СРБИЈА ЗНА ДА САНКЦИЈЕ РУСИЈИ НЕ ШКОДЕ ПУТИНУ НЕГО ЕВРОПИ: Харалд Вилимски, шеф делегације Слободарске партије Аустрије у ЕП, за "Новости"
КАДА би Србија увела санкције Русији, добила би пријатеље из коалиције дугиних боја, а Урсула фон дер Лајен би се радовала. Колико знам, постоји стара осовина између Москве и Београда а Срби, исто као и Мађари, знају да санкције према Русији не шкоде Путину него Европи. То, хвала богу, Србија препознаје, те зато и не уводи санкције.
Ово у интервјуу за "Новости" каже аустријски политичар Харалд Вилимски, шеф делегације Слободарске партије Аустрије (ФПО) у Европском парламенту. Ова странка је на последњим изборима за ЕП остварила историјски резултат, однела победу у тој земљи, а трећа је по снази у скупштини Старог континета.
Вилимски је међу малобројним европским политичарима који је отворено изразио сумњу у легалност и оправданост једностраног проглашења независности Косова, рекавши да је то био резултат међународног притиска и да није одражавало вољу свих народа у региону. Он често критикује однос међународне заједнице према Србији, поготово потезе Европске уније и Сједињених Америчких Држава, сматрајући да наша држава није адекватно призната и да су међународне интервенције у региону биле пристрасне.
Током дводневне посете Београду, Вилимски се састао са председником Александром Вучићем и председницом Народне скупштине Аном Брнабић и поновио им свој став да, од свих земаља на Балкану, једино Србију види као потенцијалног кандидата за улазак у Европску унију.
- Са председником Вучићем сам разговарао о томе како можемо да се удружимо, да направимо алијансу да бисмо зауставили нападе политичара левог спектра на Србију и Мађарску и како да продубимо те односе које сада негујемо. Србија је, попут Мађарске, била критикована због последњих избора. Био сам посматрач у Мађарској и видео сам како су текли избори. Није било никаквих проблема. Такође, знамо и да су избори у Србији били слободни и да није било никаквих манипулација, док су социјалисти попут Андреаса Шидера нападали вашу земљу и говорили како гласање није било фер и коректно. Бранио сам и Србију и Мађарску јер сам убеђен да је све било у најбољем реду. Био сам почаствован и позитивно изненађен када ми се председник Вучић захвалио због тог става.
о Зашто су Вучић и Орбан, како сте рекли, најкритикованији лидери у овом делу Европе?
- Зато што имају свој став, усуђују се да кажу то што мисле. Стоје иза својих држава и за своје државе, а не за неку европску "мешавину" која није природна у том смислу. Такође, критиковани су јер не учествују у ратнохушкачкој реторици када је реч о сукобу Русије и Украјине. Ту су неутрални, за разлику од осталих лидера и не желе да учествују у санкцијама Руској Федерацији. А и видимо да већина народа и у Србији и у Мађарској подржава ту политику својих лидера.
о Да ли је у глобалном судару, који је проистекао из сукоба Русије и Украјине, највећи губитник Европа? Американци уредно купују уранијум од Руса, њихова економска сарадња се, парадоксално, увећала, док лидери ЕУ разбијају главу мислећи како ће дочекати ову зиму без јефтиног руског гаса?
- Европа јесте губитник, али највећи губитник су мајке које су изгубиле своје синове на ратишту, деца која су изгубила своје очеве. Више од 600.000 људи је страдало, што је невероватно. Мој политички циљ је да прекинемо са тим убијањем, како још деце не би остало без мајки и очева. Не смемо да будемо луди као други чиновници-политичари који желе да се овај рат продужи. Наравно да неко профитира од овог рата, али губитници су грађани због раста инфлација и раста цена у енергетском сектору.
о Један сте од ретких посланика у ЕП који је јавно стао у одбрану српских манастира на КиМ. Имају ли остале ваше колеге из ЕУ свест да је на КиМ угрожена европска хришћанска баштина или је већина на линији онога што смо гледали на отварању ОИ у Паризу?
- Имате дупле стандарде у Европи, добре и лоше. Лоши су Виктор Орбан и Мађарска, Александар Вучић и Србија, ми у Слободарској странци Аустрије. Зато често изостаје помоћ и Србији, зато што смо ми као странка, а и људи попут Орбана и Вучића, дужни само свом народу и држави, а не великим концернима, не великим европским странкама, већ служе само свом народу. Данашња политика ЕУ је политика дугиних боја, и то се ова тренутна европска политика противи Русији, и то само зато да би се енергетско тржиште поделило и да се енергетика окрене ка САД.
о Шта Србија може да уради како би престао терор приштинских власти над Србима на Косову и Метохији? И због чега Курти некажњено крши све до сада постигнуте споразуме?
- Не пристаје мени да, као страни политичар, дајем Србији савете како ће да решава тај проблем. Србија је поносна и суверена држава. Зашто се Европска унија и међународна заједница опходе према Србији тако, често без довољно подршке, зато што Србија води политику сличну Виктору Орбану који не жели да учествује у овој ситуацији, у овим немирима у Украјини, не жели да даје подршку ниједној страни да се рат прошири. Ми, као странка се залажемо да Србија мора да функционише као заштитник својих грађана на Косову и Метохији и тих људи који су тамо остали.
о Може ли доћи до компромиса на КиМ ако Албанци не виде ни једно ни друго решење осим да Београд призна једнострано проглашену независност?
- Верујем да се може доћи до компромиса, али политичке околности морају да се промене у Европској унији. Такође, мора да се промени и ситуација у Сједињеним Америчким Државама, а први корак ка томе су предстојећи избори. Друго, наша алијанса постаје све јача, до данас су Фон дер Лајенова и њена екипа јаки, али наш савез се шири и може доћи до другачијих политичких околности. Свима нам је потребна политичка промена, не само у САД, него и у целој Европи.
Са Брнабићевом о ближој сарадњи
НА састанку са председницом Народне скупштине Аном Брнабић Вилимски је разговарао о јачању парламентарне демократије. Делегација ФПО изразила је жељу за продубљивањем сарадње са Србијом и очекивања да ће у будућности додатно оснажити пријатељске односе. Вилимски је истакао да са пажњом прате дешавања у Србији, те да их неизмерно радује што ће председница парламента радити на јачању међународне сарадње.
Брнабићева се захвалила Вилимском на подршци коју је његова партија јавно пружала Србији у реформама и приближавању ЕУ. На састанку је било речи о наставку европских интеграција Србије, тренутној ситуацији на Косову и Метохији, као и о недавно потписаном Меморандуму о одрживим сировинама између Србије и Европске уније. Брнабићева и Вилимски су разговарали и о тренутној геополитичкој ситуацији у свету и региону, уз закључак да су мир и стабилност предуслов за даљи економски напредак. У делегацији су били и председник Слободарске странке за Беч Доминик Неп, шеф посланичке групе у бечком парламенту Максимилијан Краус и спољнополитички саветник Слободарске странке Беч Константин Добриловић.
о Руске и кинеске службе обавестиле су државни врх Србије да западне државе раде на томе да антилитијумске протесте у Београду претворе у нови Мајдан. Колико је то реално?
- Надам се да у Београду неће бити новог Мајдана, али морамо прво да сачекамо изборе у САД, да видимо којим током ће то ићи даље. Знамо да су у Мајдану били укључени људи из Демократске странке САД. Кад само помислите да је син тадашњег министра спољних послова САД позван да буде у главном одбору енергетске фирме у Украјини, а држављанка Америке је постала министарка финансија у Украјини после Мајдана. У периоду од 2016. до 2020, кад је Трамп био председник, није било ратова као данас, ако се деси да републиканци победе надамо се да ће Америка да остави Европу мало на миру. Биће промена набоље само ако Камала Харис изгуби. Она је још гора од Бајдена и за Европску унију, а поготово за Србију. Што се тиче литијума, рекао сам Вучићу да, као европски полтичар, поздрављам тај пројекат и предлажем Србији да настави агенду о литијуму, јер је то добро за српску привреду и економију. Наравно, пазећи на људе и природу и поштујући параметре јер Србији и Европи треба доста благостања, а литијум би то могао да донесе. Телефони које држимо у рукама имају литијумске батерије, а неопходни су нам. Глупо је затварати очи на литијум који долазе из Кине и Африке, где искориштавају децу да то раде. Овима што критикују је то добро, а када Србија жели да копа литијум онда то није у реду. Подржавам Србију да искористи прилику и то уради, да отвори нова радна места, пуни буџет, а и нама Европљанима то много значи. Рекао сам Вучићу да желим да Србија постане део реформаторске европске алијансе.
о Шта је потребно да се деси да ЕУ постане Де Голова "Европа отаџбина" а не "Европа централизма и дугиних боја" Урсуле фон дер Лајен?
- Странке попут наше странке морају да јачају, да добијају изборе. Имамо савез који је презентован у Бечу, Бабиш из Чешке, Виктор Орбан из Мађарске и наш председник странке. Тренутно смо трећа снага по јачини у Европском парламенту и преговарамо још са две фракције да нас подрже како би смо постали друга најјача странка у парламенту. То не значи да ће се преко ноћи све променити набоље, али на почетку можемо да стопирамо ово лудило које се дешава и да вршимо притисак на институције ЕУ.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)