ДЕЈТОНСКИ СПОРАЗУМ ДОГОВОРЕН ПРЕ 28 ГОДИНА: Скоро три деценије од договора који је донео мир, а данас га многи крше

С.С.Р.

21. 11. 2023. у 08:01

ДЕЈТОНСКИ споразум парафиран је на данашњи дан пре 28 година, чиме је створена сложена државна заједница састављена од два ентитета: Републике Српске и Федерације, Брчко Дистрикта и три конститутивна народа.

ДЕЈТОНСКИ СПОРАЗУМ ДОГОВОРЕН ПРЕ 28 ГОДИНА: Скоро три деценије од договора који је донео мир, а данас га многи крше

Фото Танјуг

Скоро три деценије после, дан када је, после вишедневних преговора у америчком градићу Дејтон, договорен - обележава се као празник само у РС, иако се на речима сви позивају на њега. У пракси, многи се труде да изиграју документ који је коначно донео мир у Босну и Херцеговину, одузимајући Српској надлежности које јој је управо "Дејтон" дао.

Министар одбране Милош Вучевић рекао је јуче да ће Србија наставити да инсистира на доследном спровођењу Дејтонског споразума, "ма колико то било тешко".

- Београд ни од кога неће крити љубав према спрском народу. Слово Дејтона, не дух Дејтона! Само слово овог споразума може дати оквир за међусобно разумевање Срба, Бошњака и Хрвата. Инсистираћемо на добрим односима Срба, Бошњака и Хрвата у региону, а увек ћемо највише волети Републику Српску и помагати јој кад год је то потребно. Дејтонски споразум је зауставио крвави грађански рат у БиХ и у томе лежи његов највећи значај, али се, нажалост, и тај споразум и Устав БиХ као његов анекс, годинама селективно поштују - рекао је Вучевић за Срну. - Део међународне заједнице тумачи га искључиво на српску штету. Највећа претња за нарушавање Дејтонског споразума је у идеји да се РС укине или сведе на празну љуштуру без надлежности, да постоји само на папиру и да Срби у њој не могу да задовоље права која им сходно Дејтонском споразуму и припадају.

Иначе, потписе на Дејтонски споразум су ставили тадашњи лидери Слободан Милошевић, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (1)

УДАРНА ВЕСТ У САД: Погинула Трампова сарадница (29) - сурвала се у провалију од 107 метара (ВИДЕО)