БЕРЛИНЕР ЦАЈТУНГ: Покушај Мајдана у Београду, опозиција себи учинила медвеђу услугу

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

31. 12. 2023. у 23:11

МАЈДАН Је појам који тренутно кружи политичком сценом Србије због протеста опозиције против наводних изборних регуларности, али подршка протесту је прилично мала, оцењује немачки "Берлинер цајтунг".

БЕРЛИНЕР ЦАЈТУНГ: Покушај Мајдана у Београду, опозиција себи учинила медвеђу услугу

Фото Д. Миловановић

Лист указује да су протести постали радикалнији, па су учесници протеста покушали насилно да упадну у Скупштину града Београда, али је изостала маса грађана којој се опозиција надала.

-Дошло је до озбиљних сукоба 24. децембра увече између демонстраната и полиције. Полиција је употребила бибер спреј и сузавац. Опозициони савез који заправо инсистира на уздржавању од насиља сада је узрок телевизијских снимака на којима се види како су полицајци нападнути, како се разбијају прозори и врата историјске зграде. Српска опозиција тиме себи чини медвеђу услугу, констатује дневник.

„Берлинер цајтунг“ указује да опозициони савез „Србија против насиља“ оптужује победнике на изборима за манипулацију, пре свега у Београду.

Тако подсећа на тврдњу Маринике Тепић, која је штрајковала глађу, у интервјуу за „Франкфуртер Алгемајне цајтунг“, да је више од 40.000 гласова на локалним изборима у Београду дошло од „фантомских бирача“.

Лист наводи да постоје неки докази који указују да су наведене цифре од 40.000 гласова преувеличане.

Фото Новости

-Претворено у аутобусе, око 800 возила би морало да доћи из Босне у Београд да превезе ту масу људи и поново их врати. Логистички напор који би свакако био опширније документован. Према владиним подацима, број људи који су прешли границу између Србије и БиХ на дан избора био је знатно испод 40.000 људи, преноси „Берлинер Цајтунг“ додајући да Тепић као доказ за своју тврдњу наводи само анонимни извор у МУП-у.

То неће бити довољно за правно оспоравање избора, закључује немачки дневник, додајући да би већа подршка уличним протестима - захтевала и чвршће доказе.

Истовремено, лист наводи да је главни аргумент власти у прилог регуларности избора то да је бирачке спискове одобрила опозиција уочи избора.

-Критичари власти и многи симпатизери опозиције такође с правом питају зашто се то догодило. Ревизија бирачких спискова у Србији се сматра закаснелом, додаје лист, уз питање - зашто је опозиција унапред легитимисала цео изборни процес када је наводно толики број фантомских бирача и зашто нико није протестовао пред изборе.

-Повећања у београдском бирачком списку такође су довела у сумњу верзију опозиције. За изборе у Београду је уписано само око 13.000 бирача више него на прошлом гласању. То је број који би се могао објаснити и нормалном миграцијом из српске покрајине према престоници, додаје дневник.

„Берлинер цајтунг“, који говори о „дилетантизму опозиције“, подсећа да су се представници листе „Србија против насиља“ обратили последњи након избора, више сати после проглашења победе владаћује листе, када су бројни грађани већ били у креветима, док су други стекли утисак да траже изговоре за изборни пораз.

-Недостатак подршке уличним протестима показује да бројни Срби не верују опозиционој верзији догађаја, подвлачи лист.

Преноси и да су међународни посматрачи избора из ОЕБС-а говорили о неправилностима на изборима, али и констатује да су коментари о изборима били контрадикторни.

-Словачки посланик у Европском парламенту Владимир Билчик, који је део тима за посматрање избора, прво је потврдио да су избори текли ’глатко’. Немица Виола фон Крамон деловала је прилично резервисано у интервјуу опозиционој телевизији Н1, док је Аустријанац Андреас Шидер одмах указао на нерегуларности, додаје лист и наставља:

-Бирачки спискови су такође поменути у извештају посматрача избора. Али од критике није било ни трага: српску изборну комисију чак су похвалили због побољшане комуникације и транспарентности. Претходно је објавила податке о регистрацији бирача разврстане по општинама и бирачким местима, што је свим заинтересованим странама дало прилику за додатни преглед. Прилика коју је опозиција могла да искористи, истиче лист.

Због свега тога, намеће се закључак да нови избори би могли да се одрже у Београду без обзира на протесте.

-Без теоретичара завере Бранимира Несторовића, чија је листа изненађујуће успела да освоји шест мандата, ниједан од супарничких блокова нема већину у градском парламенту. Несторовић је искључио сарадњу са обе стране, опозицијом и актуелном владом“, додаје „Берлинер цајтуг“.

Лист се осврнуо и на студентске протесте, наводећи да се ради о групи блиској опозиционој листи „Србија против насиља“, и да су и ти протести су били прилично отрежњујући по броју учесника.

(kosovo-online.com)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (43)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!