БУЉУ СМЕТАЈУ ОБИЧАЈИ СРБА: Градоначелник Сиња забранио изложбу у тамошњој галерији "Сикирица"
ГРАДОНАЧЕЛНИК Сиња и саборски заступник Миро Буљ забранио је одржавање изложбе фотографија познате уметнице Иније Херенчић "Сусрет на тромеђи", која је данас требало да буде отворена у тамошњој градској галерији "Сикирица". Суорганизатори су били Српско народно вијеће и Савет за националне мањине Хрватске.
Реч је о фотографијама које прате традиционалну културну манифестацију "Сијело тромеђе", а која се одвија у селу Стрмица дуже од пола века. Манифестација представља народне обичаје хрватских Срба, али и оних из суседних земаља.
- Велики сам противник забрана, али у просторима и установама којима управља Град Сињ морам водити рачуна о осећањима грађана који су ме изабрали - казао је Буљ. - Као изабрани градоначелник и саборски заступник, морам водити рачуна о поштовању темеља на којима је успостављена модерна хрватска држава, а ту првенствено мислим на Домовински рат.
За Буља је највећи проблем то што је донатор изложбе СНВ, које издаје недељник "Новости", а који, како каже, из недеље у недељу "пљује по хрватским бранитељима и хрватској држави, док Савету тог истог СНВ председава Дејан Јовић (познати професор и политиколог), који се сложио на друштвеним мрежама с изјавом Пере Квесића да је Хрватска не само пропали пројект, него да је и сама замисао стварања Хрватске била ретардирана и накарадна".
- Осим тога, председник СНВ Милорад Пуповац чувао је леђа почетнику и диктатору Александру Вучићу у Бачкој Паланци, док је он Хрватску због ослободилачке операције "Олуја" упоредио с нацистичком Немачком. Ако Андреј Пленковић и ХДЗ могу подржавати Пуповца, који не дели исти став као и модерна хрватска држава о карактеру "Олује", то не значи да је то нормално и да ћемо ми, национално свесни и одговорни политичари, то толерисати - казао је Буљ и поручио да СНВ може да организује изложбе где хоће, али не у институцијама Града.
Из Галерије "Сикирица" је поручено да политичке несугласице не би требало да се одражавају на институције културе.
- Дошло је до грубог ограничавања уметничке слободе и једнако тако напада на независност рада установа у култури - саопштила је директорка Драгана Модрић. - У сагласности с Одељењем за културу СНВ донели смо одлуку о отказивању изложбе јер у створеној атмосфери квалитетна реализација није могућа.
Одељење за културу СНВ оценило је забрану као "цензуру и сужавање простора културног деловања која носе предзнак српског народа и СНВ као националне координације Срба у Хрватској". Подсетили су да је изложба прво заказана за 23. август.
- Непосредно пре тога Галерија је примила поруке којима се упозорава да је планирани датум уједно датум обележавања напада на касарну у Сињу и комеморације жртавама, па је отварање померено за 4. септембар. После објаве новог датума уследило је обавештење о обустави изложбе - кажу у СНВ.
НЕСМЕТАНО РАДЕ У СРБИЈИ
ЗА разлику од Хрватске, у Србији хрватска мањина не наилази на забране када је у питању рад и културна баштина. Осим што ђаци имају право школовања на матерњем језику и што несметано делује Хрватско национално вијеће, постоји и недељник "Хрватска ријеч", затим Завод за културу војвођанских Хрвата, са седиштем у Суботици, где је седиште и Фондације "Cro fond", за развој хрватске заједнице. Ту је и Заклада "Спомен-дом бана Јосипа Јелачића", смештена у Јелачићевој родној кући у Петроварадину, као и Фондација "Антун Густав Матош", у Београду.
Саво Штрбац из ДИЦ "Веритас" подсећа, за "Новости", да Хрватску у децембру чекају председнички избори, па се појачава такмичење хрватских градоначелника у забранама.
- Сигурне гласове доноси само испољавање негативног односа према Србима, а у анкетама Пуповац је најомраженија личност - каже Штрбац. - Прво се забранама истакао градоначелник Пуле, а сада и Буљ, који је, иначе, био љут на проусташки Домовински покрет јер није хтео с њим у коалицију, а после и на ХДЗ јер је у коалицији са Домовинским покретом. Будући да се Домовински покрет поцепао, Буљ се очигледно такмичи за њихове гласове.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)