ЗАГРЕБ СЕ БУНИ СВАКИ ЧАС: Од Хрвата три ноте за три месеца, хоће да ојачају подршку својих бирача
ОД почетка године Хрватска је Србији упутила две ноте забринутости и једну протестну. Иако неслагања по неким питањима могу да се изразе и на друге начине, Загреб се определио да јавно негодује, што ће, несумњиво, ионако крхке односе двеју земаља учинити још лабавијим.
Зашто су се у Хрватској машили баш за ноте, а не за неке друге видове дипломатске комуникације који могу да се обаве и мимо очију јавности? Према мишљењу наших саговорника, тежња је била освајање поена на унутрашњем плану.
Искусни дипломата, некадашњи амбасадор у Берлину, Бечу и при ОЕБС-у Милован Божиновић каже, за "Новости", да је нота Загреба која се тиче буњевачког језика тешко коме прихватљива, а да би у сличним ситуацијама друге државе пре изабрале неки други начин да изразе свој став.
- Код земаља код којих постоји дубљи ниво међусобног поверења довољно је да дипломата оде у министарство државе домаћина и да скрене пажњу на то да постоји неко незадовољство. Ово није било први пут да Хрватска негира да Буњевци имају право на буњевачки језик и логичније је да су свој став образложили путем нон-пејпера. У њему су могли да наведу позицију према том питању и то би било довољно. Нота је била претеран гест, тим пре што је прво најављена у јавности, па послата, али је то, очигледно, било потребно због њихових унутрашњих проблема и како би се хрватској јавности показало да влада пази на Хрвате у суседству - наводи наш саговорник.
Овако срачунат гест Загреба, сматра Божиновић, оставиће нови ожиљак у односима Србије и Хрватске јер ће та нота остати чињеница која не може да се изгуби из вида у наредним месецима.
Сликовито говорећи, Божиновић ову ситуацију пореди са фудбалском утакмицом у којој неко намерно падне да би се противнику свирао фаул.
Иако је ранијих година размена протестних нота између Загреба и Београда била учестала пракса, у 2020. години из Хрватске није стигла ниједна, током 2019. су биле две, а рецимо, 2016. у само две недеље размењено је десет протеста.
ЗАМЕРКЕ ИЗ ХРВАТСКЕ
* 11. март 2021. - због претњи припадницима хрватске националне мањине, тражење хитне истраге
* 2. март 2021. - због предлога да се уведе буњевачки језик као службени и захтевa да се преиспита та одлука
* 28. јануар 2021. - због инцидента на Книнској тврђави
* 8. новембар 2019. - поводом подизања спомен-плоче мајору Младену Братићу
* 9. септембар 2019. - због "покушаја незаконитог уласка припадника Војске Србије у Хрватску". Наша амбасадорка одбила да прими ноту
Историчар из Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић каже, за "Новости", да су хрватске власти злопупотребиле статус буњевачке заједнице за остваривање дневнополитичких интереса и зарад задржавања позиција код хрватског бирачког тела.
- Отуда претерани гест у виду ноте који није проистекао ни из каквих реалних оквира и који ни на шта не обавезује Србију. Мотиви су чисто политикантски јер је антисрпска фобија погодно средство за мобилисање политичких маса. Буњевачка заједница је стара, има свој језик и уколико жели да га стандардизује, на то има апсолутно право, а што је и у складу са свим законима Србије и њеним Уставом. Буњевци и Срби живе већ вековима једни са другима, с тим што су тој заједници 1945. комунистичке власти одузеле сва права, али им је Србија пре неколико година вратила статус који су имали до 1945. - наводи Карановић.
На другој страни, како указује, хрватска заједница ужива свако право у Србији, док би Београд, с правом, могао сваког дана да пише протестне ноте Загребу везане за положај Срба у Хрватској.
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (5)