НЕОДГОВОРНО! РЕКТОРСКИ КОЛЕГИЈУМ ОДБИО ДИЈАЛОГ! ТРАЖИЛИ РАЗГОВОР, А КАСНИЈЕ БЕЖЕ: Шта се крије иза ове одлуке откривају стручњаци

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 02. 2025. у 22:35

ДАНАС, 4. фебруара, Ректорски колегијум Универзитета у Београду саопштио је да је одлучио да не прихвати позив председника Србије, Александра Вучића, на дијалог, који је упућен 3. фебруара.

НЕОДГОВОРНО! РЕКТОРСКИ КОЛЕГИЈУМ ОДБИО ДИЈАЛОГ! ТРАЖИЛИ РАЗГОВОР, А КАСНИЈЕ БЕЖЕ: Шта се крије иза ове одлуке откривају стручњаци

Фото: Детектор лажи/принтскрин

Да ли ће се ситуација на универзитетима у Србији даље заоштравати? Како доћи до “ефикасног” дијалога питање је на које одговарају гости емисије "Усијање" која се емитује на Курир телевизији, др Александар Јовић, помоћник министра за високо образовање, Проф. Владимир Вулетић, социолог и Проф. Предраг Марковић, историчар.

Ако је одбијен предлог за разговор и ако су разлози наведени, поставља се питање, уколико данас није дошло до дијалога, где се наазе студенти и српско друштво, као и када ће доћи до тог дијалога, а Марковић је на поменуто рекао:

- У нашем друштву је дошло до кобног и закаснелог реаговања, као и лошег кризног менаџмента. Највећу одогворност има онај који има највећу моћ, што је рекао патријарх српски Порфирије. Такође, медији имају огромну одговорност, урушено је поверење у друштву, а оно је кључ ове кризе. Када се једном изгуби, оно се врло тешко враћа - започео је, те открио шта сматра разлогом одбијања дијалога:

- То је неповерење, збуњујуће је јер ће институцијама морати да се врати живот. Кључ је како да институције прораде. Студентском политиком би требали да се баве студентски парламенти и савети факултета, а требало би открити како повратити поверење у институције. Ректорат је у осетљивој ситуацији где мора да буде тактичан и према студнетима и према држави. Закључили су да је боље да држе страну студената у овој ситуацији.

Новости

Јовић је прокоментарисао условно речену блокирану ситуацију у дијалогу:

- Имали смо захтев академске заједнице да је неопходно да разговарамо, те да кроз дијалог дођемо до тога да ли су захтеви испуњени или нису. Власт се потрудила да реши и испуни захтеве студената, имали смо покушаје које су студнети прогласили као неуспешне. Одговорност је на универзитету, али је циљ да се организује оно што је пропуштено, постоји одређена флексибилност. Један семестар треба да траје 15 недеља, а одговорност је на крају поново на универзитету, министарство ће пратити законитост њиховог рада када дође до поновног успостављања наставе - рекао је он, те нагласио:

- Поставља се оправдано питање дела студената да ли ће моћи да поднесу захтеве за студентски дом, студентску стипендију, студентски кредит, као и да на време остваре потребан број бодова за остваривање и одржавање буџетског статуса ако ова ситуација потраје. Чак и да временски успемо да постигнемо да се школска година заврши до 1. октобра, остаје питање да ли ће знање студентима моћи на адекватан начин да се пренесе. Говоримо о томе да је битно да се струка пита, а да би се она питала, мора и да постоји. Одуговлачењем ове кризе доводи до питања да ли ћемо успети да генеришемо довољно стручне људе за будућност.

Ако се дијалог организује између две стране које немају мандат да о захтевима расправљају, са ким ректорат заправо жели да преговара? Вулетић каже:

- Нема сумње да је разговор једини начин да се изађе из ове кризе, не видим други начин. Што пре до њега дође, то ће штета и последице бити мање. Све оно што је између је заправо нешто што би требало да буде тема тог дијалога. Питање је неповерења између универзитета и одговарајућих институција, морамо сви да будемо врло свесни о озбиљности ситуације и да водимо рачуна о свакој речи. У оваквим стварима тражити нешто што је формална ствар, а нигде се ни не наводи која је то институција са којом би ректорат желео да преговара, у овој ситуацији видели смо да је у позиву председника државе нађен формални оквир. Ја не видим овде две стране, на истој страни су и студенти и професори, али и држава. Сви имају исти циљ, а то је да се што пре настави школска година. Није ништа ново да се изражава неповерење у институције, ради се о томе да је неопходно да промовишете дијалог тиме што ћете у било којој врсти дијалога да учествујете - каже Вулетић и додаје:

- Није лако ни ректорском колегијуму, налази се под притиском. Није ми јасно то што као оправдање за своје поступке и одлуке наводи то како ће се пленуми изјаснити и какво је њихово мишљење. Пленуми су нешто што је ново, не могу да схватим да ректоски колегијум себи допушта да има изнад себе неко тело које има моћ да ставља вето на њихове одлуке. Сами себи су везали руке.Није ми блиска идеја да су они који желе разговор бескичмењаци, они једноставно желе разговор свесни да би последице могле бити далекосежне.

Подсећамо, председник Вучић упутио је јуче позив Ректорском колегијуму Универзитета у Београду да 5. фебруара, у време које њима одговара, отпочну дијалог у оквиру кога ће се пронаћи решење за постојећу ситуацију у којој још траје блокада наставе на високошколским установама.

У саопштењу се наводи да постоје бројне недоследности у јавним иступањима представника државних органа, што ствара сумњу у могућност и ефикасност дијалога. Колегијум је, такође, истакао да дијалог треба да се води у атмосфери међусобног уважавања и поверења, уз испуњење студентских захтева од стране надлежних институција.

(Курир ТВ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (35)

ЛЕПЕ ВЕСТИ: Двострука шампионка Вимблдона се враћа на терен (ФОТО)