ДОМАЋИН ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ: Краљ Есватинија Мсвати Трећи у посети Србији - Завршен округли сто (ВИДЕО)

Јована Шведић

19. 10. 2024. у 10:30 >> 13:39

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић биће данас домаћин краљу Есватинија, Мсватију Трећем, који борави у вишедневној званичној посети Србији, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

ДОМАЋИН ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ: Краљ Есватинија Мсвати Трећи у посети Србији - Завршен округли сто (ВИДЕО)

ФОТО: Novosti

- Округли сто је завршен -

Потписано 5 важних докумената

- Данас смо са нашим пријатељима из Есватинија потписали пет важних докумената са којима градимо пут ка интензивној будућој сарадњи у областима интернет комуникације, технологија, вештачке интелигенције, пољопривреде, иновација, дигиталне трансформације, предузетништва и старт-упова, унапређења капацитета и образовања, трговине, инвестиција, туризма, али и непосредно повезујемо наше научно-технолошке паркове, институте и универзитете. Иновациони екосистем Краљевине Есватиније са неколико десетина реактивних старт-упова има потенцијале за развој у областима као што су агротехнологија, дигиталне финансије, здравство, а ми смо спремни да поделимо своја искуства како би он наставио да расте и развија. Такође желим да кажем да можемо да помогнемо Краљевини Есватинији да учврсти своје капацитете за истраживање и развој, да се промовише предузетништво и да се додатно запосли млада радна снага. - навео је председник.

Танјуг

Обраћање председника

-Мени је драго што је Његово Краљевско Височанство препознао значај научно-технолошког напретка као камен темељац стратегије Србије, баш као што је и код нас у Србији - рекао је председник.

Вучић је презентовао резултате наше земље током претходног периода:

Србија је једна од 50 највећих светских извозника високотехнолошких производа у целом ИЦТ сектору.

- Иза тога стоји домаћа памет, образовање, али и одлучност државе и њених институција да пруже истрајну подршку, трасирајући пут Србије да постане регионални лидер у иновативним технологијама. Заједничким радом нашег образовног система, владе, као и саме индустрије, развијамо и српски старт-уп екосистем који је достигао вредност од једне милијарде долара и који данас обухвата преко 750 компанија, од којих је 40% створено само у последње две, односно три године. За кратко време смо основали четири научно-технолошке и један индустријско-технолошки парк, 23 регионална иновациона старт-уп центра, 15 макерс лабова и 14 иновационих инкубатора - рекао је председник

Србија је прва земља у региону Источне и Јужне Европе која се прикључила глобалном партнерству за вештачку интелигенцију којем ће председавати идуће године, и нагласио да смо први у региону усвојили развојну стратегију у овој области још 2019. основали истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију као и националну платформу за вештачку интелигенцију.

- Имамо БиоСенс институт који је европски центар изврсности за агри-технологију. Градимо Био4Цампус, јединствени мултидисциплинарни комплекс за истраживање и развој у природним наукама који треба да постане једно од кључних биоекономских чворишта у Европи чиме ће се Србија још снажније позиционирати као земља иновација. Желим такође да кажем да прихватањем нових технологија и развијањем система образовања који је стављено у функцију потреба националних економија градимо бољу будућност за нашу земљу и све њене грађане.  - рекао је.

- Без 7 година ученика Основних школа програмирања обавезни предмет од пре 3 године основе разумевања вештачке интелигенције су уведени у програме Основних и Средњих школа при чему смо свега једна од 11 земаља која се одлучила на тај корак. - додао је председник.

Танјуг

Желимо да искористимо прилике за пословање

-Ако  могу да закључим са једним уверењем, да ће наше владе наставити да подржавају инвестиционе интересе у Есватинији, а чак ће и омогућити неке подстицаје и омогућити да имате улазак на тржиште без неких препрека. Ми такође желимо да искористимо прилике за пословање у специјалним економским зонама за индустрије које су извозно оријентисане. Још једном хвала вам и желим да овај семинар донесе плодне исходе. - рекао је краљ.

-Радујем се да вас угостим у Есватинију, земљу великих могућности - рекао је краљ на крају обраћања за округлим столом.

Танјуг

"Желимо да заговарамо да се ови споразуми испрате"

-Ми заиста сматрамо и желимо да заговарамо да се ови споразуми испрате од стране нашег техничког особља како би се постигли жељени циљеви. Есватини се позиционирао да буде конкурентно производно тржиште у јужном делу Африке. Ми заиста имамо велика интересовања за одређене приоритете у оквиру континенталних тржишта на афричком континенту и Србија то може да искористи са Есватини као базом. То обухвата аутомобилску индустрију, фармацеутску индустрију, вредносне ланце, прехранбени сектор и друге индустријске секторе. Ми желимо да заиста потврдимо и да поздравимо присуство компанија које су већ ангажоване у пословању са Есватинијем и које су издвојиле време да дођу и поделе своја искуства на овом форуму. Надамо се да ће од ових заједничких искустава моћи много да се научи и о Есватини, а и ми се такође радујемо да препознамо области којима је потребно унапређење како би се олакшало пословање у самом краљевству. - наводи се у говору.

Танјуг

Започет округли сто, обраћа се краљ Мсвати ИИИ

Краљ је истакао колико је важан форум налик овом који има за циљ проширење инвестиционих могућност између две земље, као и да истиче значај изградње партнерстава која ће довести до повећаног економског раста и развоја и за Есватини и за Србију.

- Заиста ценимо односе које су успостављене између Републике Србије и Краљевине Есwатини који се заснивају на узајамном поверењу и доброј вољи. Наша посета је овде само потврда наше намере да јачамо сарадњу. Ширина трговине је заиста кључни стуб у односима између Есватини и Србије, а нуди јединствене могућности за оба народа да покрену и искористе већи економски потенцијал - рекао је Краљ.

Могућност директног лета између Србије и Есватиније

-Наше Владе су такође истражиле могућност директног лета између Србије и Есватиније, који би у великој мрери олакшао и трговину и превоз терета и робе - рекао је краљ.

Такође је навео да су Владе разговарале о напретку Србије у пољу пољопривреде, технологијама и иновацијама и на који начин би могле да се примеен у Есватинији како би наставили борбу против климатских промена и направили одрживу земљорадничку праксу.

- Ми заиста треба да учимо од Србије да би смо испунили ове циљеве, јер је то земља која је изузетно добро развијена у сектору пољопривреде. - изјавио је Краљ Мсвати ИИИ.

Танјуг

Обраћање Краља Мсватија ИИИ

-Дозволите ми да искажем дубоку захвалност вашој ексцеленцији, председнику Александру Вучићу, влади и народу Републике Србије на срдачној дошлици и изузетном гостопримству које ми је исказано, и не само мени, већ и целој делегацији из Краљевине Есватини - рекао је Краљ Мсвати.

Навео је да су "заиста задивљени" изузетним напретком и растом када је реч о развоју инфраструктуре коју су видели по доласку у Србију, што показује да је земља "под снажнјим лидерством које стреми ка већим висинима".

- Заиста је привилегија што смо искусили ту чувену српску дужељивост и гостопримство коју краси богата култура и наслеђе, а и то је нешто што краси наше две нације, Краљевине Свете, изузетно цени и вредно је уједињујућа моћ културе у смислу. - додао је.

Африка је за наш братски континент

- Чини ми се успели да направимо план да до краја године господин Поповић предводи једну делегацију уз више министара из владе Републике Србије који ће да посете Есватини и да се договоре о конкретним облицима сарадње после свега онога што заједнички будемо пружили. Оно што је несумњиво то је да ћемо на међународном плану кроз различите институције и организације увек и на сваки начин да се консултујемо, сарађујемо и доносимо одлуке у интересу и у корист једних и других. - рекао је председник

- Један од кључних континената, Африка је за нас континент пријатељства, Африка је за нас континент поштовања, повеља Уједињених нација, Африка је за наш братски континент и ја се, као што видите, тиме поносим и желео сам да покажем и нашем пријатељу, краљу Мсватију ИИИ,  колики је значај Есватиније за нас и кроз све оно што можете да видите у нашем граду и колико поштујемо његову земљу. А много бих волео да научим о њиховим обичајима. Видео сам да имају неке интересантне обичаје које сам по први пут видео у Уједињеним нацијама, а онда и данас овде, тако да верујем да ћу имати прилике да научим нешто више о вашој традицији, о вашим обичајима и да ћемо умети да негујемо и чувамо наше пријатељство и братство. - додао је председник.

Танјуг

Захвалан сам Њ.В. што нам је објаснио предности Есватинија

- Наша привреда и наши привредници, али и многе друге ствари које ми овде производимо и које смо у стању да направимо, ако желимо да пласирамо на афричко тржиште, биће нам важно да пронађемо неколико стратешких партнера и у саобраћају, и у сваком другом логистичком смислу. И зато сам захвалан његовом величанству у Свати и у Трећем што нам је објаснио предности Есватиније и шта је то што све заједнички можемо да урадимо. - рекао је председник.

Додао је да можемо очекивати сарадње у различитим сферама од пољопривреде, науке, софтверске индустрије, до војнотехничке сарадње, до сарадње у области едукације младих.

Очекује се повећање броја стипендиста из Есвитаније који ће боравити у Србији, те ће се "изградити мост између двеју земаља"

- Још једанпут хвала вам, ваше височанство на посети Београду и Србији, хвала вам на пријатељству које гајите према нашој земљи, а ми ћемо гледати да то узвратимо и за све оне који су ми увек говорили или за које је важно само када дођу велики европски лидери у посету нашој земљи. Ја сам веома поносан што сам не само у стању, већ у прилици и тиме сам почашћен да угостим афричке лидере у нашој земљи. - рекао је председник.

Обраћање председника

- Желим вам да се, драги пријатељи, осећате као код своје куће - рекао је председник.

Упознао је јавност са државом Есватини која се налази на југу Африке.

Изразио је захвалност за подршку Србији када је мали број земаља желео да покаже солидарност и смео да заштити међународно јавно право по питању резулуције које су биле предлагане и донесе против интереса Србија и српског народа.

- И зато је моја захвалнпост краљу Мсватију ИИИ безгранична - додао је.

Почела размена меморандума Краљевине Есватини и Републике Србије

Меморандум о разумевању између Министарства туризма и омладине Републике Србије и Министарства туризма и заштите животне средине Краљевине Сватини о сарадњи у области туризма размењују Хусејн Мемић, Министар туризма и омладине и Полиле Шаканту, Министар спољних послова.

Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и надлежног органа Саветовања из области информационих комуникационих технологија и вештачке интелигенције размењују. Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација, и Савана Мазија, министарка информационих и комуникационих технологија.

Меморандум о разумевању о сарадњи у области високог образовања између Владе Републике Србије и Владе Краљевине Есватини размењују Марко Ђурић, министар спољних послова, и Овен Нумало, министар образовања.

Више прочитајте ОВДЕ

"Добро дошли у Србију, Ваше Величанство"

"Добро дошли у Србију, Ваше Величанство. Посета краља Мсватија Трећег симбол је јачања пријатељских односа између Србије и Есватинија и отвориће врата за унапређење свих видова сарадње." - рекао је председник.

Више о томе ОВДЕ

Почео састанак председника Вучића и краља Мсватија Трећег

Након церемоније свечаног дочега, почео је састанак председника Александра Вучића и краља Мсватија Трећег, након кога ће се одржати пленарни састанак делегација две земље који ће предводити председник Вучић и краљ Мсвати Трећи.

Танјуг

Танјуг

Дочек Краља Мсватија Трећег испред Палате Србије

Краљ Есватанија дочекан је уз највише државне почасти.

Њега су поред председника дочекали и министри Марко Ђурић, Маја Поповић, Томислав Момирович, Ненад Поповић, Јелена Беговић, Александар Мартиновић, Дејан Ристић и Хусеин Мемић.

Програм посете

Према програму посете, данас ће у 10.30 бити одржана церемонија свечаног дочека испред Палате Србија, а потом ће у 10.45 уследити састанак председника Вучића и краља Мсватија Трећег.

У 11.20 биће одржан пленарни састанак делегација Србије и Краљевине Еватини предвођених председником Вучићем и краљем Мсватијем Трећим, а у 12.00 биће одржана церемонија потписивања споразума у присуству председника Србије и краља Есватинија.

У 12.05 предвиђене су изјаве за медије, а у 12.30 председник Вучић и краљ Мсвати Трећи учествоваће на округлом столу "Србија и Есватини – Иновација као покретач раста", а учесницима округлог стола обратиће се поред Вучића и краља Есватинија и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и извршни директор Дирекције за привлачење инвестиција Есватинија Сибани Многомезулу, најавила је ПКС.

Уочи округлог стола "Србија и Есватини - Иновација као покретач раста" биће представљене две привреде и могућности за унапређење сарадње у сектору инфомационо-комуникационих технолоигија. Након округлог стола биће представљена специјализована изложба Експо 2027.

Како је Танјугу речено у ПКС, спољнотрговинска размена између Србије и Есватинија, прошле године је износила 113.200 америчких долара, при чему је извоз износио 1.100 долара, а увоз 112.000.

Србија је у Есватини највише извозила прибор за електричне машине за штампање, а највише увозила воће, пластику и шећер. Значајан део увоза се статистички води као неразврстана роба.

Када је реч о потенцијалима за сарадњу са тржиштем Есватинија из ПКС су навели пољопривреду, односно семена, механизацију, ђубрива, технологију, енергетику и то обновљиве изворе енергије, ИТ индустрију и у оквиру ње развој апликација и софтверских решења, пренос знања, те пнеуматике, лака уља, вакцине и остале медикаменте и пластичне вреће.

Вучић се у мају састао са министарком спољних послова и међународне сарадње Краљевине Есватини Фолиле Шаканту и захвалио Краљевини Есватини на принципијелној позицији о непризнавању једнострано проглашене независности тзв. Косова.

Иако су формални дипломатски односи између две земље успостављени 1990. године у Њујорку потписивањем заједничког документа, сарадња две стране постоји још од стицања независности Есватинија 1968. године.

Политички односи се заснивају на традицији сарадње која је постојала у оквиру Покрета несврстаних земаља.

У мају 2019. године тадашњи први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић посетио је Есватини, а исте године председник Скупштине Есватинија П. Мавимбела предводио је делегацију ове земље на 141. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније које се октобра одржала у Београду.

У Београду 2022. године тадашњи министар спољних послова Србије Никола Селаковић, потписао је са тадашњом шефицом дипломатије Краљевине Есватини Тулисилом Дладлом споразуме о сарадњи двеју држава.

Потписани су споразуми о културно-просветној сарадњи, о узајамном укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, о сарадњи у области пољопривреде, Меморандум о разумевању о сарадњи у области протокола и Меморандум о разумевању о сарадњи у области омладине и спорта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (55)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)