"ПОДРЖАВАМО ВЛАСТ У СРБИЈИ" Амерички званичник: Рудник литијума прилика да се Србија позиционира као лидер у кључној индустрији

Биљана Ристивојевић

21. 08. 2024. у 09:09

РУДНИК литијума је прилика за Србију да продуби везе са Европском унијом и позиционира се као лидер у индустрији која ће бити веома важна у будућности, али о томе да ли ће рудника и бити, треба да одлучи народ у Србији, рекао је у интервјуу за Глас Америке Џефри Пајат, помоћник државног секретара САД за енергетске ресурсе.

ПОДРЖАВАМО ВЛАСТ У СРБИЈИ Амерички званичник: Рудник литијума прилика да се Србија позиционира као лидер у кључној индустрији

Фото: Принтскрин

Додао је и да западне земље траже алтернативу у снабдевању литијумом, јер у великој мери зависе од Кине.

Пајат је одговорио и на тврдње из Москве да Запад руши власт у Србији кроз протесте против литијума истичући да је ситуација супротна - да Америка подржава власт у Србији у вези са пројектом "Јадар" и Рио Тинто.

Нагласио је да је тај пројекат прилика да се унапреде везе ЕУ и Србије, као и за убрзање енергетске транзиције.

Одговарајући на питање да ли је ово питање важно не само због јачања веза Србије и ЕУ, већ за Србију, Пајат је истакао да ће о томе одлучити српски грађани.

- О томе треба да одлучи народ у Србији. Моје мишљење је да је ово генерацијска прилика за Србију да се постави на лидерску позицију у индустрији која ће бити јако, јако важна у будућој конкурентности у САД, Европи и изван - рекао је он.

Напоменуо је да је смањење зависности Запада од Кине кључно, и да постоји систематски покушај у ЕУ, САД да диверсификују ланац снабдевања.

- Питање одакле ће та диверсификација да дође је и даље отворено. Али Србија, због своје геологије, има јединствену прилику да игра глобално значајну улогу у том процесу - истакао је он.

Пајат је рекао да је литијум такође неопходан како би се испунили климатски циљеви, а како би се свет придржавао планова зелене транзиције, до 2040. године потребно је повећати залихе литијума 42 пута.

Он је истакао да се литијум ископава и у Невади, док Калифорнија предводи пут вађења литијума из слане воде.

- О томе како Србија развија своје ресурсе треба да одлучи народ у Србији. Ја сам овде да вам кажем да, са америчког становишта, видимо генерацијску прилику за Србију да заузме лидерску позицију, не само у рударењу литијума. Морамо да развијемо и прераду ових минерала и дамо додату вредност - рекао је он.

Пајат је нагласио да се Европа и САД крећу ка електрификацији саобраћаја за шта је потребно много више минерала за батерије.

- У свему томе Србија може да има значајну улогу, посебно у европском ланцу снабдевања - закључио је он.

Пајат је одбацио критике пројекта ''Јадар'', који наводе да је улога Србије да буде "рударска колонија за богате земље", будући да ни у једној другој европској земљи ископавање литијума није отпочело.

- Србија треба да почне са производњом вреднијих ствари, то је оно што покушавамо да радимо и овде у САД, и ту се наши интереси поклапају - рекао је званичник.

Он је истакао да је Рио Тинто предмет ревизије својих акционара и мора да се усклади са прописима на свим тржиштима на којима ради, а да самим тим одржава боље еколошке стандарде него кинеске компаније.

Пајат је окарактерисао наводе Русије да Запад, кроз протесте против Рио Тинта, жели да дестабилизује ситуацију и сруши власт у Србији као ''бесмислене'', наводи Глас Америке.

- Ми подржавамо власт у Србији и њену позицију у овом пројекту. Зашто бисмо, забога, онда били заинтересовани да негујемо опозицију? - рекао је Пајат.

БОНУС ВИДЕО: Лажна опозиција подржава лажну државу!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (18)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији