СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ: Посланици расправљали о буџету (ВИДЕО)
У СКУПШТИНИ Србије у току је прва седницу редовног јесењег заседања, на чијем је дневном реду Предлог буџета за 2024. годину, као и предлози закона о јавном информисању и медијима, о електронским медијима и о јавним медијским сервисима.
Јованов показао слику убијеног Гадафија
Шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов показао је фотографију убијеног либијског лидера Моамера ел Гадафија одговарајући посланику ДС Срђану Миливојевића.
- То је оно што ћете гледати од 18. децембра, ако Ђиласови посланици добију подршку за своју идеју - казао је Јованов, подсећајући на Миливојевићеве претње да ће "Вучић проћи као Гадафи".
Мали одбацио наводе Јовановића да "Србији прети дужничко ропство"
Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали одбацио је данас наводе шефа Посланичке групе „Народне странке“ Стефана Јовановића да Србији прети дужничко ропство, и нагласио да је наша земља у потпуности економски и финансијски стабилна.
„Моје питање за вас, с обзиром да сте рекли да нам прети дужничко ропство јесте, да ли знате колики је јавни дуг једне Немачке? 2.589 милијарди евра. Једне Француске преко 3.000 милијарди евра, а наш 35 милијарди евра. Никада се не говори о апсолутном износу јавног дуга. Јавни дуг је у Немачкој преко 80 одсто БДП, у Србији је удео јавног дуга у БДП 51 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта и далеко испод просека еврозоне који је 91 одсто. У Хрватској је удео јавног дуга преко 80 одсто у БДП-у“, навео је Мали.
Министар је истакао да Србија економски стоји много боље него неке развијеније земље, што кажу и Међународни монетарни фонд и међународне рејтинг агенције.
Синиша Мали је истакао и да се новац за који се задужимо улаже у изградњу ауто-путева, брзих саобраћајница, школа, болница, а не за потрошњу, те нагласио да се дугорочне инвестиције финансирају дугорочним изворима фианансирања.
„Просечна пондерисана камата на кредите била је 13 одсто пре 11 година, а пондерисана каматна стопа данас износи 3,4 одсто на наш јавни дуг, што довољно говори да нема никаквог ризика када је наш јавни дуг у питању“, нагласио је Мали и подвукао да је Србији дужничко ропство претило 2012. године, али да смо успели да се извучемо из те ситуације.
Говорећи о улагањима у здравство, Мали је рекао да од 2008. до 2012. године ниједна нова здравствена институција није изграђена, а од 2012. до данас је изграђено, реконструисано и обновљено 142 здравствене установе у нашој земљи.
Истичући да није тачно да се смањују улагања у здравство у наредној години, Синиша Мали је навео које здравствене установе широм Србије ће добити магнетне резонанце, мамографе и ултразвучне апарате.
„Хоћемо да сваки град, свако место, свака здравствена установа где је то могуће, има мамограф, ултразвучни апарат, магнетну резонанцу. И то је порука колико смо посвећени нашем здравству и укупном квалитету живота грађана Србије“, нагласио је потпредседник Владе.
Мали је истакао и да је Јовановићева странка најмање позвана да коментарише питање Косова и Метохије, с обзиром да је њихов лидер Вук Јеремић тај који је пред Међународним судом правде иницирао питање за које Аљбин Курти каже да је темељ косовске независности.
„Курти је у интервјуу једном листу рекао да је та пресуда, чије је доношење иницирао Вук Јеремић забетонирала темеље косовске независности. Не знам зашто своје излагање започињете питањем Косова и Метохије. За разлику од вас, председник Александар Вучић, Српска напредна странка и наша коалиција се сваки дан бори да очува животе наших сународника на Косову и Метохији и да исправимо све грешке које сте намерно или случајно урадили и због којих трпимо последице и данас“, навео је Мали.
ШТА ЈЕ АЛЕКСИЋУ БИО ПРВИ ПОТЕЗ КАД ЈЕ ДОШАО НА ВЛАСТ? Повећао сам себи плату
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе и министар финансија Синиша Мали рекао је данас у Народној Скупштини, одговарајући на излагање Мирослава Алексића из посланичке групе Народни покрет Србије – Еколошки устанак – Ново лице Србије, да је прво што је Алексић урадио када је постао председник општине Трстеник то да је повећао себи плату.
- Прво је повећао себи плату, то је прво што је урадио! Као што видите, он у свему што ради види само милијарде, само о томе прича, он је почео излагање о Телекому Србије, боли и њега и Шолака и Ђиласа што је Телеком независан, што ради у интересу грађана Србије“ – рекао је Мали.
Он даље одговара на излагање Алексића које се тиче издвајања средстава за Моравски коридор.
- Рекао је па шта ће нам Моравски коридор, то је лоше, огромне паре су у питању... То треба да чују грађани Расинског, Рашког и Моравичког округа, да Алексић неће да се њима граде путеви, фабрике, неће да види напредак, он има неке веће планове за себе - истакао је потпредседник Владе.
Синиша Мали је даље изнео податке који се тичу Алексићевих малверзација које је изводио заједно са својим тастом у Трстенику, а које су се обављале преко Фонда за унапређење ресурса грађана. Поменути фонд је таст најпре основао, а онда је прешао да ради у Националну службу за запошљавање, која је склапала уговоре са Фондом.
- На име трошкова превоза за рад и са рада у периоду од 2008. до 2012. исплаћена су средства Фонду за унапређење ресурса грађана, који је водио таст, у износу од 3,8 милиона динара. Даље, имате податке да је новац подизан са рачуна у готовом, не зна се на шта је утрошен... У 2011. и 2012. Фонд је закључио уговоре са друштвима за пружање таxи услуга, а не постоје докази да су услуге стварно и извршене - рекао је Мали.
Он је даље навео да су 139 лица навела да уопште нису добила новац на име превоза на посао и са посла и да нису користила услуге такси превоза, већи број грађана је изјавио да није похађао обуке за геронтодомаћице, што је плаћено Фонду али није извршено, затим су изјавили да нису изводили радове за које су плаћени већ да су лепили предизборне плакате за Г17 плус, и да у радили кампању за странку уместо да изводе јавне радове.
- Ради се о апсолутној корупцији, као и код његовог шефа Драгана Ђиласа чије су фирме имале чак и уговор са Народним музејем у тренутку док он није ни радио“ рекао је Мали. Он је додао да ће се са Алексићем видети у судници. Што се осталога тиче, на суђењу које ви и ја имамо, ви сте се позвали на посланички имунитет као највећа кукавица, суд вам то на није дозволио. Видимо се ускоро, будите храбри да то што говорите докажете и на суду - закључио је потпредседник Владе.
Вујовић: Већи буџет за зелене пројекте у наредној години
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да су Предлогом Закона о буџету Републике Србије за 2024. за зелене пројекте опредељена још већа средства у односу на текућу годину.
"У овом моменту градимо више од 100 километара канализационе мреже у Нишу, Пећинцима, Горњем Милановцу, Бољевцу и Рашкој. Очекујем да се ускоро крене и са радовима на изградњи постројења за прераду отпадних вода у Чачку, Бечеју, Сечњу, Апатину, Пећинцима, Прибоју, Осечини и Белој Паланци. Грађани ће ускоро осетити бенефите пројеката који су у току", рекла је Вујовић у Народној скупштини.
Вујовић је истакла да су планирана значајна средства и за уклањање дивљих депонија и, што је још важније, за затварање и санацију несанитарних депонија.
“Планирали смо више од милијарду динара за наредну годину, како би ружна слика несанитарних депонија на које градови и општине одлажу отпад и дуже од 50 година, постала прошлост. То је готово два пута више него што смо ове године уложили у те сврхе”, рекла је Вујовић додајући да ће се услови за затварање несанитарних депонија створити изградњом регионалних и рециклажних центара, на чему се такође интензивно ради.
“Почели смо изградњу модерног регионалног центра за управљање отпадом у општини Уб. То је изузетно важно за грађане Србије, а пре свега за 15 локалних самоуправа који ће гравитирати ка том центру. То је један од шест регионалних и рециклажних центара који ће бити изграђени у наредних неколико година”, рекла је Вујовић. Према њеним речима, до краја године и почетком 2024. почеће и радови на проширењу регионалног центра за управљање отпадом Срем-Мачва, затим Дубоко-Ужице, Пирот, а очекује нас изградња и регионалног центра у Новом Саду.
Мали: За позицију би и са онима који су рекли да су Срби геноцидан народ
МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је на нападе посланице Заветника Милице Ђурђевић Стаменковски.
- Слушајући претходног говорника можда је неко могао да помисли да ту постоји неки систем вредности и неки кредибилитет. Рећи ћу вам да не постоји никакав. Уважена посланица је пре годину и по дана, након београдских избора показала шта је за њу систем вредности - само фотељ. Била је и спремна да уђе у коалицију и са "Не давимо Београд" и са Драганом Ђиласом, са онима који су рекли да су срби геноцидан народ, само да би ушла и добила неку фотељу и позицију.
Мали је упитао да ли се извинила за лажи које је изнела:
- Да ли се извинила када је рекла да премијерка Брнабић има хрватски пасош? Није. Једна лаж сустиже другу. Да ли се извинила када је рекла да је амбасадор Хил летео хелихоптером у Рашку? Није.
Мали је рекао да Ђурђевић Стаменковски износи неистине како би покупила гласове грађана, а онда отишла код Ђиласа и тражила фотељу.
Мали разобличио политику Обрадовића
Министар финансија Синиша Мали одговорио је посланику Бошку Обрадовићу.
- Мислим да смо довољно чули о "поштеном" посланику с обзиром на те силне милионе које је опљачкао од рудника Колубара, од рудара. У то време ћутао је, ћутао је 2008. када је тзв. Косово прогласило једнострану независност, а ћутао је јер су му важније биле паре. Био му је важнији споразум са Ђиласом, у том споразуму са Ђиласом није споменуо Косово и Метохију. Да не кажем да кад је био протест "1 од 5 милиона" се сликао испред геј заставе. Не кажем ништа лоше о томе, већ говорим о његовим принципима - рекао је Мали и додао:
- Нема нових задужења од 6,5 милијарди евра, односно у исто време враћамо и 4,5 милијарде евра дуга. На рачуну тренутно имамо 5 милијарди евра тако да не морамо да се задужујемо. У његово време Србија је била пред банкротом, Србија је била презадужена, на рачуну у јулу 2012. године, након тога што су опљчкали и Колубару и ЕПС, нису имали пара ни пензије да исплате. Е такву су нам земљу оставили. Са 500.000 људи који су остали без посла, са затвореним фабрикама... себи су били важни, српско им ништа није било важно.
Он је даље одговорио Обрадовићу истакавши да Србија има и најниже цене гаса, струје, хлеба, а да он очигледно избегава то да каже и призна. Када је реч о банкарском сектору, Мали је рекао да су у време Обрадовића и његових политичких сабораца банке попут „Агро банке“,
- Привредне банке“, „Универзал банке“, банкротирале и пропале. „Сада поново хоћете да вратите државне банке да новац из тих банака преусмерите на рачуне ваших тајкуна. Данас је банкарски сектор стабилан и добро функционише, и не размишљамо о ономе шта сте говорили, јер је то против слободе тржишног привређивања - рекао је Мали.
Он је рекао и да се данас води одговорна и доследна економска политика.
- Кредибилитет је када пратите политику од које не одустајете. Зато имамо рекордан прилив страних директних инвестиција, незапосленост је на рекордно ниском нивоу, имамо рекордан број запослених. У ваше време је пола милиона људи остало без посла, у последњих десет година је пола милиона људи добило посао у Србији - рекао је Мали у одговору Обрадовићу.
Министар је рекао и да је предложеним буџетом за пољопривреду намењено 118 милијарди динара, а да је од тог износа 90 милијарди динара за субвенције. Он је нагласио и да се пре десет година за субвенције издвајало 10,3 милијарде динара, а данас девет пута више.
- Ви очигледно нисте задовољни, али мислим да грађани Србије јесу - закључио је потпредседник Владе у одговору Обрадовићу.
Парламент наставио рад
Скупштина Србије наставила је, након једносатне паузе, рад.
Пауза сат времена
Председник Скупштине Владимир Орлић одредио је паузу од сат времена у раду парламента.
Министарка Ђедовић о енергетској ефикасности
Министарка Дубравка Ђедовић говорила је, пре свега, о мерама енергетске ефикасности.
- Мере енергетске ефикасности које се спроводе више него икад у последње две године. Управо пријаве које су почеле у задњих месеца дана, у оквиру овог позива 2023., рекордне. Тиме се затварају позиви већ после неколико дана. Желим да појасним да смо у задње три године 20.000 домаћинстава санирали мерама енергетске ефикасности. То је био почетни талас, 2,5 пута више домаћинстава је од ове године ушло у тај програм. Циљ нам је да се у наредних годину и по дана преко 60.000 домаћинстава енергетски ефикасно оснаже. До сада је уложено 2, 7 милијарди динара за грађане у мере енергетске ефикасности. Они су то заиста искористили, скоро су сви радови завршени, реч је о 20-30 домаћинстава. Додељено је ове године, на последњем јавном позиву у јуну месецу, 1,9 милијарди динара, ове године као у задњих три године. Веома смо препознали неопходност. Ово је само прва фаза укупне инвестиционе вредности, од 50 милиона долара. Биће ускоро објављен нови позив, очекујем већ почетком идуће године - казала је Ђедовић.
Одговор Радомиру Лазовићу
Министар Мали одговорио је Радомиру Лазовић, који позива грађане на смену „штетне власти“.
- Моје питање је како је када вам главни Куртијев човек, Хаки Абази, купује одела и вина? Како је то да сте у Србији позвали да се одустане од производње угља, баш када је кренула енергетска криза? Како је то да никада нисте рекли ништа на све злочине према српском становништву на КиМ. Како? Једноставно. Не даје Виола Фон Крамон, не дају они који их плаћају. Има једна невладина организација зове се "Право на град", уважени народни посланик и његов пајтос, 2017. имали су приходе 517.000 динара, 2021. године 15 милиона динара, 2.100 посто су увећали приходе. Рокфелер фондација и сви они који раде против Србије. То су они који финансирају уважену господу. А онда на то добијамо и Драгана Ђиласа, највећег тајкуна Србије, који је сам признао да је опљачкао 619 милиона евра од грађана Србије, док је био градоначелник Београда. То вам је слика и прилика Ђиласове коалције. То су они који желе да се врате на власт, не због тога што им је стало до Срба и Србије, стало им је само до новца и фотеља - истакао је Мали.
Синиша Мали одговорио Зеленовићу
Министар финансија Синиша Мали одговорио је на оптужбе Небојше Зеленовић на његов рачун, као и на рачун данашње власти. Зеленовић је критиковао власт да је „оробила државу“, као и да "понижава грађане".
- 26. децембар 2008. године Мирко Цветковић моли посланике да гласају за буџет, данас је 23. октобар, ништа хитно, нема краја године. Никада раније овај буџет није био пред посланицима. Када говорите о ауто-путу до Шапца, ми би баш толико новца и уштедели да сте га ви изградили. Ваша коалиција је коалиција Драгана Ђиласа, а за мандата док је био градоначелник Београда, његове фирме су имале директне уговоре са градским предузећима. Наш БДП биће преко 68 милијарди, у време овог господина био је 33, 4 милијарде. Минимална зарада била је 15.700 динраа, од 1. јануара биће преко 400 евра. Када је инфлација у питању, 2011. године била је 11 одсто, просек инфлације у ЕУ био је 2,9 одсто, данас је 12,4 одсто, али је у Европи 7,4 одсто. За разлику од вас, који тада нисте имали никакву кризу, а имали сте двоструку инфлацију. Од када је СНС дошао на власт, 142 здравствене установе су што изграђене што обновљене, а у њихово време ниједна - казао је министар Мали.
- Када се сликао испод албанске заставе било је 2019. године у Пећи, са албанским градоначелником и причао је о садњи јагода, а Виола фон Крамон била је у Лозници на његов позив. Што се тиче мог лечења, жив сам и здрав, било ми је мало дете болесно, па сам отиша до Тиршове са њим. Ако говорим у БДП у еврима, онда то није номиналан износ већ реалан. Научите мало разлику између номиналног и реалног, али вама то није важно док је Драган Ђилас ту, да плаћа плате и рачуне. Ајмо да видимо како ћемо се вратити у фотељу, па да поново крадемо - рекао је министар финансија.
Мали о државним обвезницама
Министар Мали изјавио је да се очекује да ће од 1. јануара следеће године почети издавање великог броја корпоративних обвезница од стране предузећа у Србији, додајући да ће држава подржати такву иницијативу.
Мали је рекао да се, међу изменама законских прописа, који су на дневном реду текућег заседања, налазе и оне које су везане за хартије од вредности.
- Код нас и правна и физичка, и домаћа и страна лица, имају право да учествују у куповини државних обвезница. На такав начин смо и регулисали тржиште. Оно што бих желео да најавим као нешто ново, од 1. јануара очекујем издавање великог броја корпоративних обвезница, јер ће држава подржати такву иницијативу. Они нека издају корпоративне обвезне, а држава ће покрити трошкове емитовања - истакао је министар финансија.
Верољуб Арсић: Само један човек зарадио је толико новца, колико кошта један мост
Посланик Верољуб Арсић обратио се посланицима:
- Можете да замилите да је само један човек зарадио толико новца, колико кошта један мост. Драган Ђилас зарадио је 600 милиона евра, колико кошта мост на Ади. Ми хоћемо да отварамо нове фабрике, подижемо плате и пензије, подижемо субвенције у пољопривреди...Немојте веровати онима који су постајали све богатији док су били на власти, који су оставили закатанчене фабрике, који су пустили Куртија и браћу Мазреку...Сви би они када би дошли на власт, признали независно Косово и увели санкције Русији - поручио је Арсић.
Министри о законима
Министри Маја Гојковић, Александар Мартиновић, Маја Поповић, Јелена Танасковић, Славица Ђукић Дејановић, Даница Грујичић, говорили су о изменама закона у њиховим ресорима.
Министарка културе Маја Гојковић рекла је пред посланицима да је предвиђени укупни буџет тог министарства за наредну годину преко 15 милијарди динара и већи је у односу на буџет за 2023. годину за више од милијарду динара
За прву фазу обнове и реконструкције објекта за потребе Музеја женског стваралаштва, нове и модерне установе културе, планирано је 100 милиона динара.
- Сигурна сам да ће овај музеј, када буде отворен, донети неке нове ветрове у културни жувот Београда и Србије и привући велики број посетилаца - рекла је Гојковић у Скупштини Србије.
Она је додала да је за програм унапређења система заштите културног наслеђа у 2024. години опредељено 996, 8 милиона динара.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић образлагала је Предлог закона о изменама и допунама Закона о основама система образовања и васпитања, Предлог закона о изменама и допунама Закона о основном и средњем образовању и васпитању и Предлог закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима.
- Овде се сви до једног, сигурно сам без имало сумње, слажемо да је добар образовни систем темељ за бољу будућност сваке, па наравно и наше државе - рекла је Ђукић Дејановић.
Трагедија која се догодила у мају ове године, пробудила је у свима нама потребу да се запитамо ко је од нас заказао и на који начин можемо да се потрудимо да будемо бољи узори деци, бар толико дугујемо жртвама и нема сумње да сви имамо потребу да дамо позитиван одговор на ово питање, додала је она.
- Управо из тог разлога желим на почетку да апелујем да од те потребе не одустанемо, као и да дијалог који будемо водили буде са овим фокусом, посебно имајући у виду контролну улогу парламента - рекла је министарка.
Она је додала да је Министарство просвете и пре трагедије започело интензиван рад и јачу интересурну сарадњу у циљу изналажења бољих решења и заједничких активности како би се унапредила превенција насиља, појачале вредности, толеранције, поштовања, другарства и само насиље смањило.
Министар државне управе и локалне самоуправе Александар Мартиновић представио је Предлог закона о изменама и допунама Закона о запосленима у аутономним покрејинама и јединицама локалне самоуправе, којим су, како је рекао, предложене измене у области уређивања радних односа за запослене у овим органима.
Министарка пољопривреде Јелена Танасковић каже да је предложени пољопривредни буџет за следећу годину већи него икада раније и износи поред "чистих" 105 милијарди динара и рефакције на акцизе која је 14 милијарди динара, што укупно чини 119 милијарди динара. Танасковић је истакла да следеће године више неће бити заосталих дуговања према пољопривредницима као што је до сада било.
Оставка посланице Сање Лакић
Народна скупштина констатовала је оставку Сање Лакић, на функцију народног посланика.
- Скупштина констатује да је престао мандат пре истека времена посланице Сање Лакић. Извршиће се попуњаве упражњеног места - саопштио је председник парламента Владимир Орлић.
Јовановић образложио сет медијских закона
Министар информисања Михаило Јовановић образложио је сет четири медијска закона, на којима се, како каже, радило уз учешће Радне групе и новинарских удружења.
Мали образложио Предлог буџета: Српска економија расте - план да се тако настави и у наредној години
Министар финансија Синиша Мали изјавио је, образлажући Предлог буџета за 2024. годину, да српска економија и даље расте и да је план да се тако настави и у наредној години.
Мали је рекао да предложени буџет обезбеђује подизање животног стандарда грађана, имајући у виду повећања плата и пензија од 1. јануара.
Министар каже да ће плате у јавном сектору бити веће за 10 одсто, пензије у складу са швајцарском формулом 14, 8 одсто, а минимална зарада за 17, 8 одсто.
Пензионери ће 30. новембра добити једнократну помоћ од 20.000 динара.
Према речима министра, просечна пензија од 1. јануара већ ће бити 390 евра.
- Пензиионери ће од 1. јануара добити повећање од 14, 8 одсто и када се оно урачуна и остала повећања, онда ће код нас пензије за две године бити повећане за 56,1 . Наредне недеље ће пензионери добити увећане пензије за октобар за 5,5 одсто и то 2. новембра корисници из категорије самосталних делатности, 4, новембра војни и пољопривредни пензионери, а 10. новембра остали - рекао је Мали.
Истакао је да ће се наставити са капиталним инвестицијама, односно улагањима у изградњу болница, ауто –путева, брзих саобраћајница, за шта је у буџету за следећу годину издвојено око 600 милијарди динара или 6,8 одсто БДП-а.
Као посебно важна издвојио је три пројекта и то обилазницу око Крагујевца, на којој ће радови почети наредних недеља, затим ауто-пут Београд-Зрењанин-Нови Сад и брзу саобраћајницу на северу Војводине.
Према његовим речима за здравство је издвојено 545 милијарди динара што ће бити уложено за веће плате, улагања у лечење ретких болести и лечење у иностранству.
Навео је да ће бити рекордна издвајања за пољопривреду, а биће веће и улагање у екологију и културу.
- Све ово показује да желимо да растемо. БДП ће нам ове године бити изнад 68 милијарди евра, а следеће године би требало да буде већи за 3,5 одсто - рекао је Мали.
Додао је да је стање јавних финансија стабилно, да на државном рачуну има око пет милијарди динара, а да је удео јавног дуга у БДП 51 одсто.
Законом о јавним набавкама, према речима министра Малог, повећава се транспарентност и ефиксност спровођења јавних набавки.
- Законом о е фактурама се овај систем који иначе одлично финкционише још се унапређује, а изменама Закона о дувану дефинишу се нови производи које закон до сада није препознавао а које малолетници користе, како би се млади заштитили од њиховог штетног дејства - рекао је Мали.
Говорећи о сету пореских закона истакао је да је изменама Закона о порезу на имовину предложено да се до 2025. године одложи преношење надлежности за утврђивање и наплату пореза на наслеђе и поклон и пореза на пренос апсолутних пправа са Пореске управе на јединице локалне самоуправе.
Тај рок је, према његовим речима, био до краја ове године, а сада се помера за годину дана.
- Изменама Закона о порезу на доходак грађана се повећава неопрезиви део зараде са 21.712 на 25.000 динара, чиме желимо стимулисати запошљавање - рекао је Мали.
У Скупштини већина министара - на дневном реду 60 тачака
Посланике је испред зграде парламента дочекала Гарда Војске Србије и црвени тепих, а седница је почела интонирањем химне "Боже правде".
У Скупштину Србије стигла је већина министара, међу којима су Синиша Мали, Ивица Дачић, Братрислав Гашић, Јелена Танасковић, Славица Ђукић Дејановић, Даница Грујичић, Ђорђе Милићевић.
На дневном реду је укупно 60 тачака, а међу њима су и измене и допуне Закона о државном премеру и катастру, Закона о дувану, Закона о здравственом осигурању, Предлогу закона о посебним поступцима ради реализације међународне специјализоване изложбе Експо 27.
Такође, посланици би требало да расправљају о подстицајима у пољопривреди, о порезу на доходак грађана и имовину, о спречавању прања новца и финансирања тероризма, о јавним набавкама, о основама система образовања и васпитања, о уџбеницима.
Пред посланицима је и Предлог закона о изменама и допунама Закона о јавним набавкама, о Уставном суду, о заштити права на суђење у разумном року, о завршном рачуну буџета Републике Србије за 2022. годину.
Парламентарци ће бирати и чланове Надзорног одбора за изборну кампању, чланове Републичке комисије за енергетске мреже и једног члана Већа Агенције за спречавање корупције.
БОНУС ВИДЕО: СВИМ СРЦЕМ БОРИЋУ СЕ ЗА СРБИЈУ: Цео говор Вучића поводом обележавања 15 година СНС
Препоручујемо
РАДОСНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Министар Мали најавио нова повећања пензија и плата
22. 10. 2023. у 23:55
8. НОВЕМБАР - ПОМРАЧЕЊЕ МЕСЕЦА У БИКУ: Шта сваки знак Зодијака треба да избегне?
22. 10. 2023. у 17:05
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (0)