МАЛИ ОДГОВОРИО ЂИЛАСУ: Претешка су то подсећања за људе који су као Ви преживели политичке бродоломе
МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је на оптужбе Драгана Ђиласа.
- Тешко је за Драгана Ђиласа прихватљива чињеница да се Србија променила. То, срећом, није више иста земља у односу на период када је он у њој доносио одлуке.
А слика Србије данас је слика земље која се развила – само од 2012. године изграђено је 415 километара ауто-пута, у овом тренутку се ради још 466,3 километра, грађани на релацији Београд - Нови Сад путују возом који иде брзином од 200 километара на сат, изграђен је Београд на води, завршен ауто-пут Милош Велики, отворене су бројне фабрике…
То је списак који Вас фрустрира и којим је паметније да се бавите. Јер, на списку из „Вашег времена” имамо листу од 450.000 људи који су остали без посла, а они који су га сачували су просечно зарађивали 331 евро. У мају ове године просечна плата у Србији износи 735 евра, у децембру ове године ће достићи 840 евра. Раст плата свих ових година је пратио и раст запослености па је тако, у односу на 2012. годину, данас запослено 500.000 људи више.
Да Вас још мало подучим економским вештинама. Када се држава задужује, то јесте и за инфраструктуру и за враћање старих, Ваших дугова, а када је реч о потрошњи, у њу је новац одлазио за време пандемије коронавируса, када је била потребна помоћ српској привреди и грађанима. Бојим се помисли да се корона десила за време људи као што сте Ви. Одговорни људи су терет кризе пребацили на државу, нису оставили своје грађане на цедилу.
О разложности Вашег управљања економијом и финансијама сасвим довољно сам за себе говори податак да сте 2012. Србију оставили са осам милијарди динара на рачуну, што није било довољно ни за исплату пензија, а да сада имамо више од 500 милијарди динара на том истом рачуну. Наш јавни дуг данас је 50,5%, дакле, нисмо прешли црвену линију задужености од 60 одсто, али зато ћу Вас подсетити да је дуг еврозоне, према најновијем извештају Евростата, 91,2 одсто БДП-а.
Даље, рећи ћу вам и да јавни дуг Немачке износи 2,5 хиљада милијарди евра, Француске три хиљаде милијарди евра, Италије 2,8 хиљада милијарди евра, Шпаније 1,5 хиљада милијарди евра….
Огромне цифре, зар не? Зато, поновићу вам – јавни дуг се никад не изражава у апсолутним износима, већ у односу на БДП.
Јачина наше економије се огледа у стабилном девизном курсу, уз раст девизних резерви, које су данас на историјском максимуму. Наиме, Србија у девизним резервама има 22,6 млрд евра, чак 7,8 млрд евра више него прошле године, а имамо и рекордне резерве злата. Ви, са друге стране, не знате шта је стабилан девизни курс, нисте добацили дотле јер сте се борили са двоцифреном инфлацијом, иако кризе нигде није било.
Рећи ћу Вам и да помоћ грађанима и привреди за време пандемије коронавируса није испарила, као што ви кажете, него спасава нашу привреду, помоћ мајкама од 10.000 динара не испарава, такође, нити се прелива на Ваше рачуне што сте навикли.
Рећи ћу вам и да се пуким набрајањем кредита не објашњава фискална позиција земље. Финансирање свих функција државе, како током здравствене кризе, тако и током енергетске кризе, обезбедило је стабилно функционисање привредног система, очување радних места, значајан прилив инвестиција у реални сектор, а пре свега повећало поверење грађана и привредника у привредни амбијент и државу.
Математику је можда једноставније разумети, ако Вам економија задаје тешкоће. Србија данас бележи висок раст инвестиција, више од 4,4 милијарде евра прошле године, а током ове године бележи се раст од око 60 одсто. Математика каже да је и БДП више него дуплиран у односу на 2012 - са 33,7 милијарди евра у 2012. на 69 милијарди евра у 2023.
Можда најбољи показатељ улагања државе јесу капитални расходи, који су 2012. године износили само 126,3 милијарде динара или 3,3 одсто БДП–а, а 2022. године износ капиталних расхода је вишеструко повећан на 526 милијарди динара, односно на 7,4 одсто БДП-а.
Претешка су то подсећања за људе који су као Ви преживели политичке бродоломе, рекао је министар Мали.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (62)