ГЛАСАЈУ 20 ГОДИНА, А САДА ИХ ЖИГОШУ: Грађани БиХ који поседују и наше држављанство овде имају сва бирачка права
У ПОКУШАЈУ да докажу наводну изборну крађу, опозиција упире прстом у грађане из Босне и Херцеговине који су гласали на изборима у Србији. Да би цела прича попримила обрисе трилера, те бираче уплели су у београдске изборе, а које су видели као једину прилику да "начну" власт напредњака и Александра Вучића.
Главни услов да би неко могао на гласа на изборима у Србији - како истичу прописи, да бира и да буде биран - јесте држављанство наше земље. За држављане БиХ нема никакве законске препреке да имају и српско држављанство, чиме аутоматски стичу право да "заокружују" своје фаворите на изборима у Србији.
Тадашња Савезна Република Југославија, а чија је Србија правни наследник, још 2003. године потписала је уговор са БиХ о двојном држављанству, који је потом и ратификован усвајањем закона у скупштини. И БиХ је истовремено спровела све потребне процедуре да би почела примена уговора.
- БиХ има закључене билатералне споразуме о двојном држављнству са три државе - Републиком Србијом, Републиком Хрватском и Краљ е в и н о м Шведском. На пример, у Уговору између БиХ и СРЈ (сада Србије), државе уговорнице су сагласне да држављанин једне државе уговорнице може стећи и држављанство друге државе уговорнице, а да стицање другог држављанства неће бити условљено престанком ранијег држављанства - каже, за "Новости", Игор Летица, бањалучки адвокат.
Када је реч о Србији, политика око стицања држављанства прилично је либерална, не траже се никакви посебни захтеви, осим изражавање воље да се постане наш држављанин.
Бојан Клачар, извршни директор ЦеСИД, каже да таквом флексибилном политиком Србија жели да буде атрактивна, пре свега, за младе људе из региона, а уједно и на тај начи решава горући демографски проблем.
Сви који су се из било којих разлога одлучили да постану држављани наше земље, а која им не тражи да се одрекну претходног, 17. децембра могли су да изађу на биралишта. Међу њима су и грађани БиХ са српским држављанством. Они су имали две опције - да гласају на неком од 19 бирачких места у БиХ, за шта се пријавило 11.500 држављана Србије који бораве у тој држави. А друга опција, коју су многи изабрали, била је да дођу до биралишта у нашој земљи.
Ко се определио да бирачко право оствари, на пример, у амбасади Србије у Сарајеву или генералном конзулату у Мостару, добијао је само један листић, јер је могао да гласа само на републичким изборима. Исто правило важило је и за све наше људе из дијаспоре који су у недељу "заокруживали" у још 34 земље широм света.
- За све наше људи у дијаспори важи правило да гласају само на националим изборима, дакле за парламент и председника Србије. Они немају основа да гласају на локалним избора, с обзиром на то да се гласа по месту сталног пребивалишта. Дакле, они који су стално у иностранству не могу да у тамошњим амбасадама гласају за власт у, рецимо, Београду или Врању - појашњава Клачар.
Према његовим речима, тачка на спекулације о масовном доласку бирача из других држава у Србију баш на дан избора, а како би гласали и за локалну власт, могла би да се стави тзв. пасивизирањем адреса. Међутим, то је веома компликована операција која би захтевала велику међународну сарадњу. Конкретно, за кога се утврди да у дужем периоду није на адреси на којој је пријављен, не би имао право ни да гласа на локалним изборима.
Нешић: Био сам у Новом Саду
ПРАВИ цунами оптужби за наводну изборну крађу уследио је након што је председник ДНС и министар безбедности БиХ Ненад Нешић објавио на друштвеној мрежи да је гласао и на "градским изборима" у Србији.
- Пошто се моје име помиње у контексту београдских локалних избора, на тим изборима нисам гласао. Гласао сам на бирачком месту 180 у Новом Саду, где имам пребивалиште.
Непроверене информације о мени, као и лажи о крађи избора служе само да опозициони прваци у Србији побегну од одговорности - поручио је Нешић, наводећи да хаос, насиље и дестабилизација неће довести на власт никога ко нема народну вољу - закључио је Нешић.
Уставна обавеза
У НАЈВИШЕМ правном акту Србије прописана је обавеза да се штите права наших држављана широм света. Тако се у члану 13 највишег правног акта, а под називом "Заштита наших држављана у иностранству, наводи:
- Република Србија штити права и интересе својих држављана у иностранству. Република Србија развија и унапређује односе Срба који живе у иностранству са матичном државом.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)