КАЈТЕЗ: Академска заједница се ставља у нечасни положај

Novosti online

05. 02. 2025. у 21:33

ПРОФЕСОР Илија Кајтез, социолог и стручњак за безбедност, каже да је очекивао да ће Ректорски колегијум одбити позив председника Србије Александра Вучића на дијалог.

КАЈТЕЗ: Академска заједница се ставља у нечасни положај

Фото: Printscreen

Како је рекао Кајтез, гостујући у емисији "Усијање" на Курир телевизији, "показују да нису самостални и да они не одлучују о томе, те су практично признали да уместо њих одлучују студентски пленуми.

- Они нису ректори, нису ни декани, узимајући у обзир да чекају дозволу како би разговарали са председником државе који има највећи легитимитет у нашој држави. Са ким мисле та господа која су сада на "одмору" да разговарају? Немају мандат да кажу име са ким би желели да разговарају, нису га добили од пленума. Овде се комплетна академска заједница апсолутно ставља у позицију која је нечасна - наводи Кајтез.

На питање колико је академски идентитет замењен политичким идентитетом одбијањем дијалога, потпредседница Народне Скупштине Снежана Пауновић одговара:

- Дефиниција да примарни мотив за протесте није био пад надстрешнице, већ тежње професора и страх од евентуалног предлога закона који би међународне универзитете са јаком квалификацијом довели у Србију, само је једна од оних које се могу чути у јавности. Студентски захтеви су суштински испуњени од стране државе Србије, а један од њих био је повећање и материјалних трошкова за 20 одсто. Још увек остаје да се универзитетски колегијум договори на шта ће се та средства пребацити и расподелити. Оно о чему говоримо у уређеном систему, јесте да дозволе себи луксуз да прогласе председника државе ненадлежним. Упали смо у вртлог који каже да би ову славу студентских протеста сви хтели да присвоје, укључујући и професоре - истакла је Пауновић.

Говорећи о ситуацији на приватним факултетима, Кајтез додаје:

- Чуо сам да професори на државним факултетима држе наставу за школу на енглеском језику. За наше студентске на српском су у блокади, а за оне који поседују стране лиценце држе наставу. Приватни универзитети раде, њихови студенти немају од државе Србије ни један једини динар. Дошли смо до великог апсурда, студенти се деле на основу универзитета где студирају, односно да ли на приватном или на државном. Буне се са свим привилегијама које имају, а они који све плаћају немају права ни на студентске домове, помоћи и здравствено осигурање, они деца раде. Најзаштићенији, највише пажени, они не раде, на челу са својим професорима. 

Зоран Вулетић из Грађанског демократског форума сматра да је могуће тражити конкретно име и презиме преговарача са старне оних који се идентификују као припадници студентског пленума и универзитетског ректората:

- Њихов позив, верујем, да не би смео нико да одбије. Након три месеца демонстрација, имамо тужилаштво које је покренуло два или три случаја за покушај убиства. Студенти траже правду од државе. Ако то некоме није јасно, зато смо и дошли у ову ситуацију. Председник је можда могао да позове на разговор после пет или десет дана након пада надстрешнице, а због тога су сада у дефанзиви. Изгубили су моменат када могу да позову неког на разговор. Студенти су у ова три месеца изградили ауторитет да могу да позову и власт и опозицију за округли сто. 

БОНУС ВИДЕО: Како побољшати квалитет живота?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

Обилазница 2 је 64. ОМВ бензинска станица у Србији и прва с новим визуелним идентитетом