МИНИРАЈУ СРПСКУ НА ИСТ РИВЕРУ! "Новости" сазнају - Бошњаци у потаји у УН спремају резолуцију о геноциду у Сребреници
БОШЊАЧКИ део мисије Босне и Херцеговине при Уједињеним нацијама самостално, без одлуке Председништа БиХ, ради на новој резолуцији о Сребреници која би требало да буде представљена на седници Генералне скупштине УН у априлу, незванично сазнају "Новости".
На основу овог документа, за чије усвајање лобирају, 11. јула на дан обележавања злочина у Сребреници, требало би да буду одржани скуп и пригодна изложба у Њујорку. То ће бити још један покушај да се дискредитује Република Српска и понове познати ставови о "највећем масакру у Европи после Другог светског рата", забрани негирања "геноцида", неопходности да се догађаји из јула 1995. убаце у школске програме у Српској... Документ се припрема у јеку огромних притисака са Запада на РС и њено руководство који имају за циљ демонтажу Дејтонског споразума и утапање српског ентитета у унитарну БиХ тако да ће му главна сврха бити појачавање поменутих тежњи.
- Потврђено нам је да специјални представник БиХ при УН Златко Лагумџија ово ради самостално мимо одлуке Председништва и Министарства иностраних послова БиХ, и ван званичне дипломатске комуникације са централом у Сарајеву. Такође, и без координације у мисији у Њујорку са друга два конститутивна народа. Средства за свакодневне активности Лагумџије нису из буџета мисије, него, како се претпоставља, из приватих фондација везаних за бошњачку емиграцију у Швајцарској и САД - истакао је наш извор.
Амбасадор Лагумџија је крајем прошле године на обележавању 75 година од доношења Конвенције о геноциду, говорио о "геноциду у Сребреници".
- Користим сваку прилику да нас подсетим да је крајње време да пресуде за геноцид преместимо из судница у учионице. Кључне речи су превенција, истина, правда и образовање и најважније су у текућој борби против порицања, некажњивости и незнања, што је усмерено на спречавање геноцида - рекао је Лагумџија.
Најоштрија полемика о Резолуцији о Сребреници, коју је тада поднела Велика Британија, вођена је 2015. године. У тексту се на више места помињала реч геноцид, да се мора прихватити ова квалификација што би директно имплицирало да су Срби геноцидни, као и да је страдало 8.000 муслимана. Међутим, после два дана покушаја усаглашавања текста, није дошло до промена у документу, па је тадашњи амбасадор Русије Виталиј Чуркин уложио вето и захваљујући руском "њет" резолуција је оборена. Он је објаснио да документ не доприноси помирењу, већ само може да донесе нове тензије. Од тада није било подношења декларација о Сребреници у "светској кући", али су усвајане у Европском парламенту, као и у црногорском и у законодавном дому лажне државе Косово.
Не слажући се са бројкама да је 1995. године страдало више од 8.000 људи, Република Српска ја ангажовала израелског историчара Гидеона Грајфа да спроведе међународну истрагу о броју жртава у сребреничкој регији. Извештај из 2021. године је показао да није било више од 3.714 страдалих.
- У нашој комисији имали смо стручњаке за бројање и установили су тај број. Он треба да буде записан у историји, ни мање, ни више. Наравно, свака смрт је трагедија, ужасна, тога смо свесни, али број жртава је такође битан. Дакле, дали смо оквир дефиниције, не ради се о геноциду, и то ћу поновити стотину хиљада пута, није почињен геноцид, а број жртава је око 3.700 - рекао је Грајф после представљања података.
У Трибуналу у Хагу вођени су процеси због злочина у Сребреници. Између осталих и против генерала Ратка Младића који је осуђен на доживотни затвор. У пресудама се наводи да је било "геноцида на простору Сребренице".
Када је одлазио са функције високог представника БиХ Валентин Инцко је наметнуо допуне Кривичног закона Босне и Хергеговине, па је од јула 2021. године кажњиво негирање геноцида и других ратних злочина, те величање ратних злочинаца. Предвиђене су казне од три месеца до пет година затвора.
Председник РС Милорад Додик је више пута истицао да геноцида није било. Први човек Србије Александар Вучић отишао је у Сребреницу да се поклони сенима жртава злочина 2015. када је био премијер, али је нападнут и погођен каменом. За покушај убиства нико није одговарао.
Без плана уништења
ГРАЈФ је појаснио значење појма "геноцид", наводећи да је то термин који је историчар јеврејско-пољског порекла Рафаел Лемкин увео 1945. године, а односи се "на намеру једне групе да потпуно уништи други народ":
- Срби никада нису имали такав план, ни у Сребреници, нити на било ком другом месту.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)