КУРТИЈА ОПЕТ НАГРАЂУЈУ ЗА ПРОГОН СРБА?! Борељ предлаже чланицама да се укину "санкције" Приштини - Од почетка године 58 напада на наш народ

М. Станојковић

20. 06. 2024. у 09:30

УПАДИ у српске школе, свакодневно малтретирање и застрашивање народа, хапшење и малтретирање младих, забрана динара и допремања робе из централне Србије на КиМ, деценијско неиспуњавање потписаних споразума, а посебно око Заједнице српских општина - све ово "препоручило" је Приштину за нову бриселску награду. Јер, власт Аљбина Куртија на корак је до укидања мера које јој је ЕУ увела пре око годину дана, тражећи смиривање ситуације на северу покрајине.

КУРТИЈА ОПЕТ НАГРАЂУЈУ ЗА ПРОГОН СРБА?! Борељ предлаже чланицама да се укину санкције Приштини - Од почетка године 58 напада на наш народ

Foto: EPA/Shutterstock/ilustracija

Упркос томе што су те санкције - уведене због игнорисања захтева за деескалацијом ситуације након избора градоначелника албанске националности - биле симбиличне и нису се ни спроводиле, шеф дипломатије ЕУ Ђозеп Борељ у извештају поднетом државама чланицама ЕУ препоручује да се оне званично избришу. Казнене мере односиле су се на привремену суспензију радних група за Споразум о стабилизацији и придруживању, непозивање представника тзв. Косова на састанке на високом нивоу и суспензију билатералних посета.

Борељ је оценио да би таква одлука Приштини "представљала политички сигнал и допринела уравнотеженом контексту у којем се може напредовати у дијалогу Београда и Приштине". У извештају се поручује да ће ЕУ наставити да помно прати дешавања на северу КиМ, као и акције Београда и Приштине које утичу на деескалацију на терену, а "у складу са изјавом од 3. јуна 2023, у којој су обе стране позване на деескалацију ситуације.

- Узимајући у обзир кораке које је Косово предузело ка испуњавању захтева ЕУ, високи представник препоручује Савету да заузме став укидања мера против Косова - наводи се у извештају.

ЕУ је ове квазисанкције увела како би се обуставиле полицијске операције у близини општинских зграда на северу КиМ. Захтев је био да се смири ситуација око наметнутих албанских градоначелника, да се што пре организују превремени избори, да на гласању за власт у четири општине учествују Срби, да се ради на брзој имплементацији Охридског споразума и формирању ЗСО.

Заменик премијера привремених институција Бесник Бисљими рекао је да је изрицање мера било неправедно и да су испунили све критеријуме за укидање:

- Не директно из Брисела, него од земаља чланица, било је захтева који су ишли даље од разлога због којих су уведене мере, тражени су додатни уступци, али је Косово одбило да буде уцењено - рекао је Бисљими. - Никада нисмо добили јасно објашњење каква је процедура њиховог уклањања, неће бити гласања, али ће можда бити примедаба једне земље чланице.

Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак сматра да је мере требало укинути после догађаја у Бањској, и то као гест - солидарности.

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Коментаришући овакве потезе ЕУ, научни сарадник Института за европске студије Слободан Зечевић истиче да је све што се у међувремену дешавало био сигнал да се мере пооштре, а не укину.

- Ово је јасна порука да се ЕУ неће бавити правима Срба на КиМ и да Аљбин Курти има пуну подршку за све што ради, као и да ће наставити да буде награђиван за своје потезе. Ове мере се свакако нису ни примењивале, нити су имале функцију.

Бивша амбасадорка при ОЕБС Бранка Латиновић сматра да је предлог Бореља изјава добре воље на завршетку његовог мандата, иако услови за укидање мера нису испуњени. Латиновићева подсећа да је кандидатура тзв. Косова за пријем у СЕ стављена на дуги рок чекања, што изазива висок степен незадовољства у Приштини и да је овај потез Бореља на неки начин један вид компензације.

- У овом случају очигледно су неки други интереси преовладали да би се покушао дати неки инструмент одобровољавања, пре свега везано за израду статута и формирање ЗСО.

Приштина је за све своје једностране потезе већ награђена и визном либерализацијом, као и унапређењем из статуса посматрача до придруженог члана Парламентарне скупштине НАТО.

- Бројна писма и континуирани напори српске делегације, али и других политичких актера у Београду, нису успели да спрече да унапредимо статус - похвалила се делегација Приштине.

Европски парламент одлуку о визној либерализацији за Приштину донео је у априлу прошле године. Укидање виза предложила је Европска комисија на основу процене да је тзв. Косово "постигло значајан напредак у свим областима мапе пута за либерализацију визног режима".

Тензије због градоначелника

ЕУ је мере према тзв. Косову увела у јуну 2023. након насиља крајем маја на северу, када су радоначелници албанске националности ушли у општинске зграде и преузели дужност. Они су дошли након избора у априлу 2023. Претходно су Срби, крајем 2022, напустили косовске институције протестујући тако због одлуке о протеривању регистарских таблица са ознакама српских градова. Изборе 2023. године бојкотовали су Српска листа и српско становништво, а ситуација је ескалирала 29. маја у Звечану, после сукоба између демонстраната и припадника Кфора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)