ЕГИПАТ И ПЕРУ НЕ ДАЈУ ГЛАС ЗА УЧЛАЊЕЊА: Међу земљама које признају Косово поједине му не пружају подршку у међународној арени
НА списку земаља које Приштина води као оне које су признале "независност Косова" налази се више њих које су своје односе са косовским властима у суштини "замрзли", као што су Египат и Перу, док их неке државе заправо никада нису званично ни признале, а то су Нигерија, Уганда, Мали и Оман.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић јуче је изјавио да се практично може рећи да је признавање Египта "замрзнуто":
- Оно није повучено, али Египат од 2015. године више не гласа за чланство Косова у међународним организацијама, што је значајно. Наравно да бисмо ми волели и да повуку признавање.
Дачић је објаснио да је Египат у последњим данима власти Мохамеда Морсија усмено признао самопрокламовану независност Косова, а пошто министар спољних послова то није желео да уради, то је саопштио портпарпол владе, док никаква формална писана одлука за то не постоји.
Он је навео и да је више пута о томе питао египатског министра спољних послова Самеха Шукрија, који му је, када је последњи пут био овде, рекао да Египат не жели да повлачи признавање и да улази у та питања, али да та земља више не гласа за КиМ у међународним организацијама.
НА СНАЗИ МОРАТОРИЈУМ
ОД октобра 2017. одлуку о признавању "Косова" повукло је 18 земаља, а лобирањa у том правцу Србија је обуставила на годину дана после договора у Белој кући прошлог септембра, који истовремено обавезује Приштину да у том периоду не тражи пријем у међународне организације. Београд, свакако, у овом моменту има потврду пет земаља да су спремне да повуку одлуку о признавању Косова и то би било активирано уколико Приштина буде прекршила договор о мораторијуму.
Шеф парламента је ово рекао на почетку јучерашње седнице, у делу за посланичка питања, на констатацију посланице ЈС Загорке Алексић, да је лидер ЈС Драган Марковић, током боравка у Хургади, добио информацију да у Египту не постоји никакав документ да је та држава признала независност српске јужне покрајине, док је Приштина убраја у земље које признају тзв. државу Косово.
Када се 2015, у Унеску гласало о захтеву Косова да постане члан ове организације Уједињених нација, међу државама које су биле уздржане биле су и оне које признају косовску независност. Тако Приштина тада осим Египта, није добила ни гласове Перуа, Пољске, Јапана и Колумбије, које су га признале међу првима 2008. године.
Перу, чак, нема ни успостављене дипломатске односе са Приштином, а као ни Египат, није јој дао подршку ни у покушају да се учлани у Интерпол 2018. године, већ су били уздржани.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)