ВУЧЕВИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 25 ГОДИНА ОД БИТКЕ НА КОШАРАМА: Наше границе су уписане крвљу и костима српских јунака
Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да су војници, борци и њихове старешине у Војсци Савезне Републике Југославије (СРЈ) заслужни за битке на Кошарама и Паштрику којима је осујећен план НАТО-а за копнену агресију на Србију и да се они никада не смеју заборавити.

Фото: Драган Миловановић
Вучевић је поводом обележавања 25. годишњице од битке на Кошарама на Комеморативној академији поставио питање шта би било са свима нама да није било тог непробојног бедема на Кошарама, њих 109, "наша крв и будућност".
"Они су наша деца и синови, браћа, молитвеници, као да су из наших кућа отишли да бране Србију и данас на небеској стражи гледају шта и како радимо за Србију", рекао је Вучевић.
Истакао је да сећање на ту ратну годину мора остати уписано у морални и духовни систем вредности данашњих и будућих генерација, као и то да су браниоци Кошара нови Обилићи који су "ступили у одред небеске Лазареве заставе".
"Слободна Србија славиће најзаслужније за њену слободу. Прошло је време када је срамним одлукама политичких елита био заборављан подвиг јунака са Кошара, али ми ћемо градити сећање на најбоље од нас", нагласио је Вучевић.
Навео је да пример јунака са Кошара треба да нам буде путоказ у време када се Србија суочава са бројним изазовима, као и да су Србин и војник скоро па синоними. Вучевић је додао да се границе некада мењају разним одлукама, али да постоје оне писане крвљу и костима јунака - вечне границе.
"Нека нам је вечна и слободна мајка Србија", закључио је Вучевић. Догађају који је организовао Одбор Владе Србије за неговање традиције ослободилачких ратова Србије присуствовали су и чланови Владе, преседница Народне Скупштине Ана Брнабић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевендић, командант 53. граничног батаљона на Кошарама пуковник Душко Шљиванчанин, као и ћерка погинулог мајора Војске СР Југославије Крунослава Иваннковића, који је страдао на Кошарама 14. априла 1999. године, вршећи чин капетана прве класе наше војске, Синди Иванковић.
Поред њих, догађају су присуствовали припадници Воске Србије и Министарства унутрашњих послова, као и представници Спрске православне цркве и других верских заједница. Изасланик председника Србије и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић положио је раније данас венац на Споменик херојима са Кошара у Београду, поводом 25. годишњице од те битке.
Битка на Кошарама вођена је од 9. априла до 14. јуна 1999. године у реону граничног прелаза Раса Кошарес, на граници тадашње СР Југославије и Албаније. Борба на југословенско-албанској граници трајала је 67 дана и однела је 109 живота. Терористистичке снаге такозване ОВК, потпомогнуте регуларном албанском војском и НАТО авијацијом напали су припаднике Војске Југославије, са циљем копнене инвазије на Косово и Метохију и пресецања комуникације између јединица ВЈ у Ђаковици и у Призрену.
После тешких борби, Војска Југославије је успела да порази нападаче и спречи њихов улазак на територију јужне српске покрајине. Битка за Кошаре је званично завршена 14. јуна 1999. године, када се Војска Југославије на основу Кумановског споразума са снагама КФОР-а повукла са Кошарама.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)