КАНАЛ „ИСТАНБУЛ“ ТУРСКИ ПРОЈЕКАТ: Москва и Анкара стално у контакту због Црног мора
ПРОЈЕКАТ канала „Истанбул“ је дело турских власти, на турској територији, али консултације између Москве и Анкаре о пловидби на Црном мору су сталне, каже амбасадор Русије у Анкари Алексеј Јерхов.

Фото архива
Канал ће, према пројекту, пролазити паралелно са Босфором и повезивати Мраморно море са Црним.
У изјави за ТВ „Русија 24“ амбасадор је оценио да овај пројекат неће значити и одбацивање захтева из Конвенције из Монтреа, али ће бродовима који буду пролазили кроз нови канал бити изнети нови финансијски захтеви и услови.
„Између канала ‘Истанбул’ и Конвенције из Монтреа постоји, наравно, веза, али она није директна, непосредна. Али, ако замислимо да је нови канал изграђен, то никако неће значити да занемаривање захтева из Конвенције из Монтреа и никако неће бити промењена она ограничења која су том Конвенцијом постављена када је реч о проласку кроз мореуз, као и на укупну тонажу војних бродова који се налазе у Црном мору а који припадају земљама које не излазе на то море и друго“, рекао је амбасадор.
Подсетимо, турски председник Реџеп Тајип Ердоган је раније објавио да намерава да распише тендер за изградњу канала који ће, према његовом мишљењу, „отклонити опасност од еколошке и техногене катастрофе на Босфору“. Градоначелник Истанбула Екрем Имамоглу је против овог пројекта и позива на одржавање референдума.
У недељу је објављено и писмо 103 пензионисана турска адмирала према чијем мишљењу је Конвенција из Монтреа дипломатска победа Турске, којом су обновљена суверена права на Босфор и Дарданеле. Они сматрају да је неприхватљиво разговарати о ревизији овог споразума у вези са пројектом канала „Истанбул“.
Ердоган је оценио да је овај чин пензионисаних адмирала неприхватљив и да војска не може да се меша у политику.
Конвенција из Монтреа, усвојена 1936. године, одржава слободу проласка кроз мореузе за трговачке бродове свих земаља, како у мирно тако и у ратно време. Међутим, режим проласка ратних бродова другачији је за црноморске и нецрноморске државе. За ратне бродове нецрноморских сила уведена су значајна ограничења у погледу класе и дужине боравка.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

ПУТИН О СТАЊУ НАЦИЈЕ 21. АПРИЛА: Председник Русије подноси извештај лично у парламенту
05. 04. 2021. у 15:29 >> 15:33

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)