МИНИСТАРКА ПОПОВИЋ О ХАШКОМ ТРИБУНАЛУ: Надам се да више неће служити као политички инструмент

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 12. 2024. у 22:58

МИНИСТАРКА правде у Влади Републике Србије Маја Поповић учествовала је на седници Савета безбедности Уједињених нација, на којој је представљен шестомесечни извештај о раду Механизма за међународне кривичне трибунале.

МИНИСТАРКА ПОПОВИЋ О ХАШКОМ ТРИБУНАЛУ: Надам се да  више неће служити као политички инструмент

Фото М.Правде

Министарка је изразила очекивање да, након окончања и последњег поступка пред Механизмом, вршење његових резидуалних функција више неће служити као политички инструмент. Изјавила је и да очекује од Механизма да поступа у складу са начелима Повеље Уједињених нација, посебно начелима суверенитета, територијалног интегритета и политичке независности држава, као и немешања у њихове унутрашње и спољне односе.

Она је скренула пажњу Савету безбедности да је гоњење за ратне злочине данас искључиво у надлежности националних правосуђа. Нагласила је да не постоји ниједан разлог због ког би се онемогућило издржавање казни затвора осуђенима пред Трибуналом у Републици Србији, под надзором Механизма и уз пун ауторитет Механизма у погледу превременог пуштања на слободу и условног отпуста. Указала је да би се на овај начин смањили трошкови, олакшао положај породица осуђених лица, обезбедили адекватни услови за њихову здравствену негу, створили услови за њихову праву рехабилитацију и ојачао значај Механизма као међународног ауторитета.

Поповић је изразила спремност Републике Србије да преузме суђење у предмету Јојић и Радета, на исти начин на који је уступљен предмет Шешељ и остали. Истакла је да вођење оваквих поступака од стране правосудних органа Републике Србије даје пуне гаранције да ће поступак бити вођен уз пуно уважавање Механизма, као и пуно поштовање права сведока и оптужених.

Фото М.Правде

Министарка је изјавила и да се одбијањем превременог или условног отпуста крше права оптужених на равноправан третман и занемарује право и пракса држава у којима осуђени издржавају казне затвора. Пооштравање услова за превремени или условни отпуст установљени су као резултат настојања Тужилаштва, иако Тужилаштво треба да има крајње ограничену улогу у процесу одлучивања о овим питањима, нагласила је Поповић, која је и поред тога дала уверавања да ће сви услови условног отпуста, у погледу којих Србија издаје гаранције, бити у потпуности поштовани.

Поповић је указала и на чињеницу да се Министарство правде више пута обраћало председници Трибунала поводом услова издржавања затворских казни у појединим државама који су нехумани, имајући у виду здравствено стање и године живота осуђених лица. На овакве захтеве Министарство правде није добило адекватне одговоре.

Она је скренула пажњу Савету безбедности и на праксу правосудних органа Републике Хрватске да кроз спровођење политике кривичног гоњења врши додатни притисак на Србе да се иселе из Хрватске или да се спречи њихов повратак. Нагласила је да је селекција у спровођењу истрага и подизању оптужница искључиво према националном критеријуму неприхватљива. Истакла је да су у Хрватској оптужени предоминантно Срби, да се спроводе суђења у одсуству и да политички концепт „домовинског рата“ негира злочине према Србима. Слично је и у Босни и Херцеговини, изјавила је Поповић.

Она се осврнула и на ослобађајуће пресуде Харадинају за тешке злочине на територији Косова и Метохије, Насеру Орићу за тешке злочине у Подрињу, Анте Готовини за тешке злочине на територији данашње Хрватске, и нагласила да су те пресуде такође легат Механизма, којим је оснажена политика некажњивости.

Министарка је истакла да су Трибунал и Механизам остварили политику некажњивости за злочине над Србима и омогућили глорификацију злочина над Србима. Додатно је нагласила да је у погледу дела извештаја који говори о питањима Сребренице и Сребреничке декларације, реч била о неуспелом покушају да се наметне кривица и одговорност Срба и Србије.

На крају свог обраћања, миистарка правде је изјавила да ће Република Србија наставити да подржава принципе међународног права и да очекује да ће Механизам свој будући рад ускладити са мандатом који му је доделио Савет безбедности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

А КАДА СУ ДЕЛИЈЕ ВИДЕЛЕ ЗАСТАВУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО У БЕОГРАДУ... Ево шта су одмах урадили навијачи Црвене звезде (ВИДЕО)