И ПРОСВЕТА У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ ЗБОГ УКИДАЊА ДИНАРА: Куртијева самовоља пореметила рад школа, директори апелују на ЕУ да суспендује одлуку
ДИРЕКТОРИ основних школа севера тзв. Косова одржали су састанак како би разматрали новонасталу ситуацију у образовним установама након одлуке тзв. Централне банке Косова да 1. фебруара укине динар.
Председник актива основних школа Милорад Јовановић је поручио да је ситуација алармантна и да им је онемогућен нормалан рад и функционисање, те да ће ова одлука највише утицати на хигијену, храну и грејање у овим установама.
Након одржаног састанака, Јовановић је навео да је ситуација алармантана, јер једностраном одлуком Приштине о укидању платног промета динара директно је дошло до проблема који онемогућују несметан рад школа.
- Систем јавне набавке не функционише због смањеног прилива динара, а добављачи не желе да испоруче робу. То доводи до изражене могућности да у школама дође до епидемија, јер нема средстава за одржавање хигијене, дезинфекције и дератизације школског простора које се отежано спроводи - казао је он.
У ери дигитализације и вештачке интелигенције, додаје Јовановић, ова неразумна уредба институција у Приштини враћа уназад, јер не могу да обезбеде креде и сунђере. Истиче да је овим мерама дошло до великих проблема у раду школа.
Подсећа да је у протеклим годинама забрањена дистрибуција уџбеника на Косову, које обезбеђује ресорно министарство у Србији и Канцеларија за КиМ.
- Ове школске године смо морали родитеље да обавезујемо да одлазе до Рашке или Новог Пазара, да се излажу додатном трошку и да преузимају уџбенике, јер је на прелазу то онемогућено - подсећа он и додаје да су тиме највише угрожене социјалне породице.
Јовановић је подвукао да се не ради само о деци српске националности, већ школе на северу похађају и друге мањине – Бошњаци, Роми, Египћани и други.
- Да ли је то прича да се тој деци онемогући да редовно похађају наставу која је уставом загарантована категорија? Вероватно да им је то циљ - закључује он.
Напомиње да се сусрећу са још много проблема, попут огрева, и додаје да долазе у ситуацију да када крене грејна сезона школе бивају хладне.
- Да ли је циљ тих покушаја да се тој деци онемогућава да буду у топлом, него да се смрзавају? Опет кажем, вероватно је то циљ, да деца не буду у топлом простору и учионицама које су спремне за несметан рад у зимском периоду.
Он истиче да укидање динара директно утиче на активности школе.
- По плану рада основних школа у Србији, па тако и на КиМ, ми имамо обавезно извођење екскурзија, матура, излета, а све то радимо преко јавних набавки и све се плаћа у динарима. Како динара све мање има, родитељи не могу да своје рате исплате, па школа долази у проблеме и утуживање - каже Јовановић.
Један од проблема су и ђачке ужине које родитељи уплаћују деци, а сада, напомиње он, родитељи нису у ситуацији да те исте ужине уплате.
- Школа тиме улази у дуг према набављачима и долазимо до тога да тој деци треба и ужина у школи да се укине. Вероватно је то и циљ свих ових мера које се спроводе једнострано, без сагласности Србије, ЕУ и шире светске заједнице - истиче он.
У проблему су и надарена деца која се такмиче и представљају своје школе јер се укидањем динара њима не може обезбедити превоз и смештај.
Угрожени су сами наставници и остали запослени у школама јер не могу да подигну зарађен новац, већ су принуђени да иду у централну Србију.
- Упућујем јавни апел представницима ЕУ и амбасадорима земаља Квинте да уложе максимални труд и да својим понашањем и дипломатским активностима, у интересу наше деце, наставника и родитеља, покушају да ову неразумну одлуку суспендују и омогуће право да нормално живимо и радимо на простору КиМ. Наше школе су аполитичне и зато у решавању свих проблема мирним дијалогом, очекујемо да сви они уложе напор и покажу добру вољу да се овај проблем реши у интересу наше деце - поручио је он.
Директорка школе за децу са посебним потребама „Косовски Божур“ Марта Поповић, посебно је нагласила да је већ отежан и компликован живот ове деце и родитеља, одлука Приштине ставила у изузетно лош положај.
- Ова једна неразумна одлука Косова је закомпликовала њихов живот. Родитељи не знају где је излаз и да ли ће њихова деца сутра имати терапију. Велики је проблем изазвала ова уредба - каже Поповић.
Наводи да је и снабдевање медицинским материјалима отежано, а да је то посебно тешко оним ученицима који су из социјално угрожених породица. Такође, не могу да подигну социјална давања и самим тиме не могу ни да плате одлазак на фреквентне контроле.
- Отежан нам је рад, али првенствено и њихови животи су угрожени. Често се дешава да једну терапију родитељи деле између деце јер нису у могућности да је набаве. Мене као директора посебно плаши хигијена, која мора да буде на једном завидном нивоу због специфичне атмосфере у којој ми радимо, а ми нисмо у могућности ни то да урадимо како треба - каже она.
Подсећа да деца не знају за политику, нити познају овакве одлуке, а ова одлука је, како је навела, хумани атак на њих и сву осталу децу.
(Косово онлајн)
БОНУС ВИДЕО:
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
ОБЈАВЉЕНЕ НАГЕ ФОТКЕ НАШЕ ВОДИТЕЉКЕ: "Муж ме је наговорио да се скинем"
"МОРАМ да признам и да сам у криминалној финансијској ситуацији и свака зарада ми је битна. Нисам добила неки невероватно висок хонорар, али јесте довољан да будем задовољна и да могу себи да обезбедим неке ствари."
08. 11. 2024. у 21:35
Коментари (0)