БЕОГРАД НАСТАВЉА ДИПЛОМАТСКУ БОРБУ: Резолуција о Сребреници могла би ове недеље да се нађе у Уједињеним нацијама

Новости онлајн

13. 05. 2024. у 07:30

ПОСЛЕ два одлагања, Резолуција о Сребреници могла би ове недеље да се нађе у Уједињеним нацијама. До изјашњавања делегата, Београд наставља дипломатску борбу, каже председник Александар Вучић и најављује одлазак у Њујорк. И пре гласања, поједине земље изнеле су став, а међу онима које су највише узбуркале јавност, јесте одлука Црне Горе да подржи Резолуцију, пише РТС.

БЕОГРАД НАСТАВЉА ДИПЛОМАТСКУ БОРБУ: Резолуција о Сребреници могла би ове недеље да се нађе у Уједињеним нацијама

Foto: Shutterstock

Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Северна Македонија и Словенија су суседне земље које су коспонзори резолуције о наводном геноциду у Сребреници. Међу њима није и Црна Гора. Ипак, претходних дана јасан став стиже из кабинета тамошњег премијера. Гласаће "за".

Два амандмана – шта је предложила Влада Црне Горе

Иду и корак даље. Влада у Подгорици је на електронској седници усвојила два амандмана на текст резолуције. Из Владе Црне Горе саопштено је да треба заузети помиритељски и пријатељски став, тако што би се допуном текста предлога резолуције отклониле све сумње у могућности њене наводне злоупотребе.

"Препоручљиво је да текст предлога резолуције садржи две адекватно дефинисане и позициониране амандманске формулације, којима ће се недвосмислено потврдити да је кривица за злочин геноцида индивидуална, те да не може бити приписана ниједном народу, етничкој или верској групи. Упутно је указати и на неопходност очувања одредаба општег оквирног споразума за мир у БиХ", наводи се у саопштењу.

Велики број сахрањених у Сребреници донесен из других градова и села

ДЕМОКРАТСКА народна партија обавестила је јавност да је њен председник Милан Кнежевић добио писану изјаву од господина Карла Бозоле, високог представника УН за време грађанског рата у Босни и Херцеговини.

У њој господин Карло Бозола под заклетвом открива нове чињенице и детаље који се односе на дешавања у Сребреници 1995. године. Примерак ове изјаве, председник ДНП-а је упутио премијеру Владе Милојку Спајићу, председнику државе Јакову Милатовићу, председнику Републике Србије Александру Вучићу и председнику Републике Српске Милораду Додику.

- У Сребреници је по шумама страдало око 1100 цивила Муслимана, јер су били наоружани, и одговарали су на нападе, али је било и оних који су као ненаоружани такође страдали, њих још око 250 око Сребренице за три године, а војника Муслимана око 2500 до 2800 до краја рата. Сви остали сахрањени донесени су из других градова и села - наводи он у свом саопштењу

Притисак на Спајића да одустане

Не јењавају реакције. Након најаве да ће Црна Гора подржати резолуцију, српске странке траже резолуцију о геноциду у Јасеновцу.

Председник Скупштине и лидер Нове српске демократије Андрија Мандић има јасну поруку. Врше притисак на Милојка Спајића да Влада одустане од најављене одлуке.

"Нисмо ми везани за било какве фотеље, нисмо ми везани за било што, иако се воде различите прљаве кампање и од оних за које се најмање то могло очекивати. Урадићемо све што је у нашој моћи, заједно са нашом црквом, заједно са нашом браћом, уједињени као српски политичари и српски народ да зауставимо овог премијера у једној лошој и опасној намери, али само нећемо дозволити, кажем, то је она црвена линија, да онај ко нас је тлачио, онај ко нас је понижавао, онај ко је желео да не живимо у Црној Гори, да преузме ту државу", поручује Мандић.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

И последња дешавања у суседној Црној Гори, оцењују аналитичари, осликавају унутрашњу политичку ситуацију. 

Бањалука: Резолуција доноси поделу

Бањалука је јасна – резолуција доноси поделу.

Милорад Додик, председник Републике Српске, каже да је резолуција политички документ, иако стално говоре о индивидуалној кривици.

- Генерална скупштина је политичко тело и она може само да донесе политичку одлуку - указује Додик.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Резолуције ГС УН нису обавезујуће, али имају политичку тежину.

БОНУС ВИДЕО:

ЈОШ ЈЕДНА ПОТВРДА ДА ЈЕ ВУЧИЋ БИО У ПРАВУ: Босанци планирају велики удар на Србију након усвајања резолуције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године