БРНАБИЋ О СКАНДАЛУ У СКУПШТИНИ: Србија поносна на подршку коју даје мањинама
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић изјавила је у парламенту да се поноси подршком коју Србија даље националним мањинама, иако Срби у земљама региона немају такав третман, и истакла да је само Националном савету албанске националне мањине у претходних шест година дала подршку од више од милион евра.

Фото архива
Одговарајући на изјаве посланика Шаипа Камберија да је истицање албанских симбола у Србији забрањено и жалећи се на однос државе према Албанцима, она је одговорила да је Србија отворено друштво и да представници мањина у њој уживају велика права.
Ту новчану помоћ за младе, економију и малим и средњим предузећима, додаје Брнабићева, Влада Србије даје кроз Координационо тело за Прешево, Бујановац и Медвеђу.
Истакла је да се тренутно у Бујановцу спроводи програм доделе бесповратних средстава за мала и средња предузећа у износу од 30 милиона динара, док је у последњих осам година држава за ту врсту подршке предузећима у те три општине издвојила више од 300 милиона динара.
Брнабићева је навела и да држава даје стипендије за школску 2019/2020. годину, коју је, каже, добило 300 ученика, а држава је за то издвојила 16,2 милиона динара.
Уз то, наводи, пет генерација студената из тих општина добија стипендије за студирање на факултетима у Новом Саду.
Од 2009. године, истиче, ђаци прваци из Бујановца, Медвеђе и Прешева добијају школски прибор и ранчеве.
Током ковид кризе, наводи Брнабићева, у Бујановцу је запослен 21 здравствени радник, а у Прешеву 25.
Истакла је да је званично коришћење 11 различитих језика дозвољено у 42 локалне самоуправе, као и да више од 44.000 ученика похађа школу на једном од осам језика националних мањина.
- Чини ми се да национални савети и националне мањине имају у Влади Србије доброг партнера који је увек био отворен да их саслуша и увек ће слушати проблеме са којима се мањине сусрећу - рекла је Брнабићева.
Истиче да би била јако срећна да такав положај имају Срби у земљама региона, да могу да уче на српском језику и да добијају новац од влада тих држава да би сачували културу, традицију и писмо.
Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић рекла је да је недавно започела разговоре са саветима националних мањина.
Каже да се на том састанку разговарало о измени и допуни закона о саветима националних мањина, измени и допуни закона о попису становништва, како се употребљава службени језик, писмо и симболи...
Најавила је да ће до 15. децембра бити још један такав састанак и позвала све националне мањине да укажу на своје проблеме како би се њихов положај у друштву још више унапредио.
- Србија гарантује права мањинама и има обавезу да слуша мањине - закључила је Чомић.
(Информер)
Препоручујемо

ПРОВОКАЦИЈА У СКУПШТИНИ СРБИЈЕ: Посланик са албанском заставом у парламенту (ВИДЕО)
26. 11. 2020. у 16:39

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)