БОШЊАЧКИ ЛОБИ У САД ЖИГОШЕ СРБЕ: У Конгресу се спрема резолуција поводом 25 година од Дејтона
ПОЈАВЉИВАЊЕ Резолуције у америчком Конгресу, a поводом четврт века од потписивања Дејтонског споразума, има јасан печат бошњачког лобија у САД, сазнају "Новости" из дипломатских кругова у Сарајеву.

Фото АП
- Док из Републике Српске стижу поруке да је 25 година Дејтонског споразума значајан јубилеј, овај документ у муслиманском корпусу и Сарајеву, ево након четврт века, и даље сматрају за велики пораз, јер је спречио оснивање унитарне Босне и Херцеговине - кажу извори из дипломатских кругова.
Душанка Мајкић, посланик СНСД у Дому народа Парламента БиХ, каже за "Новости" да је бошњачки лоби и те како активан са јасним циљем дискредитовања Републике Српске и српског народа.
- Циљ бошњачке политике из Сарајева је да стави Републици Српској и српском народу трајни печат да су геноцидни. Ово је бошњачка национална политика. Користи се сваки могући простор у међународним круговима да се та теза провуче и озваничи. Сви Срби су злочинци за Сарајево - истиче Мајкићева.

Душанка Мајкић, Фото СНСД
Она каже да бошњачка национална политика жели да кроз што више међународних докумената, били они обавезујући или не, провуче своју тезу о геноциду у БиХ и великом страдању Бошњака.
Етничко чишћење у резолуцији
АМЕРИЧКИ Конгрес ће разматрати резолуцију о 25. годишњици "Дејтона". Конгресмен Мајкл Тарнер предложио је резолуцију која се присећа Дејтонског споразума, али и позива власти у БиХ да наставе са евроатлантским интеграцијама и уставним реформама. Сличну резолуцију је предложио и сенатор Шерод Браун. У предложеној резолуцији се истиче да је споразумом "окончан рат у БиХ и донет мир", али је стакнуто, између осталог, да су "етничко чишћење и концентрациони логори коришћени као средство рата против мушкараца, жена и деце Бошњака, што је кулминирало геноцидом у јулу 1995. године у Сребреници, где је 8.000 младића и мушкараца било заточено и убијено".
Миладин Станић, шеф Клуба посланика СДС у НСРС, каже за "Новости" да ће тешко резолуција проћи у америчком Конгресу, али да се настављају бошњачки прљави механизми против Републике Српске и српског народа.
- Нажалост, годинама већ веома је упитна спољна политика РС. Код нас уместо да лобирамо за Републику Српску, ми лобирамо за Милорада Додика. Српска мора имати јасан циљ у међународним круговима, односно светској дипломатији, а не да будемо предмет поткусуривања на политичкој сцени. Није проблем јединство унутар РС по том питању, већ деловање власти у том правцу - истиче Станић.
Директор бањалучког Центра за међународне односе Милош Шолаја и професор на Факултет политичких наука у Бањалуци каже за "Новости" да резолуције нису обавезујуће за председника САД, али могу да утичу на америчко јавно мњење.
- Овакви документи могу утицати и на обликовање политика или формирање мишљења које се односи на БиХ. Очигледно даје бошњачки лоби активан у САД и жели да искористи америчке институције да постигну одређене резултате - појашњава професор Шолаја.
Он каже и да су српске реакције иду тек након што бошњачки лоби нешто уради, односно након што се нешто деси.
- Када говоримо о дипломатији мора се деловати унапред и проактивно, а не чекати да се реагује након неког догађаја - поручио је Шолаја.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (2)