Исправка текста с изјавама које је дао Ефраим Зуроф о Резолуцији о Сребреници

Novosti online

17. 04. 2024. у 17:57

ДИРЕКТОР Центра "Симон Визентал" Ефраим Зуроф изјавио је да се у Сребреници није десио геноцид, већ ратни злочин, што је наш портал пренео, а након анализе портала Раскринкавање.ба унели смо измене у текст који је првобитно објављен са насловом: "ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина".

Исправка текста с изјавама које је дао Ефраим Зуроф о Резолуцији о Сребреници

Фото принтскрин јутјуб Visegrad24

- Било да се ради о онима попут ПЕТА, који се залажу за права животиња, који се позивају на Треблинку, један од најгорих нацистичких логора смрти, да би остварили своје циљеве, или они који воде кампању против абортуса, који упоређују невоље побачене нерођене деце са жртвама холокауста. Исто важи и за употребу појма геноцид, који се последњих година примењује у случајевима који не испуњавају критеријуме првобитне дефиниције тог злочина. Оно што се догодило у последњих неколико деценија јесте да су се оптужбе за геноцид појавиле као политичко оруђе које се користи против непријатеља да би се остварила географска и/или финансијска добит тражећи изгубљену територију и/или репарације за насталу штету, објашњава последњи ловац на нацисте.

У домену историјских трагедија, намера која стоји иза акција довољно говори о њиховом означавању, објашњава он.

- Предстојећа резолуција Генералне скупштине Уједињених нација о званичном признању масакра у Сребреници као геноцида је добро осмишљен потез са потенцијалним замкама које би могле погоршати тензије, а не подстаћи помирење. Резолуција, коју су посебно представиле Немачка и Руанда, две земље са својом мрачном историјом геноцида, изазвала је значајну дебату. Ово није само академска вежба етикетирања, већ значајан политички чин са реперкусијама у стварном свету - истиче Зуроф.

Објашњава да резолуција прети да дестабилизује ионако крхки балкански регион.

- Ране југословенских ратова су далеко од зацељења, а ожиљци сукоба остају осетљиви. То је несигуран корак који би могао разоткрити деликатне нити мира и сарадње које су мукотрпно ткане деценијама. Штавише, Генерална скупштина УН-а је историјски признала геноцид само под условима консензуса. Израз „геноцид“ има велику тежину и захтева пажљиво разматрање и једногласну сагласност. На крају, импликације за Израел су посебно забрињавајуће. Образложење коришћено у овој резолуцији би се врло лако могло погрешно применити на друге сукобе, укључујући и акције Израела у Гази. Такав преседан ризикује политичко коришћење термина „геноцид“, што би потенцијално довело до његове злоупотребе у међународним аренама против Израела и других. Термин мора остати стриктно дефинисан и коришћен са највећим опрезом, резервисан за јасне, недвосмислене случајеве како је дефинисано међународним правом - рекао је он.

Императив је да пажљиво испитамо мотиве и потенцијалне исходе ове резолуције, каже Зуроф.

- Морамо се запитати да ли ће његово усвајање заиста послужити жртвама Сребренице или ће само поново отворити старе ране и посијати нови раздор. Може ли се међународно право користити као оруђе за историјску правду, или ће бити злоупотребљено као оружје у политичким сукобима? Као неко ко је свој живот посветио лову на нацисте и тражењу правде за жртве Холокауста, разумем дубоку жељу за признањем и помирењем. Међутим, истинско помирење долази из пажљивог, промишљеног приступа који поштује сложеност историјског контекста и осетљивост свих укључених страна. Стога позивам чланове ГС УН да преиспитају пут којим ће кренути. То је пут препун ризика и нежељених последица. Потражимо пут који води до истинског исцељења и помирења, а не онај који нас даље дели - написао је Зуроф.

ШТА ПИШЕ У АНАЛИЗИ РАЗКРИНКАВАЊА?

У анализи портала Раскринкавање објављеној 6.7.2023. године у склопу серијала “Расвјетљавање” наведен је преглед о догађајима у Сребреници 1995. године.

Каже се да је у јулу 1995. убијено више од 8.000 особа бошњачке националности, углавном мушкараца и дечака, у околини Сребренице након што је Војска Републике Српске (ВРС) преузела контролу над тим градом.

Злочин у Сребреници оквалификован је као "геноцид" у пресудама које је су изречене у Међународном кривичном суду за бившу Југославију, Међународном суду правде и Суду Босне и Херцеговине.

Раскринкавање наводи да је за злочине у Сребреници је до сада осуђено 50 особа, а од 20 пресуда Међународног суда за бившу Југославију за злочине у Сребреници њих седам укључује пресуде за "геноцид".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ИЛОНА МАСКА ЗА АМЕРИКУ: Ако Трамп не победи...

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ИЛОНА МАСКА ЗА АМЕРИКУ: Ако Трамп не победи...

БИВШИ амерички председник и републикански председнички кандидат Доналд Трамп одржао је митинг у граду Батлеру у америчкој савезној држави Пенсилванији, на месту где је 13. јула преживео атентат.

06. 10. 2024. у 08:14

У ВАЗДУХУ САМ ОСЕЋАО НАПЕТОСТ И МРЖЊУ: Како је Бред Пит умало добио батине у Хрватској

"У ВАЗДУХУ САМ ОСЕЋАО НАПЕТОСТ И МРЖЊУ": Како је Бред Пит умало добио батине у Хрватској

СЛАВНИ глумац Брад Пит привукао је пажњу Хрвата новим филмом у којему псује на хрватском. Реч је о новој комедији Wолфс у којем глуми с хрватским глумцем Златком Бурићем, који је недавно проглашен најбољим европским глумцем.

06. 10. 2024. у 17:04

Коментари (0)

ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ НЕБОЈШЕ ИЗ КИКИНДЕ: Отац и ја смо остали без посла 2008, нисмо знали како ћемо да преживимо (ВИДЕО)