ОГРАДА НА ГРАНИЦИ СА МАКЕДОНИЈОМ: Да ли следи и Бугарска?
ЖИЧАНА ограда на граници са Северном Македонијом, чија је изградња према наводима локалне самоуправе у Прешеву почела пре два месеца, подиже се у складу са изменама и допунама владине Уредбе о мерама за време ванредног стања.

Фото: АП
Том Уредбом прописано је да се због спречавања ширења ковида 19, а нарочито масовног неовлашћеног преласка граничног прелаза, налаже привремено заузеће на земљишту у приватном или државном власништву уз границу са Северном Македонијом и Бугарском.
Све то наведено је у образложењу одлуке Министарства финасија за решење о привременом заузећу имовине кроз коју ограда пролази, и објављено на сајту мфин.гов.рс
У Прешеву у локалној самоуправи Танјугу је речено да су радови на огради дугачкој 147 километара почели пре два месеца, да је она већ постављена на државној имовини, док је изгрдања на приватним парцелама и у шумама заустављена.
Они подсећају да је прву такву ограду 2015. подигла Мађарска, потом је направљена између Словеније и Хрватске а да је таква у плану и са Бугарском.
Председник општине Прешево Сћиприм Арифи рекао је за Тањуг да их је Влада Србије обавестила о изградњи жичане ограде непосредно пред почетак радова, пошто је, како додаје, подизање ограде део договора са Европском унијом за спречавање евентуалног таласа избеглица са истока.
Министарство финансија је да би ограда могла да прође кроз приватне и државне и општинске парцеле, по захтеву Републичке Дирекције за имовину 30. априла донело решење о привременом заузећу земљишта које, како је прецизирано, на снази може да буде најдуже три године.
Жицана ограда би по том решењу требало да прође и кроз скоро 200 приватних парце у селу Миратовац на територији Општине Прешево, једну у Прешевских бригада, петнаестак у Лојане, неколико у селу Табановац, две у кумановском селу Ваксинце и једна у Куманову.
Арифи је додао да је са представницима Дирекције за имовину разговарао о привременом коришћењу земљишта уз граничну линију и томе да се власници жале пошто им жица имање дели па и неки делови остају на македонској страни.
Министарство финансија, које је донело то решење, наводи и да накнада за привремено заузето земљиште пада на терет Републике, а да ће бити утврђена пред надлежним општинским органом управе.
Арифи каже да би истовремено док се поставља жичана ограда требало да се отвори и гранични прелаз Миратовац-Лојане преко којег би се олакшало и мештанима и пољопривредницима да обрађују њиве са обе стране границе.
"Ти људи ће сада када се изгради ограда на њиве морати да иду више од 50 километара", рекао је Арифи и подсетио да су оба парламента и Македоније и Србије крајем 2019. године усвојила закон да се тај гранични прелаз отвори.
Препоручујемо

ЗБУЊУЈУЋЕ: Црна Гора отворила границе, али због одлуке туристи у неверици
19. 08. 2020. у 07:31 >> 01:15

МИГРАНТИ ПРАВЕ ХАОС: Покушали да нападну полицајце - Мештани страхују за безбедност
08. 08. 2020. у 10:19

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (2)