"ЈЕДАН НАРОД, ЈЕДАН САБОР - СРБИЈА И СРПСКА": Историјска одлука, усвојена Декларација; Вучић и Додик посетили Дом Гарде (ФОТО/ВИДЕО)
СВЕСРПСКИ сабор одржава се данас у Београду. Најважнија историјска одлука овог дана је једногласно усвајање Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.
Један народ- један сабор
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин уприличио свечани ручак за истакнуте личности јавног и политичког живота Републике Српске
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин поводом Свесрпског сабора уприличио је данас свечани ручак за чланове Сената Републике Српске и истакнуте личности јавног и политичког живота Републике Српске на реци Сави у Београду.
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин је, такође, и истакнути члан Сената Републике Српске.
Министарства пољопривреде Србије и РС: Меморандум доноси ефикасније аграрно плаћање
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде саопштило је да ће Меморандум о сарадњи у области аграрних плаћања између Србије и Републике Српске, које је потписан данас, у оквиру Првог свесрпског сабора „Један народ, један сабор - Србија и Српска“ на заједничкој седници влада Републике Србије и Републике Српске, омогућити ефикасније аграрно плаћање и излазак на трећа тржишта. "Наша Министарства су компатибилна и по областима које обухватају - пољопривреда, шумарство и водопривреда. Јуче смо одржали веома конструктиван, пријатељски састанак током којег смо разменили искуства, пре свега, када је у питању функционисање наших институција за аграрна плаћања", наводи се у саопштењу. Како се наводи, Србија је направила крупан искорак успостављањем система еАграр који омогућава брзо пријављивање за субвенције којима Република Србија подржава своје пољопривредне произвођаче. "Причали смо о сарадњи у области фитосанитарне инспекције, о сарадњи у области ветеринарства, али и о томе да имамо усклађене и нивелисане цене, генералну компатибилност, и, што је веома важно, да омогућимо заједнички излазак на трећа тржишта са одређеним пољопривредним производима Републике Србије и Републике Српске“, наводи се у саопштењу. Додаје се да су, током Првог свесрпског сабора „Један народ, један сабор - Србија и Српска“, два министра пољопривреде, шумарства и водопривреде, Александар Мартиновић и Саво Минић, свечано отворили сталну Музејску поставку пољопривредне, саветодавне и стручне службе Србије у просторијама Пољо клуба, у оквиру Сектора за рурални развој. Циљ те поставке јесте приказивање традиције, обичаја и културе српских домаћина кроз све крајеве наше земље који представљају пољопривреду и рурални туризам Србије.
Централна манифестација на Тргу
На Тргу Републике где ће бити одржана централна манифестација Свесрпског сабора окупљају се грађани наше земље.
Дефиле културно-уметничких друштава
Сплетом игара српског фолклора, у оквиру сабора представило се 30 културно-уметничких друштава из Србије на платоу на Калемегдану.
Дефиле културно-уметничких друштава из Републике Српске од Скупштине града Београда преко Теразија до Кнез Михаилове улице планирано је за 16 сати. У исто време чланови културно-уметничких друштава из Србије са Калемегдана се кренуће ка Кнез Михаиловој улици. Колоне ће се према програму Сабора сусрести испред фонтане у Кнез Михаиловој улици у 16.30 сати.
Мали са колегама из Српске о размени искустава
Министар финансија Синиша Мали прошетао је данас са колегама из Републике Српске Београдом на води, и том приликом разменио искуства како би заједно радили на добробити српског народа. "Са драгим колегама из Републике Српске, Зором и Срђаном, прошетао сам новим 'селфие' мостом на Београду на води, а попели смо се и на 40. спрат куле Београд одакле се пружа поглед на цео град. Драго ми је што су и сами могли да се увере у то колико се Београд променио и колико сваког дана напредујемо", написао је Мали на свом налогу на Инстаграму. "Размењујемо искуства и радимо заједно за добробот целог нашег народа. Живела Србија! Живела Српска", додао је министар финансија.
Поповић, Жигманов и Букејловић о унапређењу сарадње министарстава Србије и Српске
Министарка правде Србије Маја Поповић и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Србије Томислав Жигманов састали су се данас са министром правде Републике Српске Милошем Букејловићем. На састанку је указано на веома добру сарадњу Србије и Републике Српске, која је на високом нивоу и разговарало се о унапређењу досадашње сарадње три министарства. Разматрана је и могућност одржавања научне конференције на којој би се разматрала аргументација против наводног геноцида у Сребреници, саопштило је Министарство правде Србије. Осим тога, разматрано је и унапређење спровођења заједничких активности из делокруга рада министарстава којима се доприноси јачању међусобних веза и односа између Републике Србије и Републике Српске. Такође, указано је и на потребу размене искустава у вези са применом и спровођењем прописа из делокруга рада министарстава кроз заједничко организовање научних конференција, радионица и стручних скупова. Састанку су присуствовали и државна секретарка у Министарству правде Бојана Шћепановић и државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Иван Бошњак, наводи се у саопштењу.
Ристић и представници Министарства информисања и телекомуникација с колегама из РС
Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и представници Министарства информисања и телекомуникација су, у оквиру Свесрпског сабора који се данас одржава у Београду, одржали низ састанака са сродним министарствима и институцијама из Републике Српске. Свесрпски сабор је организован са циљем да се пошаље порука да су Срби, где год да живе, један народ, да стреме истим циљевима, да имају заједничку историју, као и да промовишу мир и добре односе у региону, саопштено је из Министарства информисања и телекомуникација Србије. Ристић присуствује Свесрпском сабору под називом "Један народ, један сабор - Србија и Српска" који је почео молебаном за Републику Србију и Републику Српску у Храму Светог Саве. Након молебана одржана је седница двеју влада уз учешће председника Србије и Републике Српске Александра Вучића и Милорада Додика и патријарха Порфирија.
Цео текст усвојене Декларације
На Свесрпском сабору данас је усвојена Декларација о заштити националних интереса и политичких права и заједничкој будућности српског народа.
Шта тачно у њој пише прочитајте у нашој одвојеној вести, кликом ОВДЕ.
Вучић се похвалио гостопримством за делегацију из РС
"По овој врућини најбоље је прасе из фуруне" стоји у опису фтографије.
Наиме председник је окачио занимљиву објаву на Инстаграм, а о чему је реч, погледајте у наставку.
14.15 - Вучевић се састао са Србима у региону
Премијер Србије Милош Вучевић састао се у Палати Србија са Србима из региона.
Вучић и Додик са ветеранима српске војске
Представници удружења ветерана из Србије и Републике Српске окупили су се данас у Дому Гарде на Топчидеру.
Поред двојице председника, у програму учествују и ветерани, ресорни министри Републике Србије и Републике Српске, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Немања Старовић и министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, а затим и генерал Војске Републике Српске Будимир Гаврић и генерал Војске Југославије Владимир Лазаревић који ће се и обратити присутнима.
У Дому Гарде присутни су представници свих борачких организација и организација ветерана из Републике Србије и Републике Српске.
На сурету са ветеранима прво се обратио Милорад Додик.
- Национални интерес и заштита Србја је кључно питање за нас. Снажна Србија, она за коју се сви боримо је интерес свих нас, то најбоље данас ради Алексаднар Вучић. Ако вам нешто није јасно око државне и националне политике онда гледајте шта каже Вучић. Политика која не прихвата да буде вођена са стране, политика која тражи у будућонсти јединство српског народа, поруке да ће се бранити где год био угрожен је политика коју имамо у Србији - рекао је Додик.
Обраћање Вучића
- Свих претходних година сви су се плашили да захавле људима који су бранили отаџбину, а нису смели себе да погледају у очи и кажу да је то обичан народ који је устао да се бори за свој народ... Зато вам хвала што сте одбранили и до днашањег дана довели Српску као успешан ентитет... Хвала Вама из Србије што сте увек и на свако месту штитили наше националне интересе, где год вас је држава позвала... Хвала вам јер сте давали својој земљи и отаџбини оно што је највредније и зато што нико други не може са вама да се пореди. Ми данас не стављамо српске јунаке у црне џакове и не изручујемо их неком другом, ми данас своје јунаке поштујемо, погнемо главе пред њима и кажемо хвала за све што сте урадили... Бескрајно хвала и вама генерале и свима који су данас са нама и према нашем народу и молим вас да заједно са браћом из РС се често дружите, разговарате и размените искуства јер верујем да ће нам они бити од значаја како бисмо могли да се сећамо свега што се дешавало на територији Југославије и да не бисмо дали да се забораве злочини над нашим народом, али и ваше херојство - казао је Вучић, те за крај свима пожелео све најбоље.
Присутнима су се потом обратили генерал ВРС Будимир Гаврић и командант приштинског корпуса ВЈ за време рата на Косову генерал, генерал Владимир Лазаревић.
Вучић после усвајања декларације
Председник Републике Србије Александар Вучић огласио се након заједничке седнице влада Републике Србије и Републике Српске са председником Републике Српске Милорадом Додиком и црквеним великодостојницима.
Момировић: Јака економија је кључна за опстанак нашег народа
Раст БДП-а и јачање наше економије је кључно за опстанак нашег народа и мир на Балкану. Неуморно ћемо радити како би наши људи имали веће плате и како би обезбедили још више инвестиција, рекао је министар трговине Томислав Момировић након одржаног састанка са Сташом Кошарцем замеником председавајућег Савета министара БиХ и министром спољне трговине и економских односа БиХ и Денисом Шулићем министром трговине и туризма Републике Српске у Палати Србија.
- Данас смо сведоци важног корака ка даљем јачању нашег заједништва и посвећености унапређењу трговинске сарадње чиме ћемо осигурати бољу подршку за наше произвођаче, трговце и предузетнике, али и створити повољније услове за раст привреде и стварање нових радних места са обе стране Дрине - истакао је министар Момировић и додао да је политика председника Србије Александра Вучића јасна и недвосмислена - Србија ће увек стајати уз Републику Српску, поштујући Дејтонски споразум и уважавајући суверенитет Босне и Херцеговине.
- Ова доследна подршка је темељ наше сарадње и развоја, која се заснива на међусобном разумевању и заједничким интересима - нагласио је Момировић.
Република Српска представља значајног спољнотрговинског партнера Србије, имајући у виду да је око 34,5% од укупне робне размене са БиХ, која је у 2023. години износила 3 милијарде евра, релизовано управо са Републиком Српском.
- Важно је да наставимо да радимо на решавању практичних проблема са којима се суочавају компаније у Србији и Српској, али ћемо такође наставити да пружамо додатну подршку великим инвестицијама у инфраструктурне пројекте, јер поред трговине, која представља један од најзначајнијих стубова економских веза између Београда и Бања Луке, посебно место припада и инвестиционој сарадњи - закључио је министар Момировић.
Размена докумената
После заједничке седнице влада, уследила је размена докумената.
Документа су разменили министри из обе владе.
Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа
Пошто није било јаваљених за реч уследило је гласање.
Декларација је једногласно увојена!
Како је претходно рекао председник, у декларацији се говори о Косову и Метохији, поштовању Резолуције 1244, али и о дијалогу као суштинском начину решавања проблема између Срба и Албанаца и јер, како је рекао, не постоји друго решење сем дијалога и инсистирања на поштовању Бриселског споразума и испуњавања обавеза о ЗСО.
Друга тачка - Разматрање предлога одлуке о расписивању међународног конкурса за идејно решење споменика посвећених Јасеновачким жртавама...
О овој тачки је говорио министар културе Никола Селаковић.
Рекао је да ће управљачки одбор за реализацију те одлуке у наредном периоду у хитном року припремити детаљан план активности, као и да ће се локација у Београду накнадно утврдити, али да ће она бити на обали Саве.
- Сава је та спојница између Јасеновца, Доње Градине и Београда- поручио је министар.
Министар је прецизирао да конкурс треба да буде мешовит и да има циљ да се дође до идејног решења за обележавање места страдања и изградњу меморијалних центара.
Уследило је гласање, те је и ова тачка једногласно усвојена.
Дакле, владе Србије и Републике Српске усвојиле одлуку о хитној припреми конкурса за идејно решења изградње меморијаланих центара за обелжавање места страдања у Доњој Градини и у Београду
Трећа тачка - Зједничке инвестиције РС и Србије
Министар Мали је у овој тачки говорио првенствено о ЕКСПУ који је од највећег значаја, како за Србију тако и за РС.
Такође је навео да ће кренути улагања и бројне путне ифраструктуре, ако и радови на граничним прелазима који ће убрази проток роба између РС и Србије.
Напоменуо је да је приоритетна изградња индустријске зноке између Зворника и Бијељине како би се отварале нове компаније, јер ће то све допринети расту пензија и плата, што ће самим тим допринети стабилности у земљи.
И ова одлука је јендогласно усвојена.
Вучевић је на крај споменуо да су чланови владе обавезни да примерке Декларације одставе народним скупштинама које ће их потврдити те да сви минстри у обе владе прве посете треба да имају код својих колега из Србије односно Српске и да то буде почетак рада министра.
Обраћање патријарха Порфирија
Патријарх Порфирије је истакао да је све главно већ рекао у јутрашњем молебану.
- Сваки народ има свој печат, своју посебност, идентитет а то је духовна категорија у зависноти од тога који је духовни идентите, зависиће све остало, свака друга врста идентитета. Наш духовни идентитет од Светог Саве до данас је запечећен христом - казао је Порфирије.
- Оно што је рекао председник Вучић подвлачењем фактора економије, додао бих и важан фактор а то је духовни идентитет. Важно је да будемо оно што јесмо. Може бити да обезбедимо све спољашње, али ако нас нема онда је то празна орахова љуска. Као сваки народ имамо право да саборујемо, имамо и обавезу да то чинимо ако хоћемо да нас има, да нас буде. Из тог разлога, како сам рекао, сабирамо се, не против и никада се нисмо сабирали против, сабирамо се за. За то да будемо оно што јесмо, да дарове које смо добили од бога умножили у славу његову, да би без страха и комплекса ступали у креативан плодотворан дијалог са свима који су око нас и са нама. Молим се да сваки сабор који има за циљ добро увек буде богом благословен - рекао је Порфирије.
Патријарх је поручио да сабор почиње молитвом да би били ус премности да размемо и да можемо да прихватимо једини друге.
Обраћање председника Вучића
Обраћање Вучића
На почетку је истакао да није лако говорити после Додика.
- Анализирајући све наше грешке, пре 10 година смонаправили договор, а то је да без обзира на све разлике или међусобне односе да наш народ то не сме да трпи и да никада у Србији не сме да се чује нешто ружно о РС и обрнуто... Неретко смо се стидели нашег народа из Крајине, до тога да увек имамо нешто дакажемо о онима са друге стране Дрине... Поносан сам што сам рођен у Београду, али ме никада нисте чули да сам зато бољи или већи од нечег другог, увек са се осећао као прекодрински Србин - рекао је председник.
Поручио је да наш народ на КиМ никада неће дозовлити да остане без свог имена и презимена, и без српске државе колико год то тешко било.
Како је рекао није било тешко погодити шта ће се дешавати у свету када "удари сила на силу" и дешавања у Украјини нас уводе у катастрофу.
- Ми смо вероватно шампиони у броју ратова које смо водили у 20. веку. - рекао је Вучић.
Данас би нас било више него Холанђана да нисмо учествовали у тим ратовима и зато сматрам да је мир наш основни интерес.
- Говрили смо данас о дијалогу као суштинском решењу између нас и Албанаца... У самој Декларацији видећете да су пажљиво биране речи и говорено о свему... Ми смо уважили одређене захтеве РС јер сматрамо да је то наша обавеза. Прихватили смо јер не можемо ми увек да будемо ти који кажу људима у РС да боље разумемо њихове проблеме него они сами - рекао је Вучић.
Како је рекао српски национални интерес је нешто о чему данас није билод овољно речи, а то је економија.
- Од виталног је интреса за све нас и то нам даје снагу. Без економије нема очувања ћирилчног писма ни језика, јер не можемо улажемо у уџбенике, музеје, позоришта и све друго... Та економија значи привлачање нових инвеститора... Било смо изложени тешким притисцима попитању тзв. Косова у СЕ, стим да нису испунили ништа из споразума, а доношење резолуције о Сребреници, која је била место ужасних и језивих ствари и то осуђујемо, али на једно питање никада нисмо могли да добијемо договор - ако је 2015. донета генерлана резолуција о геноцидима почињеним ус вим деловима света зашто је морала да се доноси специфична 9 година касније? Још једно питање је да ли је оварезолуција донела помирење у БиХ или региону? Није, е па зашто сте је доносили... П ауправо због тога да се ми сукобљавамо па да нам дођу "миротоворци" из света који ће доносити правила како њима одговара - казао је Вучић.
Вучић је рекао да у Декларацији има тачка о очувању заједничког пријатељства који имају Србија и РС, и које траје већ вековима.
Председник је напоменуо да ће Србија увек бити спремна за дијалоге који ће да воде у боље односе од оних који постоје, да Срби у Србији имају добар однос са Бошњацима.
- Ова Декларација се позива на Дејтон, и што се мене тиче не морамо ни ову конференцију да држимо, јер ћемо сада највећи део тога рећи. Дакле, позивамо се на Дејтон, јасно знамо да смо га потписали, не као случајни пролазник већ гарат, а они ће нам рећи а нисте ви гарант... У Хрватској имате 20 хиљада Хрвата православне вере, а то је тековина НДХ и лажног патријарха како би Срби који су се борили против усташког режима окренули неком другом. А о томе се шути... Забрањују нам да посетимо Јасеновац, и ћуте сви. Због тога ћемо да градимо и изградимо и формирамо тим, ја сам крив што смо били непособни претходних година, ја ћу сада да нагледам то и да што пре изградимо и Доњу Градину и Београд. Наћићемо погодно место да цео свет може и у Београду и Доњој Градини да види какво је било страдање српског народа - рекао је он.
Коначно сам срећан што су се сви минитриконачно упознали, што су могли да разговарају, што су им сепојавиле нове идеје, што знају људи из РС које лекове и генеричке базе имамо и шпо знају за друге ствари које ћемо заједно моћи да радимо, нагласио председник.
- Увек ћемо бити спремни на разговоре који ће да воде миру и побољшању односа. Моја молба Додику и свима је, у декларацији се позивамо на Дејтонски споразум, јасно знамо да смо потписали Дејтонски споразум, као неко ко би морао да буде гарант спровођењу.
Миле добро чита расположење народа у РС. Моја молба вама, Србија је ту и нигде неће отићи, уз Српску је. Нећу да вам улазим у то, ви доносите одлуке, само вас молим да милион пута размислите колико нам је свима потребан мир. Немојте да бринете, знам све оне који се заклињ у кафани, нагледао сам се и оних који су ми држали придике о српству, а кад сам унео заставу пришли су ми и рекли да је то забрањено. Знају ови и са КиМ, да кад год је мука зови Вучића. Србија никада неће оставити Српску на цедилу, покушајте у миру са свим другима да решавате проблеме - рекао је Вучић.
Напоменуо је да се за који дануплаћује 10 милина евра за пут Сремска Рача - Бијељина.
- Обавеза и за оне који дођу после мене, као што је речено увек је било сабороавња. За једну ставр немојте да бринете никада. Србија ће увек бити уз народ, ово у УН је било толико компликовано. Ја вас молим да се боримо за напредак економије, а за јединство смо се изборили данас и никад нико неће да нам се одузме - рекао Вучић.
Истакао је да делегација са КиМ није добила реч јер имају своје представнике у председнику Србије.
12.05 - Почела заједничка седница влада
На седницу су стигли и Додик, Вучић, Цвијановић, патријарх Порфирије.
Седницу је отворио Милош Вучевић, а дневни ред је једногласно усвојен.
Усвојен је и записник са последње заједничке седнице.
Вучевић је истакао да је пред њима велик посао из свих сфера, пре свега очување културног идентитета нашег народа, те да су спремни на заједнички рад са представницима српског народа где год он живи. Како је рекао Декларација је кључни документ који је данас пред присутнима, те да пуну подршку дају председнику Вучићу.
Потом се обратио премијер Вишковић, који је истакао да је велика част што седници присуствује патрајрх Порфирије.
- Ово је данас историјски дан - рекао је Вишковић, те додао да оно што је до сада рађено треба да буде и документовано, те да ће бити формиран посебан Савет који ће пратити дешавања везано за Декларацију.
Вишковић се захвалио Србији, председнику Вучићу и читавом тиму који је пружио безулсовну подршку свим Србима, те поручио да је ово велико охрабрење за наш народ где год да живи.
- Све што радимо, радимо да зашититимо себе, свој пут а не да би нанели штету неком другом - казао је Вишковић, те истакао да је време да Срби заштитие своје интересе.
Реч је потом узео Андрија Мандић, председник Скупштине ЦГ, који се свима захвалио на позиву те поручио да је срећан што је део овог састанка. Како је рекао са њим у делегацији су Срби за које је гласао српски народ у ЦГ те који желе да штите интересе нашег народа.
- Замолио бих вас да имате осећај за ваше уснароднике којима припадамо, који су све ове патње проживљавали са вама, али ми нисмо сви исти у Црној Гори... Наша дужност је да пронађемо заједнички језик са свима да ту малу државу учинимо бољом, и видим да то људи на изборима награђјују и верујем да у будућности нећемо бити само гости на овом скупу већ да будемо заједно, као што смо били годинама уназад - поручио је Мандић.
Милан Кнежевић, народни посланик у Скупштини ЦГ на почетку се захвалио спонзорима и коспонзорима резолуције, те амандманашима јер су управо они подстакли ово велико уједињење и данашњи скуп.
- Понижавали су нас и вређали са признањем тзв. Косова, потапали светиње и убеђивали да је срамота да се после 2006. изјасниш као Србин... Желим да на овом сабору саопштим да се поносим тиме што сам Србин из ЦГ и Зете и што сам са својом породицом гласао за заједничку државу са ЦГ. Послао бих и поруку свом народу да дигне главз горе, буде поносан и да зна да наше битке тек почињу и да је ово порука спрксог јединства која говори да смо као некеда сви заједно се супростављали разним империјама и сада смо сви заједно пред изазовима.. - рекао је Кнежевић.
Истакао је да апелује да се српски језик нормира као службени у Уставу, де са се потпише споразум о двојном држављансту са Српском.
- Све не може једна мајка да роди али се браћа познају у муци. Нека коспонзори резолуције наставе да их доносе, а ми ћемо наставити да се скупљамо. Данас је историјски дан јер су предтавници Црне Горе на састанку влада Србије и Републике Српске, и хвала вам председниче Вучићу на ово тројству - рекао је он.
Присутнима се обратио Иван Сотијлковић, посланику у Собрању из Северне Македониије.
По његовим речима овај сабор и српско јединство су одличан одгвор свему што се дешава српском народу.
- Ваља истаћи да свако од нас ко је успео да прилагоди вектор деловања вектору српске политике пронашао је простора за себе, и приоритетно је да сви Срби у региону свако на свој начин прилагоди своје деловање политици Србије, јер је Србијаполако али сигурно почела да буде лидер у региону, не само у економском већ и политичком смислу - рекао је он.
Обраћање Додика
Председник Републике Српске истакао је да се без Вучића не би ни десило овакво окупљање.
- Ово је сабор свих нас... мада верујем да има неких међу нама који су ово схватили као ето још један дан, али морам рећи да сам поносам што сам сарадник председника Вучића на Декларацији. Бићете поносни што сте овде са нама доносећи историјски документ - рекао је Додик.
- Само српски државни и национални интерес нема алтернативе - јасан је он.
Додик је истакао да је поносан што је део овог пленума, као што је био поносан и 1992. када је дигао руку за формирање РС.
- Декларација је суштински национални документ и дала је одговоре на оно што не само да је тренутак већ оно што треба да чинимо у будућности. Декларација коју данас усвајамо биће потврђена и у НС РС и постаће наше власништво. Односи се на одговоре на најактуелнија питања. И овај сабор се поново рехабилитује након неколико векова и повезује нас са оним што је радио Цар Душан... - рекао је Додик, те напоменуо да се Декларацијом обухватају сви важни односи Србије и РС, а према његовој жељи главниа пскет је да се 15. фебруар обележава као Дан РС, али да ће се пригодно обележавати и 9. јануар као дан настанка.
Како каже легитимна и легална је политичка дефиниција да је српски народ једнак без обзира где живи и одакле је.
- Не желимо никога да угрозимо, али је проблем да се збир свих напора око нас угрожавао нас и излазимо из овога са важном Декларацијом... У времену смо када се у УН дешава срамни чин, окупљања оних који су хтели да нам наметну етикету 'геноцидног народа'... Ми нисмо геноцидан народ и тачка. Ова резолуција се нас не тиче у смилсу да треба да је проведемо. Највеће понижење је што су кориштени механизми из рада Скупштине који то третира као неважно питање - рекао је Додик, те напоменуо да српски народ треба да стане иза Вучића, и да је његов начин борбе у овим данашњим условима за сваку похвалу.
- Обележиће нас само онда када мипристанемо да то тако буде - казао је Додик.
Истако је да је КиМ неотуђиви део Србије и РС, која своје вредности и све важно за наш народ баштини у коренима са Косова и "зато је оно наше".
Додик је истакао да је Дејтон доведен у питање, и да то данас није могуће јер постоје људи који не желе да се врате на Дејтон и одбацују Србију која је била потписник истог.
- Морамо да камежмо да РС не може више да афирмише своје задовољство добијено Дејтоном и да су њена овлаштења отета... Важно је да дамо договор на то и да буду јединствени... - рекао је Додик, те додао да Вучић боље разуме дешавања на међународномплану боље него ико други.
- Мислимо да је боље да живимо као добре комшије са својим правима, политичко територијалнимс убјектима него да будемо трајно посвађани укићани и да то псотане начин живота. Српски народ жели мир... Потпуно сам уврен ако дође тренутак да морамо да одлучимо и околности наметну да нам је угрожен мир само треба следити одлуку Вучића, јер он је човек који може да да најбољи одговор на то - јасан је Додик.
Додик је истакао да је важно занти ко је био "за прокелту резолуцију о Сребреници" те да наш народ не може олако преко тога да пређе.
- Желимо да Србија буде јака, Србија је у последњу деценију непрепознатиљва... Видим промену, видим снагу, а снага није у згради, путу већ у опредељењеу. Када сретнем Вучића он сваки дан живи у опредељењу за борбу за српски народ... - каже Додик.
Србија, према његовим речима, захваљујући Вучићу се вратила обележавању заједничких датума из историје.
- Поносам сам на Вучића што је у изради декларације одбио све нападе од оних који за успех сматрају то да Срби не постигну своје циљеве... вратимо се нашим правим вредностима - рекао је Додик.
Додик је рекао да је увек имао братску помоћ у Београду, али да са Вучићем Српска има другу врсту подршке која је видљива на сваком месту.
- Зхавални смо што нам помажете да се излечимо од фрустрације како смо несхваћени... Има оних који говоре у медијима да је РС терет Србији, али ја то никада нисам осећао. Ова Декларација лечи то и ставља тачку на све - рекао је Додик, те напоменуо да је ово континуитет али да је први пут српски Сабор и да ће у наредним годинама бити смишљенији, са више докумената и да требамо остати привржени томе да се састајемо сваке две године.
Ускоро заједничка седница влада Србије и Републике Српске
Заједничка седница влада одржаће се у пристуству председника Вучића и Додика, као и црквених великодсотојника.
Како се може видети на фотографијама чланови влада, као и свештена лица увелико пристижу.
Заједничкој седници присуствује и делегација Црне Горе.
Председник о састанку у Палати Србија
Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас, поводом првог свесрпског сабора "Један народ, један сабор - Србија и Српска", са председником Републике Српске Милорадом Додиком, председницима народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, председницима влада Републике Србије и Републике Српске, као и са Њ.С. патријархом српским господином Порфиријем.
- Посебну пажњу посветићемо економском напретку, пројектима од заједничког интереса и даљем свеукупном продубљивању свих видова сарардње. Наставићемо да се залажемо за очување мира, стабилности, националног, културног и верског идентитета - истиче Вучић.
11.00 - Почео састанак
Састанак председника Републике Србије и Републике Српске, српског члана Председништва БиХ, председника народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, председника влада Републике Србије и Републике Српске и Њ.С. патријарха српског почео је у Палати Србија.
Тачније, почео је састанак делегација Србије и Републике Српске, које предводе председник Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик, а састанку присуствује и патријарх Српске православне цркве Порфирије.
Састанку присуствују и српска чланица Председништва БиХ Жељка Цвијановић, као и председници парламената Србије и РС, Ана Брнабић и Ненад Стевандић.
Такође, састанку присуствују и премијер Србије Милош Вучевић и председник владе РС Радован Вишковић.
После овог састанка предвиђена је заједничка седница Владе Србије и Републике Српске.
Дочек испред палате Србија
Након молебана у Храму Светог Саве следи састанак председника Републике Србије и Републике Српске, српског члана Председништва БиХ, председника народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, председника влада Републике Србије и Републике Српске и патријарха српског.
Тачније, Испред Палате Србија Вучић, Брнабић и Вучевић дочекали званичнике из Републике Српске, Додика, Стевандића, Вишковића, Цвијановић.
После следи састанак у Палати Србија.
10.00 - Министар Мали са делегацијом РС у обиласку нове зграде Пореске управе
Како је претходно најављено министар финансија Синиша Мали кренуо је у облизака нпве зграде пореске управе заједно са својим колегама из делегације Републике Српске.
Са министром Малим, у обиласку су Зора Видовић министарка финансија у Влади РС, те Срђан Амиџић министар финансија у Савјету министара БиХ.
После обиласка уследиле су изјаве за медије. Прва се обратила Драгана Марковић, директорна Пореске управе Србије, која је истакла да је сарадња са РС у последњим годинама изузетно добра, али да је у плану њено унапређење.
Присутнима се потом обрадила Зора Видовић, која је поручила да јој је јако драго што је видела савршен објекат нове зграде пореске управе те да је сигурна, да иако су досадашњи резузлатати ове установе били одлични, у наредном периоду ће бити још бољи. Како је најавила фискализација у Српској креће ове седмице, и изразила је велику захвалност партнерима на подршци из Србије која је увек ту.
- Србија је лидер у региону, а да би то имали морате да имате услове, а један од њих је правилно коришћење услова фискалне - монетарне - рекао је на почетку обраћања Срђан Амиџић. Додао је да је за ефикасну политику, задужен ефикасан систем.
Директор банке Поштанске штедионице, поручио је да је захвалан за сву досадашњу сарадњу са РС.
- Мислим да смо на прави начин овим догађајем показали и оправдали мото овог сабора. Драго ми је да сус ви ту са којима градимо будућност региона. Највећа шанса нам је ЕКПО, и очекујемо да ће бити подстицај развоја целог региона - рекао је министар финанасија Србије, Синиша Мали.
Како је навео све се ради у циљу да грађанима Србије и Републике буде боље.
Вучевић на састанку са Мандићем
Милош Вучевић, премијер Србије разговарао је данас са Андријом Мандићем председником Скупштине Црне Горе.
Огласио се председник Вучић после молебана
Председник републике Србије Александар Вучић присуствовао је данас, поводом првог свесрпског сабора "Један народ, један сабор - Србија и Српска" молебану за Републику Србију и Републику Српску у Храму Светог Саве са председником Републике Српске Милорадом Додиком, званичницима највиших инстутуција Републике Србије и Републике Српске и представницима Срба из региона.
Опширније читајте кликом ОВДЕ.
9.30 - Молебан у Храму Светог Саве
Патријарх Порфирије стигао је у Храм Светог Саве. Молебан за Републику Србију и Републику Српску требало би да почне у 9.30 сати.
У Храм су стигли бројни званичници Републике Српке и Србије. Молебан ће служити патријарх Порфирије.
Свесрпски сабор симболично почиње у цркви која је симбол саборности и јединства.
У Храм су стигли председници Србије и Републике Српске.
Поред њих ту је осим званичника и делегација наше две земље, и Андрија Мандић председник Скупштине Црне Горе.
Почео молебан.
Како се може видети на сликама, Храм је препун.
Молебану присуствује Анђелко Аћимовић, отац девојчице Ангелине убијене у ОШ "Владислав Рибникар" прошле године.
По завршетку молебана, свим присутнима се обратио патријарх Порфирије.
- За јединство, за саборност, за мир, нема бољег места за сабирање и саборовање за почетак сваког доброг и благословеног дела од дома божјег. Друго име за цркву јесте сабор, духовни закон је такав да што се више приближавамо богу, ближи смо и једни другима. Када се удаљимо од бога и цркве тиме се удаљавамои једни од других. Где има цркве има и народа, нашег народа, тамо где нема цркве, где се народ удаљи од цркве он одумире, престаје да постоји.
- Сабирамо се у једно браћо и сестре, да би дарове које смо добили од бога употребили за добро. Не сабирамо се против, против било кога, него се сабирамо за добро најпре своје, али и свих који живе са нама и око нас. Сваки други циљ и садржај сабирања није наш и неће и не може бити благословен. Само онда када знамо ко смо, вреднујемо православни начин живота, ми добро знамо ко смо, зато и јесмо способни да разумемо једни друге, да разумемо другог и другачијег човека друге вере и другог народа - поручио је патријарх.
Како је нагласио од давних времена наш народ се сабира у храмовима и слави име Исуса Христа.
- Црква све позива и вапи раширених руку да дођу у згарљај - рекао је он.
Рекао је да у данашње доба када орканске буре прете свету, позива све на духовно јединство, на разумевање и поштовање.
На крају молебана могла се чути Химна Светом Сави.
Потписан Меморандум о сарадњи МДУЛС и Министарства Републике Српске
Министарка државне управе и локалне самоуправе Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић и министарка управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић потписале су, у оквиру данашњег Свесрпског сабора, Меморандум о сарадњи између два министарства.
Споразум је потписан у циљу јачања партнерства и успостављања динамичког оквира за успостављање оквира за одрживу и динамичну сарадњу у области реформе јавне управе и локалне самоуправе, као и унапређења, планирања и спровођења пројеката у локалним самоуправама, уз координацију и прибављање донаторске подршке за пројекте од локалног значаја.
Програм Свесрпског сабора
Храм Светог Саве
9.30 Молебан за Републику Србију и Републику Српску
Палата Србија
11.00 Састанак председника Србије и РС, српског члана Председништва БиХ, председника народних скупштина, председника влада Србије и РС и српског патријарха Порфирија
12.00 Заједничка седница влада Србије и РС у присуству двојице председника и црквених великодостојника
13.00 Размена потписаних докумената у присуству председника Србије и РС
13.10 Обраћање председника Србије и РС Александра Вучића и Милорада Додика
13.40 Премијер Вучевић се састаје са Србима са КиМ
Дом гарде Топчидер
14.00 Обилазак ветерана из Србије и Републике Српске
Трг Републике
17.00 Централна манифестација "Један народ, један сабор - Србија и Српска"
17.45 Обилазак Народног музеја
21.00 Ватромет из Парка РС на левој обали саве (Нови Београд)
Очекује се да у оквиру сабора 10.000 људи присуствује скупу који ће бити одржан на Тргу републике. Како је најављено, учешће ће узети 48 културно-уметничких друштава, међу њима 2.500 играча који ће извести сплет српских игара.
Поред тога пет "мигова" ће надлетати Трг републике. Планиран је и пренос фудбалске утакмице Србија-Шведска на видео-биму. Да би угођај био потпунији планиран је карневал бродова на Сави.
Председник Вучић о Свесрпском сабору
Председник Републике Србије је јуче приликом обиласка новог брзог воза СОКО који је стигао у Србију говорио и о сутрашњем сабору, истакавши да оваква манифестација носи јаку симболику која ће показати јединственост једног народа.
- Биће велика манифестација, желимо да покажемо јединство у опредељењу да не кријемо припадност истом народу, поштовање Дејтонског мировног споразума што се тиче Српске... Људи мисле да је то само састанак Вучића и Додика. Не, сваки министар ће примити свог колегу, фудбалски клубови исто. Свако је свог партнера пронашао. Много симболике, али и важних и конкретних ствари. Уплатићемо 10 милиона за пут Бијељина - Сремска Рача. Одлука о изградњи меморијалних центара, да са приче пређемо на дела - истакао је Вучић.
БОНУС ВИДЕО
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)