БРНАБИЋ О МАСАКРУ У ШКОЛИ НА ВРАЧАРУ: Не постоји регистровано вршњачко насиље против тог дечака који је починио овај стравичан злочин

Novosti online

04. 05. 2023. у 18:53 >> 19:17

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Ана Брнабић гостовала је на ТВ Пинк и коментарисала нове одлуке Владе после масакра који је починио дечак Коста К, када је у ОШ "Владислав Рибникар" на Врачару убио осморо ђака и чувара, а ранио шесторо деце и једну наставницу.

БРНАБИЋ О МАСАКРУ У ШКОЛИ НА ВРАЧАРУ: Не постоји регистровано вршњачко насиље против тог дечака који је починио овај стравичан злочин

Фото: Принтскрин

Премијерка каже да је од јуче ујутру бесмислено говорити "добро јутро, добар дан и добро вече".

- Ми морамо да покушамо, пре свега због све деце у Србији и стања пхисозе у коју смо сви упали, да покушамо да "спустимо лопту" и кренемо напред. Још ће дана проћи до тог тренутка. Желим и вечерас да изразим најдубље саучешће породица свих убијених у овој несхватљивој трагедији, са којом нико од нас не може да се помири. - казала је Брнабићева и поново изјавила саучешће породицима свих настрадалих.

Фото: Принтскрин

Каже да јуче није било особе у Влади Србије која није плакала, а ни у целој Србији.

- Сада је на нама да видимо даље, шта можемо да поправимо, шта можемо да урадимо. Данас је Влада донела читав низ мера о којима је синоћ причао председник Србије Александар Вучић, и додали смо још неке мере и додатне правце рада. Али да вам кажем, све те мере да смо имали на снази, мислим да из свега што видимо, мислим да не би спречиле оно што се догодило. Не слажем се са онима који кажу да је систем заказао. Ако систем није негде заказао, чини ми се није заказао у овом случају и на овом примеру. Можда би заказао у неком другом случају и примеру. Не спорим да има много проблема. То су проблеми из савременог света. На нама је да видимо да ли можемо још нешто боље, шта можемо боље, какву додатну подршку да пружимо, пре свега школама, професорима, наставницима, учитељима - рекла је она.

Каже да је Влада донела 10 нових мера и одлучила да прошири рад већ постојеће групе за измену Кривичног законика. Истиче да се на томе радило већ дуже време, да се разговарало са представницима синдиката и НВО.

- Десет мера, с тим што смо додатно проширили, практично одлучили да проширимо рад већ постојеће Радне групе за измене и допуне Кривичног закона, што смо одлучили да формирамо Савет за вршњачко насиље - рекла је премијерка и појаснила да се на свему овоме радило већ дуже време: - Имала сам бројне састанке са Синдикатима, разоварали смо са НВО. У мандату претходне Владе радили смо на изменама и допунама читавог низа закона што се тиче просвете како би изменили правилнике који се тичу тога како се у школама боримо против вршњачког насиља.

- Направили смо и платформу "Чувам те" и апелујем на све професоре, наставнике и учитеље, родитеље и ученике да погледају ту платформу. Многе школе у Србији је већ користе, али имамо нажалост и оне које је не користе. То је рад читаве Владе, седам различитих министарстава. Много смо радили на томе, то је посао који се никад не завршава и даље ћемо радити на томе кроз тај савет.

Фото: Принтскрин

Констатује да је најважније у новом сету мера смањивање кривичне одговорности малолетних лица на 12 година и додаје да је у Холандији, земљи ЕУ, она исто 12 година, у Грчкој 13, Северној Ирској 10 година...

- Оно што мислим да је најважније у том сету мера је то да је Министарство правде већ рано јутрос, проследило и започело консултације са Европском комисијом, око тих измена кривичног закона где се старосна граница за кривично правну одговорност малолетних лица смањује са 14 на 12 година. У принципу имамо примере у ЕУ земаља где је та граница нижа од 14 година. У Холандији је 12, Грчкој 13, Турској 12, Северној Ирској 10 година старости. Оно што је занимљиво је да постоје примери када је реч о корективним мерама према малолетним учиниоцима кривичног дела у Грчкој је старосна граница 8, Француска 10. Постоје примери у ЕУ и мислим да нећемо наилазити на препреке, али ће то бити део шире јавне расправе. - казала је премијерка.

Најавила је контроле свих стрељана и припрему измене прописа како би експлицитно био забрањен приступ малолетним лицима стрељанама. 

- У року од три месеца МУП треба да изврши контролу свих стрељана. А у сарањи са Министарством правде у року од месец дана треба да се припреми измена прописа како би експлицитно забранили приступ малолетним лицима. Ту је проблем што је постојало као препорука која се очигледно није поштовала. Кад се десе овакве ствари свако тражи ко је крив, а нико не погледа да уствари као друштво свако треба да поднесе део своје одговорности. Тако, када причамо јуче и данас се доста причало о забрани мобилних телефона у школама - рекла је премијерка и додала:

- Мислим да треба да престанемо да користимо те флоскуле - "друштво је заказало", "систем је крив", "причајте са децом". Мислим да ми некако радимо и говоримо како нам одговара у датом тренутку. Људи имају често примедбе на систем када је нешто централизовано, а онда имате децентрализацију када рецимо Министарство просвете да препоруку о мобилним телефонима, да школа одлучи о томе, а онда ни то некоме не одговара. Тако да некад хоћемо централизовано, а некад децентрализовано. Потпуно ми је страшно да причам о томе, треба да спустимо лопту. Ова жена је људски и као родитељ реаговала. Чула сам разне ствари и од опозиционих странака и од експерата - да треба да се уведе да све штколе морају да имају школског полицајца, видео надзор... Али ова школа је имала све то. Имала је школског полицајца, професионално обезбеђење, имала је видео надзор. Све да је имала и КД врата нажалост ни то не би зауставило ово штп се десило - рекла је Бнрнабићева.

Каже да је школа имала и школског полицајца, професионално обезбеђење, видео-надзор... 

- Неко није имао времена да прича са њим? Чак ни то није тачно. Не можете да каже да је била сиромашна породица, па да су људи морали да раде, надниче 12, 15 сати дневно. Лекар прилично добро зарађује, мајка професор што значи опет да негде има времена да се бави... Не постоји ту правилност у коју можете да покажете прстом и кажете то је заказало или систем је заказао. У школи која је огледна школа, за пример. Не постоји регистровано вршњачко насиље против тог малолетног лице који је починио овај стравичан злочин: Не постоји. Дакле не можете да кажете систем је заказао јер нико није реаговао. Има толико школа које постоји, али не овде и не у овом случају. Тако да не можете да се ухватите низашта. Ми ћемо наставити да радимо и форензика његовог телефона, сутра саслушавање, саслушање оца. Неће ту децу ништа вратити, али ми морамо да станемо на лопту - казала је она.

Објашњава да ће технолошки бити тешко применити нове мере.

- Неће бити лако имплементирати неке од ових мера. ПОсебно тешка је како да унапредимо безбедност деце на интернету. То је скоро па немогуће у данашњем свету. Технолошки је тешко. Имаћемо радну групу која ће погледати како ми технолошки уопште можемо то да урадимо. Када покушате да исконтролишете друштвене мреже, које јесу пошаст овог друштва, многи (Фридом хаус, медијска удружења...) ће изаћи и рећи да је то "удар на слободу говора". ТО ће бити проблем исто као када снижавамо старосну границу са 14 на 12 јер ће бити НВО које ће да кажу да то није цивилизацијски стандард. Како када смо усвајали Тијанин закон где за убиство и силовањ деце идете на доживотну робију, па су рекли да то није цивилизовано и то је против стандарда Евопе. Морамо да покушамо да нађемо неко решење и свакако да више причамо о томе и покушамо да подигнемо свест - рекла је она.

Каже да морамо да покушамо да нађемо неко решење за друштвене мреже или да више причамо о томе и да покушамо да подигнемо свест код људи о томе.

- Није нас ово ујединило. То је посебно страшно. Мислим да су политичке странке морале да се уздрже од политичких коментара за ову трагедију. Мислим да би то било благотоврно за ово друштво. Нису то урадили. Свако од нас бира начин живота, политичке борбе. Одређени медији су ово користили за даљу поларизацију и сензационализам и мислим да је то страшно. Свак треба да размисли шта ради и која је инднивидуална одговорност - казала је она.

Објашњава да зна колико је Влада Србије урадила за образовни систем. 

- Да ли смо могли да урадимо више и да ли морамо да урадимо више? Да. Али у овом тренутку морамо, због општег стања у друштву да ставимо прст на чело и да некако наставимо даље, колико год то тешко било и у овом тренутку изгледало немогуће - рекла је она.

Подсетила је на мораторијум за издавање дозвола за пиштоље, а биће извршене и све ревизије дозвола.

- У наредна три месеца ћемо извршити све ревизије.

Такође шест месеци је добило МУП да обиђе све власнике оружја и да у њиховим домовима виде како се држи и како се чува то оружје. 

- То није играчка - рекла је она и најавила измене Кривичног законика.

Најавила је редовно тестирање на наркотике у школама.

- То су озбиљне мере. Радићемо на томе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (152)

ЈЕ ЛИ, БРЕ, ШМЕКЕРИ! Дејан Савић није могао да верује шта ватерполисти Црне Горе раде против Србије и одржао им говор за памћење (ВИДЕО)