НЕМАЊИНА 11 СПРЕМНА ЗА НОВА ЛИЦА: За две недеље истиче рок за конституисање парламента, а потом почињу преговори о влади
ДОК су имена нових-старих посланика будућег скупштинског сазива увелико позната, а они у "ниском старту" чекају први радни дан, о персоналним решењима за председника Скупштине, састав владе Србије и премијерску функцију, засад се само спекулише.
Као највиђенији да преузме председавање парламенту помиње се министар за рад, борачка и социјална питања Никола Селаковић, док за вођење Немањине 11 највише шансе имају досадашњи министри одбране и финансија Милош Вучевић и Синиша Мали.
Преговори о томе кога ће напредњаци позвати у свој тим уследиће након конститутивне седнице, која би требало да се сазове најкасније за 11. фебруар, односно 30 дана од дана проглашења изборних резултата. Како је најављено из врха СНС, први партнер са којим ће разговарати је Савез војвођанских Мађара, а и коалиција око социјалиста очекује наставак сарадње са СНС. Према последњим најавама, Србија би нову владу могла да добије већ у марту.
Након што најстарији посланик, уз помоћ четворо најмлађих колега из редова листа које су добиле највише гласова, означи почетак рада 14. сазива и сви положе заклетве, почеће да тече рок од 90 дана у ком треба да се сачини министарски тим.
Као могуће ново лице у Немањиној 11 помиње се Татјана Мацура, из удружења "Маме су закон", која је била на листи СНС-а. Од социјалиста, по свему судећи, министар ће бити само њихов лидер Ивица Дачић. Када је реч о коалиционим партнерима напредњака, спекулише се да би министарско место могло да припадне и Здравој Србији Милана Стаматовића. У тиму владе Србије могао би поново да заигра и лидер Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић, који у биографији има уписан дуг министарски стаж.
- Разговори о персоналним решењима још нису почели, али је сигурно да ће наша странка бити део извршне власти - објашњава Љајић за "Новости". - Још не могу да одговорим на питање да ли ћу бити министар. Зависи од ресора који ћемо добити, јер у расподели учествује више странака унутар наше коалиције. У зависности од тога који нам сектор припадне, одлучиваћемо о томе ко би био најбољи за то министарско место.
И док је на републичком нивоу мање-више све извесно, расплет саге о београдским изборима још није готов иако је Градска изборна комисија 22. јануара доделила одборничке мандате. У међувремену, главне улоге у постизборној рачуници преузели су одборници листе "Ми - глас из народа", који ће одлучивати о томе да ли ће се ићи на поновљено гласање или ће се, ипак, тесном већином доћи до нове власти у престоници. У том "међупростору" отворен је "рат" између носиоца ове листе за Београд Александра Јерковића и преосталих одборника који су у табору Бранимира Несторовића. И док је Несторовић био јасан да неће бити део будуће власти, Јерковић, са још једним одборником, могао би да буде тас који ће пресудити у корист тесне већине (од 56 одборника) заједно са напредњацима и социјалистима.
Према најавама председника Привременог органа града Београда Александра Шапића, конститутивна седница могла би да буде одржана 19. фебруара, док је крајњи рок 22. фебруар. Он је истакао да напредњаци не преговарају тајно и да ће се тиме да ли има већине изаћи јавно пред конститутивну седницу.
С друге стране, носилац листе "Србија против насиља" на београдским изборима Добрица Веселиновић тврди да није тачно да нема тајних преговора и да има прича да су представници СНС покушавали да остваре контактне и са појединим људима из његове коалиције. Веселиновић је рекао да су појединцима прилазили са предлозима да напусте коалицију, а како каже, људи са њихове листе су ту због убеђења и нису поткупљиви.
Извршни директор Цесида Бојан Клачар сматра да ће упркос лошијем изборном резултату, социјалисти моћи да рачунају на још неко министарско место, уз Дачићево, узимајући у обзир то да се ради о дугорочном стратешком партнерству.
- Не може се све мерити кроз тренутни резултат - објашњава Клачар за "Новости". - Тежина Дачића је и даље значајна за српске политичке прилике, тако да ће за њега бити сигурно значајног места у влади, а чини се да би ипак било изненађење да добију само једно место. СПС је важан СНС-у и због већине у Београду, али се свакако мора ценити и њихова дугорочна сарадња. Истовремено, уколико Љајић одлучи да се врати у политику, вероватно ће бити нови министар имајући у виду његову важност за Рашку област. СВМ по правилу не учествује у министарској расподели, већ држи позиције државних секретара. Такође, ако странка Усамеа Зукорлића буде део власти, можемо очекивати и да њима припадне министарско место, јер представљају важан део бошњачке заједнице. Када је реч о СНС-у, осим што ће бити испоштовани људи који су суштински важни странци, извесно је да ће бити промоције нових лица и мешања карата.
Брнабићева: Није тражена међународна истрага
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић истакла је јуче да у расправама у Европском парламенту и Савету Европе није тражена међународна истрага о изборима у Србији.
- Можда је било један или двоје, али заиста није то био преовлађујући став. Они су рекли, ако су постојале неправилности, нека их испитају институције Србије - навела је Брнабићева за ТВ Хепи.
Она сматра да нам ЕП у овом сазиву свакако није наклоњен, да су раније истицали како су санкције Русији или одрицање од кинеских институција услов за Србију за даљи напредак. Брнабићева је оценила да у резолуцији ЕП о изборима "нећемо прочитати ништа ново" и додала да је невероватно што ће та резолуција бити изгласана пре извештаја посматрачке мисије ОДИХР и да ће она служити за притисак да се легитимише тзв. државност Косова.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)