СПОРАЗУМ ИЗ ВАШИНГТОНА ЛЕКЦИЈА ЕУ: Жак Рупник за "Новости" о преговорима између Београда и Приштине
СПОРАЗУМ о нормализацији економских односа између Београда и Приштине, потписан недавно у Вашингтону, значајан је за обе стране, али и за Сједињене Америчке Државе.

Фото Г. Чворовић
Француски геополитиколог Жак Рупник, специјалиста за питања централне и источне Европе, у разговору, за "Новости", истиче и да је Ричард Гренел водио преговоре, али је симболично Трампово присуство било изузетно важно.
- Трамп је до сада имао доста просечан спољнополитички биланс, са неуспесима од Ирана до климатских промена. Овим споразумом је показао да и неки успеси могу да се припишу на његов конто - каже Рупник.
* Који су реални домети овог споразума?
- Не налазе се свакога дана представници Београда и Приштине да би потписали документ, и то још с америчким председником. То је најважнији документ још од потписивања бриселских споразума из времена Кетрин Ештон. Била је то тада можда дискретнија дипломатија, али са истим циљем.
* Чини се да су сада резултати, ипак, опипљивији?
- Економски резултати овог споразума су веома позитивни и треба их охрабрити. Ово је веома важан договор, јер доприноси процесу смањивања тензија и неспоразума, уз отварање сарадње. То се уклапа у логику Европске уније. У том смислу садржај споразума из Вашингтона је веома користан, под условом да буде брзо пропраћен сличним догађајем у Бриселу, где би се обе стране, као што су то учиниле у Белој кући, сагласиле да имају за циљ да међу собом реше отворена питања, са правима мањина, економском сарадњом и комуникацијом.

Фото Г. Чворовић
* Је ли то на делу мали "дипломатски рат" између ЕУ и САД око Косова?
- САД су у почетку предложиле политичко решење, а ЕУ економско, уз повезаност, саобраћај, трговину. У споразуму потписаном у Вашингтону нема размене територија, већ све оно што у принципу предлаже ЕУ. Постојао је раније покушај Вашингтона да се предложи договор између Београда и Приштине који би се односио и на разграничење. Ова идеја, међутим, некима у Европи није пријала.
* Немачкој?
- Не само њој. Противио се велики број земаља, укључујући и Европску комисију. Не зато што су у принципу против, већ зато што би то могло да створи преседан. А знамо да ће се на Балкану, ако промените једну границу по етничком принципу, појавити дуга листа кандидата који ће пожелети то исто. Како бисте то онда објаснили Албанцима у Македонији, или народима у Босни.
ЦРНА ГОРА
A КАКО гледате на тренутна дешавања у Црној Гори?
- Шта год мислили о било коме, тридесетогодишња владавина је предуга. Черчил је говорио да је у политици дуго и недељу дана.
* Неки су нашли да је то у реду, Француска на пример?
- Истина, била је флексибилнија. Без аплауза, али на прагматичан начин, по принципу, хајде да видимо шта би из тога могло да се изроди. Ако два актера између себе пронађу миран и демократски компромис, не можемо томе да се противимо. Принципи из Хелсинкија говоре о неповредивости граница, а не о њиховој недодирљивости. Могу се, дакле, међусобним споразумом направити модификације, ако се обе стране слажу. Био је, можда, покушај да се склопи и такав споразум. Тачи се налазио у авиону, али је морао да се врати.
* Дакле, ипак постоји својеврсно такмичење између САД и Европске уније?
- Оптужницу против Тачија је подигао Хашки трибунал, а не ЕУ. Али, има надигравања између Брисела и Вашингтона, без сваке сумње, и оно не датира од јуче. Ангажман САД у том процесу је био јак од деведесетих. Имају ту, на југу Балкана, јако војно присуство, али имају и политичку улогу. Пад владе Аљбина Куртија није, можда, само резултат локалне политике. Током последњих десетак година се чинило да се мање интересују за овај регион и да имају друге спољнополитичке приоритете. Могуће је да сви Европљани не виде са много ентузијазма овај амерички реангажман око Косова. Амерички председник је, у општем смислу изјављивао да је ЕУ "непријатељ" САД, уз Русију и Кину, не само њен економски такмац. Зато бисмо могли рећи да је овде реч и о паралелној и ривалској дипломатској иницијативи.
СМИРИВАЊЕ ТЕНЗИЈА
A КОЛИКО постигнути споразум у Вашингтону доприноси побољшању ситуације на читавом Балкану?
- Присуство лидера двеју страна око истог стола може да буде само знак смањења тензија. У том смислу, то може да буде само корисно. Циљ је да се до коначног решења проблема стигне успостављањем сарадње, до тренутка уласка у ЕУ, када буде постојао стратешки и политички улог за обе стране.
* Зна ли ЕУ шта тачно жели са Косовом, имајући у виду да све ово предуго траје?
- ЕУ жели да две стране нађу начин да склопе обавезујући споразум у дугом процесу. Почевши од практичних ствари, као што су прелази, енергетика, транспорт. То је њена генерална стратегија.
* Могу ли Американци да нас у догледно време изненаде неким новим "Дејтоном"?
- Пре свега је на Београду и Приштини да одлуче да ли желе нешто тако да ураде под покровитељством Американаца. Али, доста тога зависи и од САД, да ли ће имати жељу да то учине. Није немогуће да ускоро у Вашингтону буде нови амерички председник, Џо Бајден, а он много више држи до добрих атлантских односа, него Доналд Трамп.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)