ГУРАЊЕ КОСОВА У САВЕТ ЕВРОПЕ: Контроверзе око извештаја експерата о захвету лажне државе

ПЕРФИДНИМ маневрима наставља се крчење пута ка чланству тзв. Косова у Савету Европе у Стразбуру.

ГУРАЊЕ КОСОВА У САВЕТ ЕВРОПЕ: Контроверзе око извештаја експерата о захвету лажне државе

Тешко до чланске карте СЕ, Фото промо

Известитељка по захтеву за чланство Дора Бакојанис обавестила је усмено средином ове седмице чланове Политичког одбора Парламентарне скупштине СЕ о својој посети КиМ, а упознала их је и са недавно објављеним извештајем правних експерата поводом апликације Приштине поднете писмом 12. маја 2022. године, а упућене генералном секретару Савета Европе, чији ће закључци ући у њен рапорт.

У свом извештају, стручњаци су указали да правни систем тзв. Косова има озбиљне недостатке у односу на усклађеност са стандардима и кључним принципима ове најстарије активне и најбројније европске интеграционе институције. Закључено је и да не постоји потпуна независност правосуђа, а изражена је и забринутост због прекомерне употребе специјалних снага на северу Косова. Дат је читав низ препорука, међу којима је и она да треба да се оснује ЗСО. Истовремено, констатовано је да Косово може да се сматра "функционалном парламентарном демократијом".

Tanjug

У том смислу говорила је и Дора Бакојанис која је и сама, после експертске посете, извршила визиту на Косову. Иако је поменути документ у принципу негативан по власти у Приштини, њиме се, апсурдно, наставља процес који је лажна држава започела слањем писма генералном секретару СЕ и којим се тражи пријем у чланство.

Извори "Новости" истичу да је некадашња шефица грчке дипломатије као кључне недостатке изнела неформирање ЗСО, неспровођење одлуке уставног суда тзв. Косова о враћању земљишта манастиру Дечани и, генерално, злоупотребе по питању експропријације. Поменула је том приликом и да је сама православка, те да јој је веома стало до храмова који морају да се чувају, као и да је неопходно да се поштује право. Рекла је и да је више пута разговарала с премијером тзв. Косова Аљбином Куртијем, који јој је наводно обећао да ће се стање побољшати.

Не признаје половина организације

- НИЈЕ то никакво крчење пута ка чланству. То што се ради са захтевом Косова, важило би за сваког другог. Процедура је стандардна - кажу извори "Новости" у СЕ, истичући да они поштују одлуку да се не прејудицира статус и да увек уз име Косова стављају звездицу.

Када је реч о Парламентарној скупштини, ту ће одлучивати појединачно посланици, на основу личних убеђења и ставова њихових политичких партија, без обзира на званични државни став земље из које долазе, док ће се министри при одлуци поводити управо државном политиком. Занимљив је паритет - 23 од актуелних 46 чланова СЕ нису признали Косово.

Чак и неке ствари које наоко делују негативне, заправо иду наруку Приштини. Тако се у извештају говори о имовини СПЦ, што је тачно, али се не помиње и да је то имовина Србије.
- Извештај је "запакован" тако као да се "гура" ка чланству. Када се, на пример, истиче да људска права нису заштићена, наглашава се да то треба да се нађе под јурисдикцијом Европског суда за људска права, како би могло да се подигне на виши ниво - каже за "Новости" посланица ПССЕ из БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ, иначе делегат Клуба Срба у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.

А не може се бити члан Европског суда за људска права, без чланства у СЕ. Такође, наша саговорница истиче и да је малициозно помињање Републике Српске у извештају, односно опаску да су многи саговорници експерата истакли да ЗСО не може да се формира да се не би добила "нова РС".

Фото Tanjug

Занимљиво је и то што је за известитељку изабрана баш Гркиња, из Србији пријатељске земље, која уз то још и не признаје једнострано проглашену независност Косова, као да се желело да се тиме, из угла ове европске институције, лакше прогута горка пилула.
Бакојанисова још није сачинила свој извештај, а за то има рок до средине јуна 2025. када јој истиче двогодишњи "мандат". Како сазнајемо, претпоставља се да можда и неће бити завршен све до истека постављеног термина.

Иначе, захтев је најпре пребачен ПССЕ на мишљење, која је за то задужила Политички комитет, а он је одредио известитељку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (1)

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО КРЕМЉ После оптужби да је Русија оборила азербејџански авион: То нико не треба да ради!