МАЛИ НАЈАВИО НОВЕ ВЕЛИКЕ ПРОЈЕКТЕ ЗА БЕОГРАД: Све ће бити готово до ЕКСПА, изградићемо шест нових музеја (ФОТО/ВИДЕО)

Марко Колашинац
Марко Колашинац

18. 05. 2024. у 08:57

ПРВИ потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали и министар културе Никола Селаковић представили су нове пројекте за Београд који ће бити готови у наредне три и по године. Биће изграђено и реконструисано шест нових музеја.

МАЛИ НАЈАВИО НОВЕ ВЕЛИКЕ ПРОЈЕКТЕ ЗА БЕОГРАД: Све ће бити готово до ЕКСПА, изградићемо шест нових музеја (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Новости

- Градимо једну музејску четврт. До ЕКСПА хоћемо да изградимо најмање шест музеја. За Историјски музеј Србије смо добили грађевинску дозволу. Такође и музеј Николе Тесле, хоћемо да завршимо до ЕКСПА. Рушимо зграду старе Поште, ту ће бити две позоришне сцене и музеј за децу. У Ресавској се реконструише зграда да буде музеј града Београда. Преко пута реке градимо Природњачки музеј и поред ћемо градити велики београдски акваријум. Поред аеродрома ћемо ваздухопловни музеј реконструисати. То је шест нових музеја у наредних три и по године. Имаћемо Ложионицу, у наредне две недеље имамо камен темељац за нови вртић. Градимо нови мост преко реке Саве, радови на изградњи тунела који повезује плато код Економском факултета и Булевар деспота Стефана креће у јуну - рекао је Мали.

Министар Мали је рекао да је данас Међународни дан музеја и да су хтели да представе нова улагања у културу.

Фото: Принтскрин

- Најважније је да тај аспект друштвеног живота покријемо на прави начин. Иза нас је зграда старе железничке станице, следеће недеље бирамо извођача и желимо да завршимо за годину и по дана први музеј. Зграду старе Поште ћемо срушити и вратити стари сјај. У тој згради имаћете нови музеј за децу и две позоришне сцене. У Ресавској се реконструише зграда да буде музеј града Београда , то ће бити највећи музеј. Преко пута реке градимо Природњачки музеј биће то ремек дело, одмах поред музеја градимо велики акваријум. Поред аеродрома ћемо ваздухопловни музеј реконструисати. До ЕКСПА имаћемо шест нових или реконструисаних музеја - рекао је Мали.

ФОТО: Новости

- Једна инвестиција и пројекат гура и вуче други. До моста Газела имате Ложионицу,то ће бити центар креативности. Поред Галерија гради се највећа и насјевременија градска пијаца, која ће бити налик пијацама у Шпанији, где ћете имати кафиће и ресторане - рекао је министар.

Наводи да се креће у изградњу новог моста преко Саве, са две траке у оба смера, трамвајске, бициклистичке и пешачке траке.

Фото: Принтскрин

- Тунел испред платоа Економског факултета кренули смо у радоове. То ћемо кранути већ да градимо у јуну или јулу. Тунел излази на Булевар деспота Стефана. Поред Сајма изградићемо променаду до Аде Циганлије, а хала 1 биће хала где ће бити чак три оперске сале. Замислите шта све радимо. Све ће бити готово у наредне три и по године. На овом месту испод вас укрштаће се две прве линије београдског метроа. Прва линија биће година 2028, 2029. Следећа линија већ за две и по године - каже он.

Министар Селаковић поручио је да је ово златно доба Србије, не само економске обнове, већ и културне.

Слеаковић је рекао да ови пројекти мењају лице не само Београда и читаве Србије.

- Мали је представио фантастичне пројекте који ће бити реализовани до 2027. године до ЕКСПА. Савски трг до пре неколико година био је део града где се заобилазио. Ово је данас један од најлепших тргова у Београду. У наредним месецима ћемо овде имати велико градилиште Историсјког музеја Србије - рекао је Селаковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство