"ВЕШТАЧКО ДИСАЊЕ" ДИЈАЛОГУ ОД ДАНЦА: Анализа "Новости" - Каква су очекивања од Лајчаковог наследника у бриселском процесу
ДАНСКИ дипломата Петер Соренсен, који је предложен за новог специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине, имаће два кључна задатка - да оживи овај процес и поново високо на агенду стави примену Охридског споразума, али, како сада ствари стоје, ово би могао бити превелики "залогај" за наследника Мирослава Лајчака.
Овако саговорници "Новости" оцењују потез високе европске представнице за спољну и безбедносну политику Каје Калас да за свог емисара за дијалог предложи Соренсена, који важи за "специјалца" за Балкан, који је у нашем региону у претходним деценијама обављао више важних функција.
Милош Павковић, из Центра за европске политике, каже да нема сумње да је Соренсен експерт за регион, али да преузима нову функцију у врло изазовном тренутку, када је дијалог на историјски ниском нивоу. Подсећа да од када ЕУ посредује у процесу нормализације од 2011. године односи између Београда и Приштине никада нису били лошији, наводи да имамо константне ексалације, бојкот приштинских институција од стране Срба, напету безбедносну ситуацију с обзиром на акције специјалаца тзв. косовске полиције и затварање српских институција.
- С друге стране, имамо нову администрацију у САД и поставља се питање како ће се Доналд Трамп односити према дијалогу, посебно имајући у виду да је током првог председничког мандата био вољан да отвори паралелни процес, да Американци воде процес нормализације односа Београда и Приштине који је тада резултирао Вашингтонским споразумом. Уколико би се сада таква нека политика САД наставила, то би утицало и на новог представника ЕУ. Видећемо како ће око овог питања координирати Вашингтон и Брисел - каже Павковић.
Он истиче да је Соренсен преузео "врућ кромпир" који мало ко прижељкује да добије:
- Имаће веома тежак задатак да оживи дијалог, али и Охридски споразум коме ће ускоро бити друга годишњица, а суштински имплементације нема. Видећемо да ли је тај споразум пропао или ће моћи Соренсен да га спасе.
Радио и за Унмик
ПЕТЕР Соренсен је професионални дипломата, обављао је низ функција у међународним организацијама, пре свега у ЕУ и УН, врло добро познаје регион, јер је био специјални представник Брисела у Сарајеву, шеф делагације Уније у Скопљу, од 2002. до 2006. радио је за Унмик у Приштини. Од 2009. до 2011. био је специјални саветник високог представника ЕУ у Београду.
Аналитичар Огњен Гогић сматра да персонална решења и вештине дипломата који се буду бавили дијалогом Београда и Приштине нису кљуни и пресудни, већ да ли у бриселском врху и код водећих чланица ЕУ постоји политичка подршка да процес нормализације напредује.
- Први сигнал у том смислу ми је то што Каласова није на себе преузела вођење овог процеса, као што је то био случај када су шефице дипломатије биле Кетрин Ештон и Федерика Могерини и када су и направљени неки конркетни кораци у дијалогу. Каласова је одлучила да, као и њен претходник Ђозеп Борељ, именује изасланика за дијалог, а не да се овим питањем директно бави, што значи да то није високо на њеној, али ни на листи ЕУ приоритета. Предожила је Соренсена као неког ко ће то да води и да одржава у животу, али очигледно без неких великих очекивања када је реч о резултатима. Да има висока очекивања да дијалог може да оживи и да дође до напретка, она би то водила сама и преузела заслуге за то - указује Гогић, за "Новости".
Гренел тражи већи изазов
ПОВОДОМ спекулација да би Ричард Гренел, који је током првог Трамповог мандата био његов специјални изасланик за Западни Балкан и бавио се дијалогом Београда и Приштине, поново могао да се укључу у овај процес, Гогић сматра да амерички дипломата тражи већи изазов:
- Он би требало да се у новој администрацији бави Северном Корејом, Ираном и Венецуелом. Међутим, ако на тим пољима не буде постигао неке веће резултате, могло би се очекивати да се поново позабави питањем нормализације односа Београда и Приштине.
Додаје да када је дијалог давао резултате, иза тог процеса је стајао неко од лидера водећих земаља ЕУ, попут некадашње немачке канцеларке Ангеле Меркел.
- Ми сада немамо ниједног таквог лидера ЕУ који је стао иза тог процеса и дао му политичку снагу. Пре свега због тога што је и већина европских држава окупирана својим унутрашњим проблемима и нестабилностима влада, превременим изборима. Бојим се да смо, када је реч о ЕУ, осуђени на мрцварење, Брисел ту ништа неће моћи да откочи. Видећемо да ли ће нешто урадити нова Трампова администрација.
О предлогу Каласове за Лајчаковог наследника данас би требало да се изјасне амбасадори држава чланица ЕУ, а затим и остала бриселска тела, како би се процедура именовања Соренсена окончала до 31. јануара, када Лајчаку истиче мандат.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)