РАМПА ПАДА НА КОТИ 30 Анализа "Новости - Колике су шансе да спречимо улазак тзв. Косова у Савет Европе?
ШАНСЕ да Србија стопира намере Приштине да се, уз нескривену помоћ Запада, домогне Савета Европе мимо свих критеријума су минималне, али их има и Београд ће покушати да их искористи. Готово је извесно да ће лажна држава прескочити наредни корак на Парламентарној скупштини СЕ 16. априла, али ће се битка водити пред последњу степеницу - Комитет министара 17. маја, где свака држава чланица има по један глас. За пролаз лажне државе, уколико до гласања дође, потребне су две трећине, што је 31 глас "за", од укупно 46.
Постоје незваничне информације да би се могло догодити да се предлог о пријему лажне државе не нађе на дневном реду Политичког комитета, јер Приштина одбија да формира Заједницу српских општина већ 11 година. У извештају известиоца СЕ Доре Бакојани остављено је да се овај услов испуни у постмониторингу по пријему, а ово додатно посматрање испуњавања услова може трајати деценијама. Главну улогу у овом одлагању могла би имати Квинта, под условом да се одлучи да коначно делимично притисне Аљбина Куртија, коме увелико гледа кроз прсте.
Немачки амбасадор у Приштини Јорн Роде изјавио је да је изасланик Берлина за Западни Балкан Мануел Сарацин током посете Приштини, пре два дана, нагласио шта треба да уради на путу ка "евроатлантској интеграцији". Сарацин је навео да "Немачка још нема коначан став када је реч о извештају Бакојанијеве и да је прави тренутак да се формира ЗСО, те да њено неформирање не води Приштину ка ЕУ".
Без обзира на крајње намере Квинте, у које и не можемо веровати, на основу досадашњег искуства, Београд води дипломатску офанзиву. Тако је председник Александар Вучић послао јуче писма лидеру Француске Емануелу Макрону, немачком канцелару Олафу Шолцу и осталим лидерима, а министар финансија Синиша Мали је рекао да шеф државе никада није био забринутији, али да се не предајемо.
Наша земља ће још једном покушати да укаже да је бланко дозвола Приштини за улазак у СЕ, директно кршење међународног права и буквално прст у око међународном поретку. Уздамо се у гласове или макар уздржаност земаља које нису признале тзв. Косово, а таквих у СЕ има 12. Такође, требало би да добијемо и подршку Мађарске, иако Будимпешта признаје лажну државу. Када је прошле године дато зелено светло тзв. Косову да почне процедура за пријем, за Приштину у Савету министара су биле 33 земље, седам против: Србија, Азербејџан, Грузија, Румунија, Кипар, Шпанија и Мађарска, а пет уздржано - Грчка, Словачка, Молдавија, Украјина и БиХ. Јерменија није гласала. То значи да би Србија морала да преокрене одлуку још најмање три државе.
Бивши министар спољних послова Владислав Јовановић рекао је за "Новости" да је извесније да ће тзв. Косово добити подршку, него да неће, али да се треба борити ма колико маневарски простор био мали.
- Укупан прилаз и стратегија Запада када су у питању Србија, Република Српска и Косово и Метохија своди се на то да се посао што пре заврши и успостави контрола над нама због неизвесности шта може да се деси у наредном периоду, јер се геополитичке прилике мењају.
Јовановић подсећа да се тзв. Косову дају одрешене руке, Запад се оправдава понеком реченицом у којој Приштини поручују да буде кооперативна.
- Заправо је лажна држава њихова ударна игла која треба да нас нервира и наведе на ризичне потезе - објаснио је Јовановић. - Једино што их мало узнемирава када је у питању Савет Европе је да је незамисливо да Србија остане у СЕ ако приме тзв. Косово. Наш останак тамо би био индиректно признавање и зато је председник Вучић у праву када је рекао да хоће да нас избаце. Одговорност за то, како је рекао, директно сноси Запад.
Јовановић наводи да и поред намере Запада да докрајче српска питања на Балкану, ми морамо да се боримо, јер иако ће бити тешка, борба није бесперспективна: - Имамо савезника - време, а оно доноси најављене промене у односима снага и у прилазу нерешеним питањима, реафирмацију међународног права и на ту карту треба да играмо. Наш отпор и чврста намера очувања суверенитета су довољно средство да отежамо Западу.
Уводи се преседан
ПАРЛАМЕНТАРНА скупштина Савета Европе састоји се од 306 посланика из 46 земаља света. Овде се, када је у питању гласање, спроводи правило да је документ усвојен ако за њега гласају две трећине присутних. Сви пријеми нових чланица су се до сада доносили консензусом и никада у стално чланство није примљен неко без столице у Уједињеним нацијама. Уколико тзв. Косово добије зелено светло, то би био преседан.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ПОСЛАО ПИСМА ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Мали - Никад га забринутијег нисам видео
12. 04. 2024. у 08:31 >> 08:35
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)