РАСКРИНКАН USAID: Новац добијали "КРИК" и слични "независни" медији који су продужене руке ЦИА

Novosti online

05. 02. 2025. у 18:42

ЈЕДНА од најутицајнијих светских истраживачких новинских организација, чији рад је редовно изазивао политичке шокове, првенствено је финансирана од свог покретања од стране владе Сједињених Држава, према прегледу буџетских докумената, ревизорских извештаја и интервјуа са њеним оснивачем и владиним финансијерима.

РАСКРИНКАН USAID: Новац добијали КРИК и слични независни медији који су продужене руке ЦИА

Foto: Tanjug/AP

Наиме, објављени извештаји доказ су да су КРИК, ОЦЦР, ЦРТА, YУЦОМ, ПРОГЛАС И БИРН експозитуре ЦИА.

Поставља се питање, да ли ће након овог текста, постати јасније да је Америка финансирала медије?  Да ли су онда то "независни медији" како се називају, имајући у виду све што је у извештају поменуто, као и изјаве у Стејт дипартменту да је то експозитура ЦИА? 

Наиме, у анализи под називом "Гигант новинарства добија половину свог буџета од владе САД" објављене су управо ове тезе, а исту вам даље преносимо у целости: 

- У свету истраживачког новинарства, Пројекат извештавања о организованом криминалу и корупцији (ОЦЦРП): непрофитна организација коју подржавају грађански оријентисани филантропи - "ПроПублица", али за глобалну корупцију.

- Истраживачко новинарство мора бити глобални феномен. Потребна је мрежа за борбу против мреже корупције. А ОЦЦРП је та мрежа - рекао је Дру Саливан, суоснивач и шеф ОЦЦРП-а.

-То је најважнија истраживачка новинарска организација за коју никада нисте чули.

Оно што је до сада било скривено од јавности је величина њеног државног финансирања и обавезе везане за то. Оснивачки и најиздашнији донатор ОЦЦРП-а, који је одговоран за вец́ину буџета организације, је влада Сједињених Држава, а у оквиру владе највец́и донатор је УСАИД-Америчка агенција за међународни развој.

Између 2014. и 2023. године, америчка савезна влада је обезбедила 52 процента новца који је ОЦЦРП стварно потрошио, а од свог оснивања 2008. најмање 47 милиона долара (и посветила још 12 милиона долара) наводно независној, непрофитној редакцији.

Друге западне владе — укључујуц́и Британију, Француску, Шведску, Данску и Холандију — уложиле су најмање 15 милиона долара током последњих 10 година. То је према табели ОЦЦРП-ових годишњих ревизорских извештаја, укрштених са документима савезног буџета у којима се наводе исплате.

Преглед је спровео конзорцијум међународних новинских куц́а, а објављује се у сарадњи са новинским куц́ама у Италији, Француској и Грчкој.

(Саливан се препирао са методологијом која стоји иза анализе, тврдец́и да грантови који се прослеђују другим организацијама не би требало да се рачунају. Користец́и његову методологију, цифра и даље достиже 46 процената)

Иако је ОЦЦРП доследно откривао да прихвата нешто новца од влада, укључујуц́и Сједињене Државе, пун обим финансирања раније није откривен.

Управни одбор ОЦЦРП-а, у изјави за конзорцијум новинских куц́а које заједнички објављују овај извештај, потврдио је да су САД његов главни финансијер, иако је оспорио идеју да су они били све само не први у вези са тим.

ОЦЦРП се правда

Њихов одбор у саопштењу је рекао следеће:

- Оно што је истина је да је ОЦЦРП прихватио финансирање. Разумемо да разумни људи могу веровати да је то лоша идеја, поготово зато што то није норма у новинарству у Сједињеним Државама (иако подршка новинарства од стране владе није неуобичајена у Европи и другде). О томе се детаљно расправљало пре много година када је основан ОЦЦРП. Одбор је у то време – који је укључивао нас неколико који смо остали у одбору и чија је лична репутација као новинара и руководилаца беспрекорна – одлучио да је вредан компромиса за истраживачко новинарство које би ОЦЦРП могао да произведе уз ову финансијску подршку. Схватили смо, да би за остваривање утицајног, прекограничног истраживачког извештавања у многим регионима света било потребно не само филантропско финансирање, вец́ и подршку западних влада које схватају да је новинарство предуслов за демократију. То укључује не само Сједињене Државе, вец́ и многе земље у Европској унији. Од почетка смо се побринули да владине донације имају непробојне ограде које ц́е штитити новинарство које производи ОЦЦРП. Као што смо навели у претходном одговору вашем колеги, уверени смо да ниједна влада или донатор није извршио уређивачку контролу над извештавањем ОЦЦРП-а. Седамнаест година касније, потпуно смо задовољни својом одлуком и изузетно смо поносни на новинарство које су организација и њени партнери произвели - навели су.

Саливен је био отворенији, рекавши да идеја да је „влада Сједињених Држава извршила контролу над новинарством које је ОЦЦРП произвео „нема доказа који би то подржали … само инсинуације, нетачна тумачења и импутације“.

Рад ОЦЦРП-а, често у сарадњи са другим редакцијама широм света, био је веома импресиван новинарски и повремено су извештавали у супротности са националним интересима САД, укључујуц́и и поглед на то како се Пентагон ослањао на лукаве трговце оружјем да наоружају сиријске побуњенике. Марија Тереза ​​Рондерос, директорка Латиноамеричког центра за истраживачко новинарство, рекла је у мејлу да „никада није сматрала да постоје теме, питања или места која су ограничена“ када је радила са ОЦЦРП.

- Штавише, сарађивали смо са њима у причама које су биле посебно критичне о америчкој политици дрога  или о политици миграције САД  и они никада нису изразили да имају проблем са овим.

Други су рекли да знају за финансирање америчке владе и да им не смета.

- Свесни смо да ОЦЦРП добија средства од владе САД - рекао је Георг Екелсбергер из аустријског часописа Досије.

- По нашем искуству није било утицаја на новинарски рад ОЦЦРП-а и центара-чланица ОЦЦРП-а. Истраге у којима смо сарађивали су биле независне, објективне и посвец́ене високим новинарским стандардима.

Али степен у којем га је подржала америчка влада изазвала је запрепашћење међу потенцијалним или бившим партнерима, као и међу једним високим чланом одбора.

Након што је сазнао за обим финансирања владе САД током сопствене истраге, немачки јавни емитер НДР одлучио је да паузира будуц́у сарадњу са ОЦЦРП-ом, наводи се у е-поруци вишег уредника НДР-а.

Портпарол Њујорк тајмса, који је радио на сарадњи са ОЦЦРП-ом, рекао је да та новинска организација Тајмсу није открила природу свог финансирања.

Члан одбора ОЦЦРП-а Ловел Бергман, легендарни истраживачки новинар којег је Ал Паћино играо у „Инсајдеру“, рекао је да је након што је открио везе са владом напустио одбор око 2014.

- Био сам преплављен својим обавезама на другом месту. Тада сам постао свестан умешаности америчке владе. С поштовањем изашао сам из одбора“, рекао је Бергман

Упркос свом нејасном имену, сарадничка новинарска институција је преобликовала глобалне послове својим истрагама о огромним траншама процурелих докумената: ОЦЦРП је извештавао о Русији усредсређено на Панамске папире и играо је кључну улогу у Пандора папирима, Тајнама Швајцарске...

Сви су углавном били усмерени на противнике САД

Све су биле разоткривања која су променила игру, а сви су углавном били усмерени на противнике САД. Његов приступ сарадње довео је до партнерстава са више од 50 најутицајнијих медија на свету: Вашингтон пост, Гардијан, (Лондон) Тајмс, Шпигел, итд.

У 2016, години, УСАИД-а и других извора финансирања америчке владе чинило је 63 процента буџета ОЦЦРП-а.

Начин на који то обично функционише: новинар, који понекад ради директно за ОЦЦРП, а понекад је део његове глобалне мреже,  Пробирање тих података и њихово трансформисање из терабајта гломазних информација у чланке објављене у главним новинама широм света је посао ОЦЦРП-а. ОЦЦРП је изградио огромну базу података, која укључује податке до којих је дошао, као и јавно доступне документе које је често тешко или скупо прикупити и претражити.

Организација има више од 200 запослених у око 60 земаља и ради као центар за локалне новинаре широм света. За пројекте сарадње, ОЦЦРП не нуди само своју логистичку, уређивачку и истраживачку подршку, вец́ покрива и трошкове за локалне новинаре, укључујуц́и плате, рекао је Паул Раду, суоснивач. „Ми плац́амо трошкове приче. Репортер мора негде да путује, репортер мора да добије неке информације из базе података, а то кошта. А кошта и то и то и то. Ми покривамо те трошкове. А онда покривамо и плату новинара док радимо на истрази - рекао је он.

ГАЦЦ

Глобални антикорупцијски конзорцијум (ГАЦЦ), програм који користи ОЦЦРП истраге, покушавајуц́и да систематски покрене кривичне истраге или казнене поступке на основу чланова. ГАЦЦ је основан 2016. након позива за подношење предлога који је објавио Стејт департмент, а победио је ОЦЦРП, у партнерству са антикорупцијском невладином организацијом Транспаренси интернешенел.

ГАЦЦ има две активности. Први је да покрене, на основу чланака ОЦЦРП-а, судске истраге, санкционисање и мобилизацију цивилног друштва, захваљујуц́и подршци локалних огранака Транспарентности, присутних у 65 земаља.

Лобирање

Други је лобирање држава да пооштре своје законе о борби против корупције и прања новца. У мају 2024, ОЦЦРП је направио извештај за пажњу влада о најбољим процедурама за борбу против посредника који олакшавају избегавање санкција уведених Русији.

Чињеница да би новинарска организација такве активности спроводила на иницијативу и новцем из Сједињених Држава, чак и за добар циљ, отвара значајна етичка питања. „Иако су неки у почетку сматрали овај приступ контроверзним, од тада су га усвојили и други медији. Верујемо да се ГАЦЦ показао веома успешним“, одговорио је Саливан. „ОЦЦРП признаје да борба против корупције захтева рад новинара, активиста, органа за спровођење закона и политичких особа. Истраживачки новинари имају користи од размене са другим врстама актера, и обрнуто. ГАЦЦ повремено помаже у сазивању таквих размена.”

Није све новинарство

Зашто финансирати новинаре, а не једноставно слати полицију да открије злочине? Званичник Стејт департмента Хенинг рекао је да новинари за које се сматра да су независни од владе понекад имају вец́е шансе да извуку сарадњу из извора. „Лепота истраживачких извештача и истински независних новинара — и независних на озбиљан начин — је у томе што ц́е људи можда више разговарати са новинарима него што би нужно могли са владиним званичницима“, рекао је он у интервјуу за НДР. „Дакле, то што новинари раде овај посао – смањује страх и подстиче вец́у отвореност".

„Неки људи који су свесни криминалних активности, понекад желе да се правда испуни. Али тешко је ако имате посла директно са органима за спровођење закона“, додао је он.

У више изјава које су дате у своју одбрану, и одбор ОЦЦРП-а и Саливан су тврдили да иако владино финансирање може бити контроверзно, оно је прихватљиво јер влада Сједињених Држава не врши директну контролу над новинарством, вец́ уместо тога верује да је добро новинарство од суштинског значаја за здравље глобалне демократије. САД су заинтересоване за ширење и јачање демократије и за борбу против корупције. Истраживачко новинарство служи тој сврси и у опасности је од изумирања; у ери платформи друштвених медија које усисавају милијарде долара прихода од реклама, ниједан пословни модел за истраживачко новинарство није настао осим добротворних.  Стога је финансирање истраживачког новинарства у националном интересу чак и ако САД не контролишу производ.

Викиликс 

Ипак, тврдња да САД у великој мери подржавају глобално истраживачко новинарство као ствар принципа, без обзира на то ко је под истрагом, поткопана је прилично упадљивим контра примером, наиме немилосрдним непријатељским ставом владе САД према Викиликсу, који је настао у тандему са ОЦЦРП-ом. Викиликс је охрабрио узбуњиваче да му доставе доказе о корупцији и криминалу, а затим се удружио са новинским организацијама широм света како би објавили своје налазе.

Викилеакс је покренут у октобру 2006, а до марта 2008, америчка војска је закључила да је та новинска организација „потенцијална претња за заштиту снага, контраобавештајну, оперативну безбедност и безбедност информација за војску САД“. 2010. године, Викиликс је објавио „Колатерално убиство“, видео доказ о америчком ратном злочину у Ираку, након чега су убрзо уследили авганистански ратни дневники, ирачки ратни дневники, а затим у новембру, , објављивање хиљада интерних депеша Стејт департмента...

Небојша Крстић: За Трампа су УСАИД и њихове корисници корупционаши

Небојша Крстић, маркетиншки стручњак у изјави за Ало! каже да су Доналд Трамп и његова влада показали да УСАИД виде као корупционашку организацију, те да су тиме, аутоматски, етикетирали и све кориснике УСАИД фондова у Србији.

- У овом тренутку, америчка администрација, нова Трампова има другачији однос према УСАИД-у него претходна. Видим да га одлични функционери те администрације проглашавају за криминалну организацију, за корупционашку, за организацију која се бавила прањем пара и слично. У том контексту све то што важи за УСАИД аутоматски важи и за све кориснике тих фондова. И то није моје мишљење, него је то мишљење америчке администрације. Да ли ће они повлачити одређене консеквенце само према УСАИД-у или према бенефицијентима тог новца, односно корисницима, практично новца америчких пореских обвезника, то ја не знам, али то би било некако логична последица њиховог односа према УСАИД-у ‘ закључио је Крстић.

(Ало/Аутори: Ryan Grim, Stefan Candea, Nikolas Leontopoulos)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

ОБИСТИНИЛЕ СЕ ЛОШЕ ПРОГНОЗЕ: Станковић мора на паузу (ФОТО)