ТРАЖИМО ДОСТОЈНО МЕСТО ЗА СТОЛОМ ЕУ Интервју - Марко Ђурић, министар спољних послова (ВИДЕО)
МИ у Брисел не идемо са испруженом руком, већ као стари државотворни народ који жели равноправно место за столом европске идеје и истовремено очекујемо пуноправно чланство. Не желимо да будемо земља другог реда унутар ЕУ.
Овако у подкасту "Новости" шеф дипломатије Србије Марко Ђурић сумира спољну политку наше земље и европски пут, притиске да променимо наш курс и позицију неутралности, након шест међународних великих самита и бројних билатералних сусрета које је имао у протеклих месец дана. Одговарајући на питање са каквим се све изазовима Србија суочава да би сачувала неутралну позицију и како се Србија позиционира према иницијативама ЕУ у погледу заједничке безбедносне политике, одговара:
- Србија има свој стратешки циљ који је усвојен политичком већином, а то је пуноправно чланство у ЕУ. Моја процена је да је у нашем интерeсу да имамо такву позицију, не само из економских разлога. Као што је Његош говорио, "чаша меда иште чашу жучи", ми у ЕУ имамо земље које имају супротан став када је реч, на пример, о КиМ и нашем националном питању, али ми тражимо начин да унапредимо односе са њима да бисмо остварили неке уступке за наш народ. Моја позиција министра спољних послова није да говорим оно што је блиско нашем срцу, већ да радим у интересу Србије, а у интересу Србије је да се граде бољи односи са ЕУ. Када је реч о безбедносној политици ЕУ, ми се трудимо да се усагласимо са свим оним са чиме можемо да се усагласимо. Када они буду одлучили да нас приме у пуноправно чланство у ЕУ, тада ћемо се и усагласити 100 одсто.
Присуствовали сте НАТО самиту у Вашингтону, да ли је било притисака по питању неутралне политике Србије?
- Мислим да је важно да учествујемо у тим самитима, имамо НАТО на својој територији, важно је да имамо добре односе. Ми се на КиМ ослањамо на Кфор. То је била добра прилика да се упознам са министрима држава које не мисле исто као ми о кључним темама, али са којима је важно да развијамо ново поверење. Србија има своју позицију, не само кад је реч о КиМ, већ и војној неутралности и то се не доводи у питање. Мислим да је у нашем државном и националном интересу да сарадња са НАТО буде одлична.
Били сте у Бриселу, вратили сте се из дводневне посете Италији. Разговарали сте о позицији српског народа на КиМ. Каква је судбина преговора о КиМ, на чему ће се инсистирати?
- Мислим да је врло важно што се званична посета Србије Италији дешава на 145. годишњицу српско-италијанских односа, 15 година стратешког партнерства са првом земљом унутар ЕУ. За само 24 часа, председник Вучић је отворио две италијанске фабрике у Србији. Односи са Италијом су за нас важни, јер је то земља са огромним политичким утицајем у ЕУ. Италија је присутна на КиМ, њихови војници чувају манастир Високе Дечане. Нама је потребно разумевање за позицију Србије у дијалогу. Када је реч о судбини преговора. Ту нисам оптимиста, мислим да Куртијев режим не жели дијалог, нормализацију односа, већ жели да злоупотреби тешку геополитичку ситуацију у Европи, да покуша етнички да очисти КиМ од Срба. Да створи слику у огледалу једног од најтежих периода у историји КиМ и баш на тај начин представља саговорницима колико је тешка ситуација.
Како ће се Србија носити са притисцима у контексту Косова и Метохије?
- Одговор Србије има више нивоа, пре свега материјална брига о нашим људима на КиМ, наш народ мора да има материјалне претпоставке да опстане, чак и сада када Курти антицивилизацијски блокира новац Србија налази начин да га обезбеди. Најважније је да Србија данас има новца за подршку да материјално могу да опстану. Оно што је све теже јесте безбедносни опстанак. Центар проблема је у једном деструктивном приступу Куртијевог режима који не наилази на довољно чврст одговор међународне заједнице.
Недавно је потписан меморандум између Србије и ЕУ о стратешком партнерству у одрживим сировинама. Шта грађани могу да очекују?
- Мислим да је од великог значаја то што када су у питању ресурси, Србија има храбрости и озбиљности да разматра на који начин то може да допринесе нашем геополитичком позиционирању. Ми живимо у свету технолошког развоја, у ком је та борба за оскудне ресурсе толико велика. Да се не лажемо, са или без наше сагласности, овако мала земља као што је Србија нашла би се пре или касније на удару огромних притисака да се дође до тих сировина. Неупоредиво је одговорније и боље да то буде на државни начин регулисано. Овај споразум показује да Србија већ на тај начин користи то богомдано богатство као инструмент утицаја, да захваљујући томе можемо да остваримо брже неке од наших стратешких циљева. Видите са коликом су нервозом и завишћу неки центри из региона дочекали то да Србија одједном има дар са неба, златну карту у својим рукама. Разумем да се овде води једна жустра дебата о експлоатацији литијума, која је разумљива и треба да се постављају питања, али треба да се оштро боримо против кампање лажи.
Ваш мандат амбасадора у САД се завршио, познавајући друштвене прилике, шта очекујете од америчких избора? Како видите повлачење Бајдена из кампање и номинацију Камале Харис?
- Ми, као држава Србија, немамо омиљених страна нити можемо да имамо изабрану страну, као што очекујемо да ни стране државе немају своје фаворите на српским изборима. Драго ми је што видимо да су Срби у Америци почели да се организују политички. Они тамо размишљају који политичар би могао да помогне српским интересима, којима је стало да буду мост између Америке и Србије. Председник Вучић и ја смо у фебруару разговарали са неким од најозбиљнијих аналитичара у Америци и тада сам први пут чуо да би Камала могла да постане кандидат. Биће неизвесна утакмица до самог краја. И једна и друга страна имају велике финансијске ресурсе, огроман мотив да се боре за то да у тих шест преломних држава придобију подршку и у том сегменту с обзиром на то да Срби живе у тим срединама, одједном српски глас на америчким изборима постаје важан. Не треба да мислимо да ће се победом једне или друге стране на америчким изборима, кад је реч о односу према Србији и о неким кључним националним темама, променити толико радикално колико би можда свако од нас пожелео. Волели бисмо да видимо новог председника САД, ко год буде био, врло брзо у Београду.
Како сте доживели покушај атентата на републиканског кандидата Трампа?
- Господин Трамп је доживео такав ударац од кога би се мало који политичар тако брзом енергијом опоравио. Он је показао да га то није поколебало и то изазива поштовање. Примећујем да почињемо да живимо у ери атентата, размишљам о томе колико у нашој земљи и региону много зависи од храбрих појединаца, да не бих изговарао име, сви знају на кога мислим, који имају и ауторитет, харизму и спремност да мењају ствари. Надам се да сви који треба да се баве безбедношћу, довољно воде рачуна о томе да се код нас такве претње на време идентификују и уклоне.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)