АКО ЗАТРЕБА, УСТАВ "ДОРАЂУЈУ" ГРАЂАНИ: Може ли споразум са Приштином утицати на највиши акт - Референдум за евентуалну промену статуса КиМ

Д. Р. Ђ. - В. М.

20. 10. 2020. у 09:00

УКОЛИКО у свеобухватном правнообавезујућем споразуму који Београд буде потписивао са Приштином не буде признавања косовске независности, нити се у њему буде помињао статус "Косова", српски устав неће морати да се мења.

АКО ЗАТРЕБА, УСТАВ ДОРАЂУЈУ ГРАЂАНИ: Може ли споразум са Приштином утицати на највиши акт - Референдум за евентуалну промену статуса КиМ

Фото: Архива

Међутим, уколико тај документ буде подразумевао другачији статус јужне српске покрајине од "суштинске аутономије", која се дефинише у преамбули Устава Србије, највишем правном акту следиће "дорада".

Овакве оцене чули смо од правних стручњака, а после дилеме коју је отворио Мирослав Лајчак, посредник ЕУ у дијалогу, својом изјавом да "када се преговара о толико озбиљним процесима, логично је да ће морати да се мења и устав".

Фото: Архива

Због критика које су уследиле после ове Лајчакове изјаве и његове констатације да "устав није Библија", портпарол ЕУ Петер Стано јуче је саопштио да је Лајчак објаснио шта се догађа када преговарате о "међународном споразуму":

да постигнете међународни споразум, неопходна законска прилагођавања морају бити размотрена од стране владе, укључујући и она на уставном нивоу, како би их интегрисали у унутрашњи правни и конститутивни поредак. Ово се односи и на Косово и на Србију.

Појашњавајући Лајчакове речи, Стано је отворио ново, за Београд спорно поље, јер договори које постиже у дијалогу склапају се са привременим институцијама у Приштини, а не са међународно признатом државом.

ПОСЕБАН ЗАКОН

АКО би Србија одлучила да донесе посебан закон о суштинској аутономији (на шта је Устав обавезује) било би то у поступку по којем се доноси и мења Устав, што значи да коначну реч, после Народне скупштине, дају грађани изјашњавањем на референдуму - каже нам Орловић.

Професор међународних односа Бојан Милисављевић каже, за "Новости", да са становишта нашег правног поретка, споразум са Приштином не може да буде међународни:

- Та изјава о "међународном споразуму" долази из ЕУ, за коју је "Косово" држава јер су са њима закључили ССП, па је самим тим споразум између Београда и Приштини за њих међународни.

О томе шта би у свеобухватном споразуму могло да буде разлог да би Србија због тога морала да промени свој Устав, Милисављевић каже да вероватно у ЕУ иду ка томе да тај споразум буде заокруживање државности Косова.

- Споразум Србије са тзв. Косовом који би подразумевао другачији статус јужне српске покрајине од садашње "суштинске аутономије" не може да се закључи без претходне промене Устава Србије. То значи да би било какав међународни споразум Србије са "Косовом", којим се нашој покрајини даје државни статус, укључујући и признавање независности "Косова" или пријем у УН и друге међународне организације - унапред био неуставан. То значи да би га, уколико би се такав споразум потписао, Уставни суд морао поништити јер крши Устав - каже за "Новости" Слободан Орловић, професор Правног факултета у Новом Саду.

Он објашњава да свака промена уставног статуса КиМ подразумева и промену Устава (најмање двотрећинском већином посланика и гласањем на референдуму):

- То се односи на било какав "договор" којим се "Косову" додаје и учвршћује државност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАРАЛА САМ ДУШКА!: Карлеуша признала - Нисам осећала ништа, чак ни олакшање

"ВАРАЛА САМ ДУШКА!": Карлеуша признала - "Нисам осећала ништа, чак ни олакшање"

ПЕВАЧИЦА Јелена Карлеуша недавно се развела се од фудбалера Душка Тошића, с којим има две ћерке Нику и Атину. Након 17 година потписали су папире за споразумни развод брака, а сада је ЈК све изненадила када је признала у ком моменту је преварила свог већ сада бившег супруга.

11. 10. 2024. у 12:40

Коментари (6)

ЂОКОВИЋ ОДУШЕВИО ПУБЛИКУ У ШАНГАЈУ: Ево какво моћно значење има порука коју је Новак написао (ФОТО)