"РАФАЛИ" НЕЋЕ ПОТИСНУТИ СА СРПСКОГ НЕБА РУСКЕ "МИГОВЕ": Подгревањем Хладног рата Србија принуђена да се окрене и западним војним тржиштима

Б.Субашић

31. 08. 2024. у 07:00

ПРВИ борбени авион "рафал" стићи ће у Србију 2028. године, а до 2030. биће испоручена цела флота од 12 апарата која укључује три двоседа и девет једноседа. То би требало да буде динамика испоруке летелица најновије четири плус генерације, чија куповина је утаначена на састанку председника Србије Александра Вучића са његовим француским колегом Емануелом Макроном.

РАФАЛИ НЕЋЕ ПОТИСНУТИ СА СРПСКОГ НЕБА РУСКЕ МИГОВЕ:  Подгревањем Хладног рата Србија принуђена да се окрене и западним војним тржиштима

Фото: Профимедиа/Илустрација

Вредност овог пакета је 2,7 милијарди евра, а очекивања нашег државног врха су да ће допринети значајном повећању оперативних способности српског ваздухопловства.

Пословни портал Блумберг је известио о тренутном скоку акција "Дасо авиасиона" после потписивања уговора, а према писању стручних форума, Србија ће "добити авион способан за извршавање задатака пресретања, обезбеђивања премоћи у ваздушном простору, дејствовања по циљевима на земљи и мору, осматрања као и лансирање нуклеарног наоружања".

Foto: Printskrin

 

Према произвођачкој спецификацији "рафал" је дуг 15,3 метра, има распон крила од 10,9 метара, висок је 5,34 метра, а са погоном од два Snecma M88 мотора развија брзину до 1,85 маха. Конструкција летелице је 70 одсто од композитних материјала, што јој даје 40 одсто већу носивост у односу на исте од титанијума или алуминијума. Статус једног од најбољих вишенаменских борбених апарата "рафалу" даје веома мали радарски одраз, што га чини делимично "невидљивим", могућност суперкрстарења (летења надзвучним брзинама без коришћења форсажа) и способност лансирања ракета дугог домета "метеор" и MICA (Missile for Interception, for Combat and for Auto-Defense - пројектил за пресретање, борбу и самоодбрану).

"Рафал Ф4", какав ће добити наша Војска, има напреднији радар и сензорске системе у односу на раније верзије, што му омогућава боље могућности комуникације и коришћење "шкорпион" кациге, која пилоту даје приказ "проширене стварности" (Augmented Reality). У светлу ових података није необично што је потписивање уговора о "рафалима" засенило све остале вести о посети председника Макрона Србији.

Foto: Printskrin

 

- Сваки борбени авион, као и друга сложена борбена средства, нису комерцијални већ "политички" производи. Политичка ситуација је била одлучујућа и за ово дооружавање Војске Србије, јер ми као неутрална земља морамо имати јаку авијацију, а "рафал" је добар авион, у рангу најсавременијих. Наши пилоти јесу навикли на друге врсте авиона од "ласте", "галеба", "орла" до "мигова" 21 и 29, од којих су први при крају века употребе, а других имамо колико имамо. Данас је велики проблем да сложена опрема дође и из Кине, а камоли из Русије, и та блокада ће трајати годинама. Набавка "рафала" је оправдана јер ће омекшати и француску политику према нама. Да ли ћемо у наредном периоду набављати још авиона "миг 29", за које је обучено много наших пилота, зависиће од глобалне политике. Мислим да се куповином "рафала" не одустаје од свих ствари које су до сада набављене - сматра генерал у пензији др Данко Јовановић, некадашњи начелник Управе за логистику Генералштаба Војске Србије.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Генерал др Данко Јовановић

Он наглашава да набавка "рафала" изискује озбиљну логистику и потпуно иновативни приступ.

- Такви авиони захтевају специфичну обуку, процедуру одржавања и чувања, јер вероватно изискују и климатизоване хангаре због електронике. Нисам имао прилику да видим уговор, али вероватно на "рафал" могу да се каче наше постојеће ракете, али носаче је лако дорадити ако већ нису универзални. Нема бојазни око њихове употребе и коришћења у свим временским условима, али то захтева да најискуснији пилоти иду на преобуку која траје и нову опрему, вероватно кациге, у којима ће бити те нове апликације. "Рафали" су модерне конструкције, тако да ће се ремонтовати модули авиона, који сигурно имају дијагностику, уколико нам Французи испоруче, како су рекли, најсавременији тип авиона - каже генерал Јовановић.

ИСТОК НИЈЕ ОДУШЕВЉЕН

СА Французима имамо дугогодишњу војно-техничку сарадњу, много наших људи који се бави конструкцијама је ишло у ту земљу на специјализације, подсећа генерал др Данко Јовановић:

- Не треба очекивати одушевљење куповином "рафала" у земљама од којих смо до сада набављали борбене системе, али то је нормално. Исто се десило и када смо купили противавионске системе из Кине, дигли су нос и они који су хтели да нам продају "патриот" и они који су хтели да нам продају С-300 или С-400. Ми смо неутрални и имамо право да купујемо где хоћемо, а на крају крајева, чак и у време Хладног рата имали смо оружје и са Истока и са Запада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима