ВУЧИЋЕВ ИНТЕРВЈУ ЗА РТЛ: Председник објаснио Хрватима како је Србија успешна у вакцинацији
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић дао је интервју хрватском РТЛ-у, у којем је говорио о многим темама које интересује грађане Србије и Хрватске.
Иако узвратна посета из Загреба није ни најављена, Вучић сматра да Срби и Хрвати имају заједничку будућност. На захтеве из Хрватске о списку несталих одговара - све што можемо да нађемо - тражите и добићете.
Почињемо с оним што је најактуелније у овом тренутку, а то је вакцинација. Србија је друга у Европи. Како сте то постигли?
Радили смо свој посао и борили се. Ми смо учествовали у Ковакс програму од почетка. Платили смо и два милиона евра за развој вакцине. Много више него и неке државе Европске уније, али и пет милиона долара за Ковакс програм. Али сам негде наслућивао да неће бити лако доћи до вакцине и ми смо кренули у акцију наручивања вакцине негде од августа и септембра. То је била борба на свакодневнон нивоу. Људи мисле да то нешто падне с неба, а ништа не падне с неба. Као што ни у фудбалу не можете бити победник јер је нешто пало с неба или јер је лопта округла. Није округла, него онај ко ради и ко тренира и ко је вреднији и бољи - тај побеђује. Трудили смо се, водио сам многе разговоре с председником Сијем (кинески председник Си Ђинпинг, оп, ау.), телефоном и разменио осам писама с њим.
Разговарао сам и с председником Путином, чак и када је стало то с руском вакцином. Упутио сам му позив, председник Путин је хитно реаговао па смо добили 50.000 па још 50.000 доза. Разговарао сам с Енглезима, сутра у ваздушној луци чекам првих 150.000 доза вакцине АстраЗенека. Ишли смо на то да билатерално потпишемо уговор с Фајзером и успели смо с Американцима, изван европских програма, да потпишемо...
Били сте разочарани у ЕУ, спомињали сте Титаник, да богати спашавају само себе
Није то имало везе с ЕУ већ са целим богатим делом света. Нисам чак разочаран у ЕУ, ништа се није догодило што нисмо очекивали. ЕУ је најбоље место за живот, ЕУ је нешто чему Србија тежи, али сам довољно стар и искусан у овом послу да проценим шта од кога, где и када можете очекивати. Мој посао је био да не лажемо наш народ већ да се боримо и у томе смо успели Захвалан сам што смо успели да направимо одличан информациони систем. Ускоро ћемо бити први у Европи. Чак и испред Велике Британије. А по броју вакцинисаних с две дозе смо свакако први. Претекли смо Бахреин. Сада смо, мислим, шести у свету.
Али то се још не види на броју заражених који је и даље висок. Када очекујете да би се могло стабилизовати?
Неће се видети. Ако пратите Израел, њима се стабилизовало тек када су, а они су земља, можда за нијансу по броју становника већа од Србије, тек када су прешли 2,5 милиона вакцинисаних. Ми данас, по броју људи, имамо нешто више од 723 или 730 хиљада људи, а две дозе је добило око 420 хиљада људи.
Коју ћете вакцину Ви одабрати?
Причекаћу да пређемо милион људи. Ана Брнабић се вакцинисала првом вакцином да би показала људима колико је то важно. Мислим да су све вакцине добре, а већ сам рекао да бих узео кинеску је је прављена традиционалном методама. Она вероватно на почетку даје слабија антитела у односу на Фајзер, али с временом то расте и не улази у имунонуклеински састав.
Најавили сте да ћете производити Спутњик. Хоћете ли га продавати ако покренете производњу?
Није питање зараде на томе. За нас је то питање инфраструктуре. Ми смо успели да изградимо две Ковид болнице за четири месеца, болнице у Батајници и Крушевцу. Од 1. августа до 1. децембра. И поносан сам на то. И данас морамо да размишљамо о инфраструктури јер ће корона бити с нама и у наредним годинама. Мислим да је то добро да то успемо. Прво ћемо добити њихову смесу па ћемо паковати вакцине. То ће, надамо се, бити у мају или почетком јуна најкасније, а пред крај године да узмемо комплетан трансфер технологије.
Они су дошли у "фект фајндинг мишн" и били су задовољни у Торлаку, али ми морамо још много да уложимо да добијемо трансфер технологије. Тада би могли и да производимо. Наши капацитети би у том случају били око 20 милиона доза. За нас је реално потребно око пет до шест милиона доза да вакцинишемо 2,5 до три милиона људи. Дакле, све остало бисмо дали на располагање, пре свега у региону, коме је то потребно.
Хрватско-српски односи
Сада је отприлике три године од када сте били у посети Хрватској док је још председница била Колинда Грабар-Китаровић. Било је тада пуно великих речи, је ли се ишта помакло у односима две државе?
Мислим да су се многе конкретне ствари, које се тичу живота људи и које су важне, промениле. Прво, наши односи никада неће бити лаки и никада нису били једноставни за разумевање. Нека врста негативног односа код дела људи с обе стране постоји као мржња због свега што се догађало у прошлости, а што различито тумачимо. Оно на што сам поносан и заиста сам задовољан тим састанцима с Колиндом Грабар-Китаровић јесу чињенице које нико не може побити. Рецимо, хрватска заједница и Хрватско национално веће је добило просторије у најелитнијем и најбољем делу Београда које је некада користио Зоран Ђинђић. Усред Београда су добили простор за своје састанке, догађаје, за представљање политике хрватске мањине у Србији и тако даље.
Помогли смо око куће бана Јелачића, и то у неколико наврата, да коначно буде власништво Хрватског националног већа и да, можда, буде центар и место окупљања свих Хрвата, а не само у Војводини већ свих који живе и у Србији и у региону. Вратили, дали кључеве и осигурали све што је требало. И ситни детаљи, од тога да се врати музичко одељење у Сонти, мислим да је то општина Апатин, преко пута Даља с оне стране Дунава. Да се врати одељење на хрватском, да се уреде уџбеници на хрватском језику, да се асфалтирају улице у хрватским насељима, посебно у Таванкуту, да се изгради Дом културе у Таванкуту. То су све биле тачке и ми смо имали тих 26 тачака што је потребно направити за хрватску мањину. Ми смо испунили 24 од тих 26 тачака. Тиме ти људи осећају да живе нешто боље.
Бићу искрен и рећи да су увек били фер и увек су говорили о томе да су неке од тих ствари добро уређене. Генерално говорећи, тим конкретним делом сам задовољан. Генерално говорећи, је ли разумевање између Срба и Хрвата веће, не мислим да је, али мислим да је добро да се, макар, не лажемо да смо најближи на свету и да се волимо највише на свету, и да наше односе поставимо у некакву рационалну раван. Мислим да је пре свега, у односу према хрватским дужносницима, много мање увреда из Србије него што је то био случај раније. Нећете то лако ни по најгорим таблоидима пронаћи. Дакле, наравно ја сам неретко тема у Хрватској, али сам неретко тема у Хрватској и из других разлога.
Ипак, ви често спомињете Хрватску. Упоређујете раст БДП-а, кажете да ће бити већи него у Хрватској, изградиће се ауто-пут...
А што вам то смета?
Питам зашто је Хрватска нека референца?
Зато што је Хрватска озбиљна земља. Могу се с Хрватском гледати и бројке око короне јер је Хрватска... Ми тестирамо доста, али Хрватска тестира, Хрватска има озбиљан штаб. Не могу Србију да поредим с онима који не тестирају никога. Како да се поредим државом која тестира 200 људи дневно? И која ми каже, па имамо 200 људи, знате, ми имамо нових 35 заражених. Што да о томе причам? Шта је проблем у томе? Шта је проблем у некој утакмици и у томе да кажете колико сте бољи од нас у рукомету. Или нама да кажемо колико смо бољи у кошарци. Шта је проблем у томе? Мислим да је то једно добро такмичење. Има ли Хрватска веће плате него ми? Па има. Наравно да има, има много веће плаће него ми. 900 и нешто евра, а код нас су сада тек 535 евра. Али не заборавите да су нам биле 329 пре само три или четири године. Је ли Србија ове година у прва у Европи, сада ћете ми рећи да смо против целе Европе, зато што се похвалимо тиме да Србија има највишу стопу раста у целој Европи.
То није спорно, него је често референца Хрватска.
Ја не говорим да се ми такмичимо с Хрватском јер не могу то да кажем, нећу изговарати имена тих држава, које - навео сам пример тестирања. А у чему другом да се такмичимо?
Нестали
Је ли нормално да нема политичких односа на највишем нивоу? Председник Зоран Милановић је рекао да се неће сусрести с вама док не дате спискове несталих.
То је његово право. Ако неко стварно мисли да то кријем на било који начин или да имам нешто против несталих особа... Ја сам примио те људе из Хрватске. Када видите оца који тражи свог сина и којем очи засузе... Да ли ви стварно мислите да је знам где је неко убио тог човека и где му је склонио тело? То много више говори о вама него о мени. Јер то у животу свом не би урадио. И безброј пута сам одржавао састанке свих служби и тражио све могуће из архива, а увек сам добијао оправдања на различите начине. Нећу ни говорити да се тражи једнак или нешто већи број Срба, него Хрвата, али потпуно је свеједно. А сада говоримо само о Хрватима који су нестали.
Желим да пронађемо сваког несталог Хрвата и не желим ни на који начин да сакријем ни једног злочинца. Не мислим никоме да се правдам. Али онај који мисли да их кријемо из Бог зна којих разлога, заиста то много више говори о њему. Не мислим да то мисли председник Милановић. Волео бих и ми смо спремни, то је добра вест, разговарали смо о томе и преко наших изасланика за нестале особе, спремни смо да Хрватска каже: Ево ми мислимо да се неко налази на том месту. У року од 24 сата пошаљите своје људе, комисију, заједно с нашим људима ископаћемо то место. Само да бисте видели да нико ништа не крије.
То се мисли на гробнице. А пописи и архиви?
Да, на гробнице. Све што можемо да нађемо, тражите и добићете оно што можемо да нађемо. Оно што не постоји или што је неко можда и намерно уништио, ја то не могу да направим. За нас су односи с Хрватском врло важни, трудимо се и гледамо да не увредимо и да не повредимо, без обзира на различите ставове по бројним историјским питањима. Од 2. светског рата, Олује и свега другога. Гледамо да то не чинимо или да то чинимо много мање него што је био случај раније. Мени чак и не смета и разумем ту врсту, ако је то тачно, иако видим ту кампању и против мене лично и да се не може појавити нешто што би била добра вест из Србије него само се преносе опскурни медији одавде. Али заиста опскурни медији који би требало мене да увреде или неког другог. Ни с тим немам проблем.
Мислим да Срби и Хрвати, запамтите моје речи, без обзира на тешко искуство које има и моја породица, и не само из 2. светског рата него и сукоба у Босни из '92. јер су све куће Вучића спаљене. Мислим да Срби и Хрвати имају заједничку будућност, ту не причам о заједничкој држави и разне бесмислице, Срби и Хрвати ће морати да буду много ближи, да много јединственије раде у будућности јер ће то бити једини начин да опстану.
Срби у Хрватској
Затварање неких страница је у Хрватској покренуто од стране политичких представника Срба, они су део владајуће коалиције. Господин Милошевић је био на годишњици Олује и након тога у Вуковару. Како на то гледате? Је ли то одмак од вашег утицаја, јесу ли се осамосталили или је то некакав поглед у будућност?
Они су увек имали самосталан приступ. Они су део хрватске Владе и делују у име хрватске Владе. Никада ни на који начин, нити сам вршио притисак на њих, нити ме то занима. Мене занима да помогнем српском народу колико могу. И када се догоди било што што им представља проблем - ми смо ту. Како год је могуће, разуме се уз хрватску Владу, да им помогнемо како год је могуће. У смислу економске помоћи, подршке, слања грађевинског материјала, свега другог што је потребно.
Политички гледано, смета ли вам што представник Срба иде на прославу Олује?
Не могу се изјашњавати и говорити о томе. Могу рећи да ли би то сам учинио да сам на њиховом месту - не бих из више разлога. Али, ја нисам у њиховим ципелама. И зато поштујем то што они доносе своје одлуке самостално. Они свог српског рода не могу да се одрекну, као ни своје хрватске државе. И они бирају шта ће радити. Бирају шта ће радити и због себе, својих породица и своје будућности, али и због будућности припадника српског народа у Хрватској.
Избор Порфирија за патријарха Српске православне цркве
Најновија вест је да је Порфирије изабран на чело Српске православне цркве. Он долази из Загреба где је успоставио јако добре контакте. С кардиналом Бозанићем је пре месец дана заједно шетао Загребом, знамо да су имали сталне састанке. Шта очекујете од њега?
Имао сам и ја добар састанак с кардиналом Бозанићем. Морам рећи да Порфирија дуго познајем. Реч је о човеку који је одан Цркви, Србији и српству свакако, православној вери и хришћанству у целини. Реч је и о једном веома рационалном уму, изузетно образованом човеку. Верујем да ће и у том смислу додатно продубити и сарадњу и приближити и наше Цркве и народе.
Било је доста противљења у СПЦ-у везано уз евентуални долазак папе Фрање у Србију. Хоће ли се то догодити? Знам да сте Ви за.
Разговарао сам о томе с патријархом Иринејем и с много њих и увек је било противљења у Цркви. Мислим да је то посебно данас с папом Фрањом. Имали смо изванредан контакт и не заборавите да Ватикан није признао ни Косово, што је у српском народу свакако нешто што је изузетно значајно.
Мислим да би у историјском смислу успостављања бољих односа било врло важно за нас с Ватиканом. О томе одлуку мора да донесе Српска православна црква. Каква ће бити воља патријарха Порфирија и осталих владика, то је на њима. Није на мени да се мешам. Наше државне ствари су нешто другачије од... И ми с Ватиканом имамо врло, врло добре односе као с државом. Али то је нешто другачије од црквених односа. У сваком случају, верујем у добре и нешто боље наше односе и уверен сам да по том питању морамо много да радимо и да будемо искрени једни према другима.
(РТЛ)
Препоручујемо
ВУЧИЋ САОПШТИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Сутра у Србију стиже 150.000 доза вакцине АстраЗенека!
19. 02. 2021. у 19:09
СУТРА У 11 ЧАСОВА: Вучић са шефом дипломатије Северне Македоније Бујаром Османијем
17. 02. 2021. у 15:05
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (10)