СТУДЕНТИ У ПРОБЛЕМУ - ШТА СВЕ ГУБЕ ЗБОГ БЛОКАДА ФАКУЛТЕТА: Брнабић на седници Одбора за образовање (ВИДЕО)

Новости онлине

21. 01. 2025. у 12:09 >> 12:53

СЕДНИЦА скупштинског Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво одржана је данас.

СТУДЕНТИ У ПРОБЛЕМУ - ШТА СВЕ ГУБЕ ЗБОГ БЛОКАДА ФАКУЛТЕТА: Брнабић на седници Одбора за образовање (ВИДЕО)

FOTO: AP/Tanjug

Раду седнице присуствују председница Скупштине Ана Брнабић, министарка Славица Ђукић Дејановић са својим сарадницима, ректори, декани бројних факултета са територије целе Србије, председници студентских парламената.

Прва тачка дневног реда је блокада факултета и заштита права студената.

Ана Брнабић казала је да се морају сагледати проблеми са којима се суочавамо због блокада факултета и поставила питање ко штити права свих студената у Србији.

- Желим да изразим најдубљу захвалност присутнима, који су се одазвали позиву. Сматрам да је ова седница изузетно важна. Приметила сам да су на последње две седнице одбора посланици опозиције тражили да се разговара о овој теми. Мислим да смо као друштво можда превише дуго причали само парцијално о овом прболему. Ова седница није седница сазвана из политичких разлога, мислим да образовање не сме бити предмет политичких размирица. Трудила сам се да имамо и физички амбијент у коме смо сви једнаки. Аутономија универзитета је уставна категорија и апсолутна светиња за ову власт и државу. Немамо намеру да се мешамо у аутономију факултета. Јасно је њихово право и добродошло је да се студенти изјасне и утичу на промене у друштву. Све је то изузетно добро, нормално и природно. Са друге стране, свако од нас мора да рачуна да наше право и слободе не угрожавају права и слободе других. Зарад шире јавности, важно је да кажем да у нашој држави има 268.000 студената, од тога 230.743 на државним универзитетима, од њих 102.413 студената је буџетских. Међу њима имамо око 17.000  студената који имају обезбеђен смештај у домовима. Шта ће се десити са оним студентима на буџету и који имају право на дом, који због блокада, за које мислим да су незаконите, изгубе право да буду буџетски студенти и изгубе право на домове - рекла је Брнабић.

Она је додала да се њихово право да студирају директно доводи у питање.

- Студенти су изгубили право да полажу испите не својом вољом, пленум им није дозволио - каже председница парламента.

- Поред овога, ми на државним факултетима имамо 128.330 самофинансирајућих студената. Највећи део факултета који су у блокади није завршио семестар. Многима од њих је онемогућено да полажу испите. Како штитимо њихова права? Они су платили школарине.  Имамо 8.813 студената са стипендијама, уколико не положе испите, изгубиће стипендије - истиче Брнабић.

Она је упитала - ко ће враћати студентске кредите?

- Имамо студенте који се уписују на мастер и постдипломске студије сваке године. Нико неће моћи да постигне услов и упише се на престижне светске универзитете. Зато што је неко одлучио да блокира факултете и не да да се изводи настава. Медени месец је готов, долази тај тренутак у коме престају све шансе да исправимо ово, а сви ми дугујемо одговоре стотинама хиљада породица у Србији. Имамо три иминентне претње - да преко 102.000 студената остане ван буџета и да изгубе право на домове, због неког пленума. Друга претња, да самофинсирајући студенти буду изложени трошковима, дуговима и изгубљеним животним шансама. Имамо ситуацију да је Правни факултет у Бреограду отворио пријаве за јануарски рок, било је 8.000 пријава. Пленум је иазашао и рекао - блокирамо факултет, нећете моћи да полажете испите - каже председница Скупштине и наводи да је слина ситуцаија на Правном факултету у Нишу, Новом Саду, као и многим другим факултетима.

- Трећа претња која је стравична, а то је да ово што се дешава последња два месеца може да проузрокује да сви факултети који су у блокади буду и у финансијског блокади. Блокада свих рачуна наших државних факултета. То значи кључ у браву. Ово што се дешава, ми доводимо у питање читав систем државних факултета у Србији - рекла је Брнабић.

Док је председница парламента говорила, представници опозиције прекидали су је и добацивали, на шта је Брнабић позвала на цивилизовано понашање.

- Да је било ко студентима дао информацију како ће да реше проблеме, да је било ко влади предложио како да се изађе из ове ситуације, него нико се није удостојио - каже Брнабић.

Она је на критике представника опозиције, везано за трагедију у Новом Саду, одговорила:

- Они су свеци који ходају земљом, а ја сам убица. Није битно шта ће бити са стотинама хиљада породица студената који не знају шта ће бити са студирањем. Тако то изгледа када 15 људи трагично настрада, два министра поднесу оставке, један директор предузећа, када институције раде свој посао, онда смо ми убице. Када 14 људи изгуби живот у два пожара, када је Констраст има пријаве да не сме да ради и војвођанска влада затворила очи и уши и деца погину. Је ли било ко од вас поднео оставку? Нико, али нико то није тада политизовао. Ал шта да радимо? Захтеви студената, било је четири, испуњени су.

- Разумем да подржавате студенте у пленуму и то је легитимно. Ми као Народна скупштина не можемо да се мешамо, али можемо да поставимо питање. Апелујем на вас - да имамо информације о томе шта са испитима. Ја сматрам да су захтеви испуњени. Студенти у пленуму сматрају да нису. Због непостојања комуникације ово може да траје у недоглед - једни кажу да су захтеви испуњени, други нису. Ајде да видимо шта то није испуњено. Шта ће бити са 8.000 студената који желе да студирају? Ко ће дати информацију породицама? Зашто делимо студенте - пита се председница Скупштине.

Одговарајући на критике представницика опозиције да није било дозвољено свима да присуствују седници одбора, Брнабић је казала да не постоји нико ко је био спречен да уђе.

- Мислим да сви студенти имају право на бунт и прогласе блокаду. Једнако као што сваки студент мора имати право на испит. Нико не може да да једна права једној групу, сви студенти имају једнака права и имају право на информацију. Дајте неки предлог. Дајте информацију студентима - рекла је Брнабић.

Маргарета Смиљанић из СКОНУС-а истакла је да сви студенти имају једнака права студирања.

- Велики проблем је јаз између оних факултета који су у блокади и оних који нису. Доћићемо у ситуацију када буду конкурисали за кредите и стипендије. Оно што је наш задатак - да се одговорно приступи свему овоме. Свима нама морају да буду једнаки и равноправни услови. Да донесемо одлуке које ће бити што мање зло за све студенте - казала је Смиљанић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза