УДРУЖЕЊЕ СУДИЈА И ТУЖИЛАЦА СРБИЈЕ: Срамно иступање неких колега за смену главног јавног тужиоца Ненада Стефановића
УДРУЖЕЊЕ судија и тужилаца Србије (УСТ) оценило је данас да је срамно иступање "неког или неких" од њихових колега - стављање анонимног захтева, наводно судија и тужилаца окупљених у неформалној групи “Одбранимо струку“ - за смену главног јавног тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненада Стефановића, који захтев је јавности представљен у форми непотписаног саопштења.

уст.рс
- То само по себи није нити својствено нити достојно било ког вршиоца правосудне функције - наводи се у саопштењу УСТ и подсећа да ова група није струковно удружење, нити једна од правосудних институција судова или тужилаштава, нити Високи савет судства или Високи савет тужилаштва, нити евентуално, у складу са законом основана група грађана.
УСТ указује да би било неозбиљно по ранијим издањима одређених медија претраживати ко је све од судија и тужилаца ставио свој потпис на неко од претходних саопштења да би се знало чији је ово захтев и чије ставове подражава.
Из непотписаног саопштења, како указује УСТ не види се да ли “сви“ ти потписници имају исти овакав захтев и став, или је то већина или пак само појединац.
Указало је да у Републици Србији има око 2.500 судија и око 800 јавних тужилаца, а да су, према ранијим објавама у медијима саопштења ове неформалне групе потписали око 200 судија и тужилаца укупно, те се, како наводи УСТ, не може говорити ни о узорку, а камо ли о представницима струке.
УСТ даље подсећа да су међу ових 200-тињак потписника судије и тужиоци који су јавности већ представили своје деловање у политичкој сфери друштвеног живота кроз ангажовање у тзв. “Проглас”-у и другим јасно и јавно опредељеним политичким деловањем, а које им је законом забрањено.
Због тога је УСТ колегама поставило низ кључних питања: “да ли су свесни да сваки од грађана ове државе, независно од свог политичког опредељења или у његовом одсуству, може бити странка у поступку у ком ће неко од њих поступати, да ли ће тада моћи да се гарантује непристрасност, објективност и правичност у поступку, да ли тиме свесно доводе у питање функционисање оних судова и тужилаштава у којима поступају, да ли ће то довести до урушавања рада правосудних органа и као крајњи резултат блокаду рада правосуђа - да ли је то крајњи циљ, да се стање у држави доведе до апсолутног апсурда и безвлашћа тако да грађани не могу пред судовима да остваре заштиту својих права? И на крају, коме евентуално остварење тог циља погодује и служи” ?
Све наведено, како наводи УСТ, изазива забринутост савесних носилаца правосудних функција који су свесни забрана прописаних и у Закону о судијама и у Закону о јавном тужилаштву, а на које се у последњих пола године и јавно више пута указивало и апеловало - а то је да је сваки судија и јавни тужилац дужан да се уздржи од јавног изражавања политичких уверења и ставова како би се задржала непристрасност и објективност.
Међутим, према ставу овог струковног удружења, колеге које су себе позвале да „одбране струку“, најосновније законске прописе не могу да примене ни на сопствено поступање јер их свесно занемарују и игноришу, због чега је нејасно на основу чега сматрају да ће било кога или било шта успети да „одбране“ незаконитим понашањем.
УСТ примећује да у фази гласног позивања појединих делова друштва на тзв. „грађанску непослушност“ изгледа да ни они делови друштва за које постоји законска претпоставка стручности, оспособљености и достојности (судије и тужиоци), нису остали имуни на овај примамљив позив.
- У том случају, морамо не само лаичкој јавности него изгледа и делу стручне јавности скренути пажњу да 'грађанска непослушност' није неки од основа за некажњивост поступања, односно 'грађанска непослушност', не екскулпира од кривичне или прекршајне одговорности, већ само представља спремност појединца да сноси законске последице таквог поступања, а зарад неког, по његовим сопственим критеријумима и ставовима, вишег циља - нагласило је УСТ.
Због тога, како даље наводи, чуди што се поједини носиоци правосудних функција “изненађују“ када надлежни државни органи, поступајући у складу са законима ове државе, исте примењују на оне који су свесно одлучили да искажу противправно понашање, па звало се оно модерним, али не и новоизмишљеним именом „грађанска непослушност“ или једноставно „кривично дело“ или „прекршај“.
“Забрињава мањак стручности или пак свесно занемаривање стеченог правничког знања од стране колега из неформалне групе 'Одбранимо струку' када захтевају да надлежна јавна тужилаштва не поступају у својој основној функцији која се састоји у кривичном гоњењу извршилаца кривичних дела. На још виши ниво игнорисања закона указује захтев тих самопрозваних заштитника струке да се смени легитимно изабрани главни јавни тужилац ВЈТ у Београду који само редовно и у складу са законом врши своју функцију”, нагласило је УСТ.
Ово струковно удружење закључује да је суштинска разлика између правих револуционара и оних интересних у томе да су, како указује “они прави спремни на све последице како би остварили своје идеале или пали остварујући их, а ови интересни и анонимни имају само захтев да се смени онај ко је надлежан да кривично гони оне који крше закон”.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)