевић - Пред нама је пуно изазова и задатака
ПРЕД нама је пуно изазова, пуно задатака, а ја ћу се трудити да као први у Министарству креирам атмосферу која је конструктивна, која покреће људе на рад и која уноси неку нову енергију, истакао је у интервјуу за Пинк.рс, министар одбране и члан Председништва СНС Милош Вучевић.
Шта је то што сте успели да промените у Министарству одбране и у Војсци Србије од када сте постали министар? Шта бисте издвојили, и да ли има нешто што бисте тек волели да се деси за време вашег мандата?
- Министарство одбране је велики, сложен систем, држава у правом смислу те речи, укључено је много озбиљних, одговорних и стручних људи. Министар може да да можда неки свој лични печат, да да неку енергију или тон, док министарство свакако има свој волумен и своје функционисање. Можда је боље да други кажу да ли сам донео нешто лично или не, а можда је и рано да се још о томе говори, рекао бих да је потребан дужи проток времена. Волео бих да и даље радимо на јачању структура и Министарства одбране и Војске Србије. Да људи буду још задовољнији са материјалним положајем, да купујемо најмодерније наоружање и војну опрему, и да се пре свега грађани осећају безбедније са својом војском.
- Пред нама је пуно изазова, пуно задатака, а ја ћу се трудити да као први у Министарству да креирам атмосферу која је конструктивна, која покреће људе на рад и која уноси неку нову енергију. Ја сам прилично смирен и сталожен човек, доста отворен да чујем и другачије мишљење, па можда и то може да доведе до креативнијих и бољих решења.
Министарство је објавило конкурс за специјалне јединице, који је трајао до 31. марта. Како вам се чини интересовање младих, да ли сте задовољни бројем пријављених?
- Рок је био 45 дана и верујем да ћемо када будемо објавили податке, моћи да се похвалимо да се јавио свакако већи број људи од оног броја места који се формацијски тражи. А онда нас чека провера документације која још треба да се допуни, да се постави додатни рок. Након тога, следе психофизичке провере и обука тих људи. Биће ту селекције, неће свако ко се пријавио да буде специјалац, по самом позиву или по пријави. Верујем да ћемо и оне људе, који не буду задовољили услове за те три најелитније јединице, говорим о 63. падобранској, 72. бригаде за специјалне операције и о Кобрама, моћи да позовемо и да задржимо у неким другим субструктурама Војске Србије. Тако да, када причамо о пројекту 5.000, оно што нам је председник дао као директиву, неће ту бити 5.000 припадника ове три јединице. Оне ће доћи до једног броја, биће још два ешалона тог пројекта, тако да они који не буду задовољили услове за ове три, моћи ће да иду у ова друга два ешалона у оквиру специјалних корпуса тих јединица. То је један шири пројекат који развија Министарство одбране и Генералштаб Војске Србије и за то је одређен укупан временски рок до краја следеће године, док се заврши цео процес.
Шта по вашем мишљењу младе привлачи да се пријаве да буду део Војске Србије?
- Почео бих од плате и услова које нудимо, али верујем да има и емотивног односа и осећаја родољубља и патриотизма. Просто не можете без тога, не можете само математички или економски то да гледате, бар се ја надам да није тако. Одлична је плата за наше услове, стартна плата је 220 хиљада за ове три јединице, плус све оно што можете додатно да зарадите и да добијете својим радом. Има ту и других бенефиција, имају могућност да им радећи овај посао пензијски стаж иде брже у него у неком другој радном односу, имају бенефицирани радни стаж, на 12 месеци заправо имају 18 месеци радног стажа. На десет година, 15 година пензијског стажа, што је једна предност и нешто што може да буде атрактивно. Затим, могућност да конкуришу за станове за припаднике службе безбедности по повлашћеним некомерцијалним ценама и да решите оно питање које је вероватно најзахтевније за све грађане, а то је стамбено питање. Ипак, не верујем да то све може, уколико немате један емотивни набој и осећај припадности својој држави, свом народу и наравно задовољство или потребу да станете у строј најспособнијих, најобученијих и најхрабријих. То је нешто што не може да се увек измери или одмери у бројевима и парама.
Такође, ваше министарсто је организовало и конкурс за пилоте. Да ли девојке желе да буду пилоти Војске Србије?
- Девојке се пријављују свуда и све више колико могу да приметим, и то је добро. Наравно да се оно што се дешава у свету рефлектује на све војске света, у смислу броја. Никада стање као што је сада у свету, ту мислим на ратове, није добро нити промотивно за пријем у војне школе, академије, и генерално у војску. То је нешто што се рефлектује широм света. кад год постоје те тензије, много људи је обазривије и уплашено. Родитељи су забринутији да ли деца да им се определе за те позиве. Нама требају пилоти, а жене су свакако добродошле. Није то све лако организовати, не можемо да дамо услове какве дају комерцијалне компаније, то није могуће, а са друге стране и те привате компаније покушавају да дођу до пилота који су прошли војну школу, војну обуку. То су људи који су најобученији, најспремнији и психофизички проверени и најдисциплинованији. Ту је стална трка, зато и радимо на томе да се побољша њихов положај, да њихове породице буду задовољније и да виде и осете да држава води рачуна о њима.
ВИШЕ АКТУЕЛНИХ КОНКУРСА
- Поред ових конкура за 5.000 специјалаца, имамо и конкурсе који су нама не мање битни, а то су конкурси за упис у Војну гимназију, у Средњу стручну војну школу и упис у Војну академију и војну медицинску академију. То је оно одакле ми пунимо официрски и подофицирски кадар у Војсци Србије и Министарству одбране. Позивамо младе да се пријаве за неки од ових конкурса, јер ви када завршавате те школе, за разлику од других, готово сигурно имате посао. Не морате да бринете о томе о чему многи други морају да брину. Имали смо пре неки дан и додалу уговора о стипендији, враћамо стипендирање ученика другим школама, у профилима за које сматрамо да су нам потребни, у којима смо дефицитарни и покушавамо да тем ладе људе анимирамо са подршком током школовања, да направе тај однос са Министарством и Војском Србије, са државом Србијом и да сутра знају да имају сигуран посао када заврше процес образовања.
Да ли вам ови конкурси дају одређене смернице о размишљању младих о служењу војног рока генерално, иде ли се у финализацију те идеје?
- Ја свој став никада нисам крио, а то је да јесам за враћање обавезног служења војног рока, питање је наравно трајања. Да ли је то три недеље, шест недеља, шест месеци, то је питање струке и оно о чему пре свега морају да одлуче људи који воде војску и Министарство одбране, мора да се сагледа шта је то оно што би, ако могу тако да кажем, што би најмање реметило животе људи који иду на одслужење војног рока, пошто живимо у времену када мора о томе на тај начин да се размишља. Са друге стране, треба у том временском интервалу, ако би се вратило, односно поново склонила та одлука о суспензији обавезног служења војног рока, било довољно да официри и подофицири могу да обуче тог регрута, тог младог војника до тог нивоа који је минимум обучености за одбрану државе или за вршење одређених војничких активности. Након стручне анализе, пре свега у погледу трајања и финансијских издатака, дошло би се и до политичке одлуке да ли треба да на то ићи или не, тако да ја стојим на становишту да ће нам то пре или касније бити потребно, а ја навијам да то онда буде пре, пошто касније може да буде и касно.
Најављене су набавке када је оруђе и оружје у питању, можете ли нам рећи више о томе, чиме се наша војска може похвалити када је опремњеност у питању?
- Најбоља прилика да се сви уверимо шта је то што је војска купила и набавила, али и наша наменска индустрија производила у претходном периоду јесте догађај који ће бити организован за Дан војске 22. априла на аеродрому у Батајници. Ту ће по први пут моћи да се виде у том обиму, у тој количини и броју, војно наоружање и опрема, како од домаћих тако и од страних произвођача, које су произведене у Србији, као и које су уведене у употребу у Војсци Србије. Биће то на понос целе државе и свих њених грађана, који ће још једном моћи да се увере, колико је војска напредовала и колико је више улагано у војску претходних година, захваљујући јачој економској и снажнијој држави и одлуци државног врха да се много више инвестира у систем одбране, безбедност, па тиме и у Војску Србије.
- Неке ствари не могу ни да говорим јер су у току, а имајући у виду готово светски рат и укупну блоковску поделу и геополитичку поделу, некада није ни мудро рећи шта купујете тренутно или шта набављате, као и чија или каква испорука је актуелна. Боље је некада бити мало тиши и мудрији у том процесу док се све не заврши, па онда показати шта смо све купили. Оно што је интересантно јесте да очекујемо до краја године прву количину дронова камиказа из Емирата и увешћемо их у наоружање Војске Србије и мислим да ћемо у регион бити прва војна сила која има и такво наоружање. Развијамо се и модернизујемо, радимо много тога и у сегмент ратног ваздухопловства, али и у оквиру копнене војске.
Истовремено се трудимо и боримо за нашу наменску индустрију и наручујемо не мали део њихових производа, држава је одредила да најмање 20 одсто онога што се произведе у наменској индустрији у Србији, мора да остане за нашу војску, а остатак може да се прода по комерцијалним ценама ван наше државе. Ми морамо и даље улагати пре свега у нову опрему и технологије. Одређен је пакет од 100 милиона евра за инвестиције у саме фабрике, за нову опрему, нове машине, нове погоне и објекте, како би били конкурентнији и ефикаснији у раду. Утицај наменске индустрије је битан и за бруто друштвени производ, али те компаније су много више од просте економије, имају посебну друштвену улогу у срединама где су, у локалним заједницама. “Милан Благојевић” значи итекако много за Драгачево, односно за Лучане, “Крушик” у Ваљеву, “Слобода” у Чачку, у Моравичком округу, “Први партизан” у Ужицу, не можете да замислите Крагујевац без “Застава” оружја. Држава је све урадила да сачува “ФАП” у Прибоју, доводећи нове инвеститоре. Имамо и “Искру” у Баричу, затим у Трстенику “Петолетка”, некада највећа фабрика у старој Југославији. Показујемо да водимо рачуна о различитој конфигурацији у нашој држави и чувамо економију удаљењих општина у односу на главни град.
ВОЈСКА СРБИЈЕ ЈЕ СПРЕМНА НА СВЕ ИЗАЗОВЕ
Стиче се утисак да су притисци на Србију достигли врхунац и да се некима на Западу жури да косовско питање затворе што пре и то онако како њима одговара? Страхујете ли од тога да нам рат на Косову и Метохији буде наметнут, да ли је Војска спремна да одговори на евентуалне нападе?
- Бојим се да ће се притисци наставити и да ће можда чак и добити и неке нове размере. Неспорно је да највећи безбедносни ризик и опасност по нашу државу јесте ситуација на простору покрајине Косова и Метохије, ми свакодневно пратимо шта је то што се тамо дешава, лимитирани одлукама из Куманова, војнотехничким споразумом, али и лимитирани и Резолуцијом 1244, у смислу да припадници наших безбедносних структура не могу да буду на простору КиМ без сагласности КФОР-а, они су то на Бадње вече ове године одбили. КФОР је и даље та кључна оружана сила на простору КиМ, и Србија очекује да они врше свој посао непристрасно и објективно.
- Војска Србије је спремна на све изазове и да изврши сваки задатак, пре свега да чува суверенитет и независност наше државе, али је много боље да не проверавамо на тај начин спремност и обученост Војске Србије, него да политичка питања решавамо на политички начин. Рат је увек она крајња опоција, али се надам да нисмо близу тога и да ће се решења, колико год да су тешка и компликована, треба их тражити кроз формат политичког разговора. Војска јесте одвраћајући фацтор према свима који нису добронамерни према нашој држави. У заблуди су они који мисле да када јачате војсу да се спремате за рат, али напротив, ви на тај начин одвраћате оне који би желели да вас нападну, ми да немамо овакву војску ћушкао би нас и нападао ко би стигао. И то не говорим о великом војном савезу као што је НАТО пакт, већ многи лешинари из ових крајева.
СКУПШТИНА СНС-а 27. МАЈА
У мају се одржава Скупштина СНС, очекујете ли неке промене у странци?
- Да, заказана је ванредна скупштина странке за 27. мај, видећемо како ће то све даље ићи. Није још одређен дневни ред, али је дефинитивно одлучено на главном одбору да се бирају страначки органи. Мислим да ће једна од кључних тема бити формирање тог Народног покрета за Србију и тог концепта страначког организовања једног јединственог фронта у одбрани државних, а не страначких интереса и да је СНС спремна да подели све оно што има у политичким капацитетима са осталим људима који су спремни да буду део те политичке приче. То је све ствар договора у наредном периоду, али је је као тема за мене апсолутно прихватљиво. Ситуација нас тера да будемо можда другачије политички организовани, и то је нешто што видим да ће бити у фокусу на седници. Поносан сам на то што смо организовали изборе по месним и општинским одборима, стално долази много нових људи, показали смо демократичност у оквиру саме странке.
Евидентно је колико је град Нови Сад напредовао у време док сте ви били градоначелник. Шта је оно што би сте издвојили, оно што сте урадили, а на шта сте поносни?
- Некада ми је било криво како људи не виде због чега је добро што се нешто урадило, али ипак је потребна временска дистанца да се ствари оцене, препознају и боље разумеју, и то пре свега када радите неке нове ствари, а поучени искуствима из претходних периода, када је нешто што је најваљено као ново било горе од старог, није долазило до очекиваног напретка, већ стагнирања, а често и назадовања. Поносан сам што сам променио амбијент у граду, пробудио сам га из дубоког сна. Некоме се то допало, некоме мање допало, али дефинитивно сам га размрдао и пробудио, сада је то далеко боља и другачија прича. Много тога има да се види у Новом Саду, али највећи пројекат који смо урадили је Жежељов мост, а тренутно можете да видите и два моста у изградњу, а очекује се изградња и трећег моста. Жао ми је што нисам писао шта ми је Балашевић причао о Новом Саду. Најтеже је добити аплауз, најтеже је одржати концерт у свом граду. Није му било лако да буде прихваћен у свом граду и увек је најтеже бити прихваћен у својој средини.
Моји верују у демократију више него ја
Ко је приватно Милош Вучевић? - Сви ми кажу да делујем строго, ја јесам озбиљан човек али сам доста опуштенији приватно. Ја сам отац, супруг, пријатељ, другар, љубитељ фудбала, љубитељ паса на наговор мојих синова, који ми после препусте тог истог пса. Моји верују у демократију више него ја, па су ставили на гласање куповину пса, где сам на гласању изгубио три један, а онда сам пса задужио ја. Смешно ми је када ме квази еколози окривљују да не волим природу. Ја сам провео много више времена од њих у природи. И данас када имам времена одлазим на пецање, проводим време уз реке, језера. Волим то и не могу да разумем када ме неко напада да би уништавао природу, нити да нас није брига за оно где највише уживам. Желим да моја деца живе ту и сутра и они имају децу која ће уживати у тој природи. Мене су оптуживали да ћу да правим тржни центар који ће да потоне, и да потопи још пола града, наравно ништа се од тога није десило.
БОНУС ВИДЕО: ОБРАЋАЊЕ НОВОГ ПРЕДСЕДНИКА: Милатовић - Нек нам је срећна победа, збогом криминалу и корупцији
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (61)