"АНАЛИЗА НОВОСТИ" Поцепана опозиција не може се закрпити
УСПОСТАВЉАЊЕ фазе двопартизма на политичкој сцени Србије, а после децембарског гласања било је назнака да би то могло да се догоди, дефинитно су прецртали управо окончани локални избори. Главни разлог је то што опозиција није успела да задржи јединство, које ће тешко повратити пред наредно одмеравање снага.
Овако наши саговорници предвиђају шта ће се дешавати у периоду до следећег отварања биралишта, односно до редовних избора 2027. Иако је с једне стране, уочи овог изјашњавања бирача на локалу, оформљен широки Народни покрет за државу, који чине партије и удружења окупљени око СНС као стожера, опозиција није успела да им парира на исти начин. Децембарска коалиција "Србија против насиља" се поделила, а у политичку арену ушли су и нови играчи из редова група грађана. Због свега, како сматрају аналитичари, тешко је очекивати да се у Србији прими "пелцер" двопартизма, по којем је препознатвљив амерички политички систем.
Извршни директор ЦеСИД Бојан Клачар указује на то да ће после изласка на изборе подељене опозиције уследити додатно фрагментисање лидерства, а да нема назнака за неки скорији јединственији наступ.
- Да је "Србија против насиља" изашла у целости на изборе, можда бисмо могли да говоримо о неком двопартизму - објашњава Клачар, за "Новости". - У међувремену, појавио се и Саво Манојловић, као и неколико важних актера, попут др Драгана Милића из Ниша. Манојловић засигурно неће постати лидер опозиције и њен стожер, али неће моћи да се избегне у свим будућим преговорима. У опозицији видим неколико групација - две на спектру центра или левице, и ону која би ишла ближе десном центру - Нови ДСС и Манојловић. У наредном периоду сигурно ће се наставити полемике унутар опозиције око тога ко је у праву - они који су изашли на изборе или заговорници бојкота, и видећемо чији ће наратив да победи.
Истовремено, када је реч о Народном покрету за државу, Клачар сматра да је он испунио сврху и да ће остати у некој форми, али да ће му погонско гориво бити другачије:
- СНС је свестан лимита у задржавању огромне подршке коју има, јер је тешко сачувати велике проценте у толиком дугом временском периоду. Они су на те лимите реаговали прављењем широке и доста хомогене коалиције, која је за ове изборе била погонско гориво за задржавање високог рејтинга. Мислим да ће и код владајуће коалиције бити одређених промена. Не мислим на то да ће да прекину сарадњу, очекујем да ће бити координисани, али ће СНС морати да нађе још неку енергију или алат како би и 2027. година остварио циљ да остане апсолутни победник. Не можемо тренутно знати у ком правцу ће то ићи, да ли ће окосница бити успех "Експа", или ће доћи до неког отварања према неким другим актерима који су тренутно опозиција.
Социолог Владимир Вулетић објашњава да покрет увек у основи има неки циљ, а да је Народни покрет показао добар синергијски ефекат, будући да су добили око 50 или више од 50 одсто подршке гласача. Вулетић сматра да ће покрет трајати, на овај или онај начин, јер је настао и због одбране националних интереса, а теме ће бити актуелне и у наредном периоду. Он верује да ће савез бити отворен и за неке друге који су спремни да се боре за исте циљеве:
- С друге стране, имате нешто што је личило на могући покрет опозиције након децембарских избора, а који би настао с циљем да се умањи доминација СНС или да се он свргне с власти. Тај покрет се показао неуспешним у децембру. А ова подела у опозицији донела је додатан губитак гласова, али у великој мери и збунила опозиционе бираче. Главно питање је сада за ту фракцију ко би могао бити нови лидер опозиције. Њихови бирачи, свакако, недељним изборима поручили су да очекују да опозиција буде уједињена. Ипак, ту постоје две групе гласача, они који су искључиво против ове власти и очекују само да ова власт оде, и други који би да им буде боље после смене ове власти. На опозиционој сцени имате барем пет актера и једино што може да их уједини јесте рушење власти или нека "невидљива" рука која би се појавила и могла да их уједини.
Нова лица често брзо избледе
ВУЛЕТИЋ указује на то да је велики успех група грађана у појединим градовима и општинама, као што је Ниш, показао да су грађани жељни нових лица. Ипак, он упозорава да је било много таквих тренутних узлета, звезда које су засијале једну сезону и нестале с политичког неба:
- Грађани који гласају за групе грађана имају став да неће да гласају за власт, али ни за ову опозицију, па траже другачије. Ту имамо групу грађана у Нишу, па Несторовића, Манојловића. Било је многих личности, попут Саше Јанковића, Белог Прелетачевића који су се изгубили. С таквим покретима постоји опасност да се угасе уколико не прерасту у озбиљнији покрет или странку.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)