ОПОЗИЦИЈА НЕ БИ ТРЕБАЛО ДА ОПАЊКАВА СВОЈУ ЗЕМЉУ: Европски посланик Андор Дели - ЕП се окомила и на Србију и на Мађарску јер имамо свој став
ЕВРОПСКИ парламент се увек меша у унутрашње ствари земаља, у свакој чорби је мирођија и то сада видимо поново.
Мене као Мађара из Војводине тешко је погодио дан када је цело преподне текла дебата о томе зашто Мађарској не треба дати паре из европске касе, док је по подне организована расправа о постизборној ситуацији у Србији. На неки начин имате осећај као да вас нико не воли.
То у разговору за "Новости" истиче мађарски европосланик Андор Дели, који наглашава да је недавно организована расправа о Србији била преурањена:
- Имамо ситуацију у којој се дебата организује због незадовољства опозиције резултатима избора уз помоћ пријатеља из европских парламентарних група који припадају истој политичкој породици. Организована је изузетно брзо, пре званичних извештаја међународних посматрача. Може се разговарати о утисцима, о причама рекла-казала, али не постоји ниједан релеватни текст одакле би могла да крене таква дебата.
* Истакли сте да се ЕП окомио на Србију, као што то већ годинама ради с Мађарском?
- Од 2010. године, од када је Фидес на власти, опозиција у Мађарској, ако већ жели да освоји власт, онда то треба да ради како ваља. То се ради преко демократских избора, а не овако, да дођете да опањкавате сопствену земљу пред страним аудоријумом и преко међународних институција. Увек постоји неки повод да се из ЕП врше притисци на Будимпешту. Уколико Орбан победи, ако је реч о додељивању пара или ако треба да се "притисне" Европска комисија. Сада се исти рецепт примењује према Србији, земљи која још није ни чланица. При том, на дебати није био нико из Србије, па макар то било и из опозиције, да нешто каже, да се чује про и контра, а не да то раде "врсни познаваоци" из Аустрије или Словеније. Предност Мађарске као чланице је у томе што ако се води дебата, онда смо ту ми, њени посланици, да кажемо шта мислимо и одбранимо своје ставове.
* Зашто су се у ЕП толико наврзли на Мађарску и Србију?
Спремни на компромисе
* Шта би власти у Србији сада требало да ураде, после овакве дебате и будуће резолуције ЕП?
- Не могу да дајем препоруке и савете влади у Београду. Али, могу да истакнем да је увек постојала спремност Србије да преговара и прихвата компромисе, као када су одржани међупарламентарни разговори под покровитељством ЕП. Зато не разумем ту врсту порука које су неке колеге изрекле, да не треба прихватити резултате избора. То су изузетно оштри ставови који не служе изградњи поверења између Србије и ЕУ.
* Истичете да је оваква политика контрапродуктивна?
- Не само у Србији, већ на читавом Западном Балкану, постоји незадовољство и нестрпљење у погледу динамике приступних преговора. Све зависи од политичке воље. Узмимо пример Украјине. Како земља која је у рату може да постане кандидат, а на пример Северна Македонија и даље није пуно напредовала, иако је променила и име, и устав, не би ли удовољила захтевима. Нажалост, на делу су двоструки аршини и то изазива кризу кредибилитета ЕУ међу грађанима Западног Балкана.
* Колико је озбиљно по Србију то што се претходних дана дешавало у ЕП, имајући у виду да се спрема и резолуција?
- Резолуције ЕП нису правно обавезујуће, то су политички ставови, али, нажалост, проблематично је то што стварају одређену атмосферу и на неки начин врше притисак и на ЕК и на земље чланице у Европском савету.
* Комисија и Савет немају исти приступ као ЕП?
- Блажи су и објективнији и то се већ показало у више наврата. ЕП ствара тензију и повлачи црвене линије у нади да ће да каналише причу у њему погодном правцу.
* Неке од ваших колега су у дебати оптужиле ЕУ да покушава да дестабилизује Србију и да је на страни опозиције. Како да Београд успешно приведе крају приступни процес ако нема подршку?
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)