ИСПРАВКА: Не, Стивен Мајер није бивши заменик шефа ЦИА за Балкан

Дубравка САВИЋ

25. 04. 2021. у 09:00

У ИНТЕРВЈУУ за „Новости" са Стивеном Мајером од 25. априла 2021. године, погрешно смо га потписали као „бившег заменика шефа америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) за Балкан"

ИСПРАВКА: Не, Стивен Мајер није бивши заменик шефа ЦИА за Балкан

Фото: Архива "Новости"

Портал раскринкавање.ба нам је указао да смо саговорника нашег листа нетачно представили.

Мајер се годинама у бројним медијима представља као „бивши заменик ЦИА за Балкан" и коментарише границе на Балкану, промовишући њихово прекрајање. Релевантност и ауторитет његових мишљења додатно смо тако повећали, позивајући се на његову везу са америчком ЦИА. Током интервјуа за наш лист, Мајер се и сам више пута позвао на ауторитет ове сигурносне агенције, али без изричитог спомињања функције коју је у истој обављао.

На пример, он је изјавио: „У ЦИА сам увек говорио да не знамо шта радимо на Балкану, и имао сам проблеме због тога, али сада се види да сам био у праву. Та решења нису довела ни до каквог резултата, напротив. Ако Александар Вучић као председник централне земље Балкана преузме лидерство, заједно са осталим локалним вођама, укључујући Хрвате, иако они често говоре да нису део тог простора, верујем да је могуће да се покрене процес у другом, бољем, правцу.

Још док сам деведесетих радио у ЦИА постављао сам питање: ‚Који је заправо интерес САД на Балкану?' Данас је Балкан бојно поље САД и Русије, али локални лидери треба да се поставе другачије, узму своју судбину у своје руке."

Ни ту није јасно дефинисана његова улога коју је имао у ЦИА. Мајерова биографија је јавна и не оставља никакав простор сумњи да никада није био заменик шефа ЦИА за Балкан, а ни он сам се тако нигде није представљао. На страници школе „Даниел Морган Градуате Сцхоол оф Натионал Сецуритy", гђе Мајер предаје националну сигурност, објављена је његова биографија, као и његов ЦВ, у ком он наводи да је у ЦИА обављао дужност „аналитичара и менаџера", да је ову агенцију напустио 2011. године, те да је за време рата у Босни био заменик шефа Међуагенцијске радне групе за Балкан.

- За време ратова на Балкану током деведесетих година, био сам заменик шефа за међуагенцијску радну групу за Балкан (Балкан Таск Форце, владина уједињена обавештајна организација у том периоду). У овом сам послу био одговоран за контролисање свих обавештајних извештаја, деловао сам као веза између америчке обавештајне заједнице и различитих агенција и одсека на Балкану и увелико путовао целим Балканом.

Настављам да радим на балканским питањима и објавио сам неколико радова о том периоду – стоји у тој биографији.

Такође, како пише раскринкавање.ба Стивен Мајер има блиске везе са властима у Републици Српској, конкретно са Канцеларијом за сарадњу, трговину и инвестиције, коју је Влада РС-а основала у Вашингтону. Сличне информације могу се пронаћи и у другим Мајеровим биографијама, укључујући и ону објављену на страници фирме "ТСМ Глобал Цонсултантс ЛЛЦ". Његов ангажман у овој фирми заправо је директно повезан са његовим израженим присуством у регионалним медијима.

ТСМ Глобал Цонсултантс је, наиме, фирма коју заједно са Мајером воде Обрад Кесић и Дрина Властелић Рајић.

Кесић и Властелић Рајић су у САД регистровани као лобисти Владе Републике Српске и обоје су упосленици Представништва Републике Српске у САД, чији је званични назив у САД „Канцеларија Републике Српске за сарадњу, трговину и инвестиције", пише даље раскринкавање.ба. Канцеларија, коју је 2013. године свечано отворила тадашња премијерка РС-а Жељка Цвијановић, регистрована је у САД-у као лобистичка фирма која заступа интересе Владе РС-а, на истој адреси на којој је већ била регистрована фирма ТСМ Глобал Цонсултантс. Мајер је од оснивања Канцеларије РС-а за сарадњу, трговину и инвестиције укључен у њене активности и присутан на дешавањима која иста организује, укључујући њено отварање, пријем организован 2018 и тд. ОРИГИНАЛНИ ЧЛАНАК: ЈОШ док је током четврт века радио као заменик шефа америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) за Балкан (ово наше представљање није тачно, јер никада није био на тој функцији), Стивен Мајер је истрајавао у тврдњама да без промене граница у овом делу Европе нема напретка нити трајног мира.

Те тврдње, које су дуго схватане као јерес, изненада су актуелизоване у неформалном документу, непознатог аутора, о прекрајању балканских међа.

Сада политички и економски консултант, Мајер, за "Новости" из Вашингтона, и пре питања, уз осмех каже да га оптужују да стоји иза документа у коме се новим међама "решава" питање у нашем региону, али одмах и демантује такве тврдње. - У БиХ су ме одмах оптужили да сам аутор, али ја са тим немам баш никакве везе. Мислим и да ЦИА не стоји иза такозваног нон пејпера, јер знам да ова агенција то не ради на такав начин. Истина је, међутим, да сам протеклих деценија виђао доста сличних докумената, иза којих су углавном стајали представници академске заједнице. Ко је аутор овог документа заиста не знам.

Али, тачно је да о потреби кориговања граница на Балкану пишем већ 15 година. * Какве намере сагледавате иза овог "мистериозног" документа? - Видим да је неко сагледао ситуацију на Балкану и схватио да онако како је сада регион организован, она неће моћи да се побољша. БиХ је крхка творевина, није права држава, и време је да политичари одреде шта желе за своје друштво.

Увек сам говорио да сами лидери у региону треба да отворено покрену питање промена, али истичем да, притом, изван тог процеса треба да држе САД и Русију, и друге велике силе.

* Заиста мислите да је то реално могуће?

- Сваки пут када се САД умешају својим решењима, ствари се погоршају. Сматрам да Америка не разуме добро ни локалну културу, нити брине о потребама људи који живе на Балкану, већ се усредсређује само на своје интересе. У ЦИА сам увек говорио да не знамо шта радимо на Балкану, и имао сам проблеме због тога, али сада се види да сам био у праву.

Та решења нису довела ни до каквог резултата, напротив. Ако Александар Вучић као председник централне земље Балкана преузме лидерство, заједно са осталим локалним вођама, укључујући Хрвате, иако они често говоре да нису део тог простора, верујем да је могуће да се покрене процес у другом, бољем, правцу.

* Мислите да то не повлачи последице из "међународне заједнице"? - Чега треба да се боје? Сигурно нико неће покренути бомбардовање зато што лидери Балкана удружено покушавају да се договоре о бољим односима и сређивању ситуације на свом простору. То не значи да је тај процес једноставан, брз, ни лак, али одувек сам говорио, и то и сада сматрам, да су границе базиране на етницитету најбоље решење за Балкан. У супротном, оне су стални извор сукоба, јер нису оно што политичка заједница и народи стварно желе.

Сећам се да је својевремено Клинтонова администрација говорила: "Нека се навикну да тако живе!" Али време је показало да моје бивше колеге нису могле да реше било шта у земљама чију историју ни културу, заправо, не разумеју. Мислим да је прави тренутак да процес почне, без освртања на ставове САД.

Потребно је храбро лидерство које ће јасно и гласно да каже да није могућ статус кво, јер он Балкану доноси економску стагнацију, сукобе, етничку мржњу и сталну претњу насиљем.

* Али само "фантомски" документ о међама изазвао је бурне реакције диљем региона?

- То је зато што нико није сигуран ко је писао документ, а неки лидери у региону сматрају да ће да изгубе ако га не критикују. Но, чињеница је да су у свим државама врло јаке етничке идентификације и да оне теже да добију свој израз у другачије организованим државама. Логично је организовати референдум у Републици Српској да се види да ли људи желе да остану у БиХ, буду независни или да се придруже Србији. То је сасвим у реду и зашто би САД требало да се брину због тога? Још док сам деведесетих радио у ЦИА постављао сам питање: "Који је заправо интерес САД на Балкану?" Данас је Балкан бојно поље САД и Русије, али локални лидери треба да се поставе другачије, узму своју судбину у своје руке.

* Мислите да је промена граница на Балкану могућа без ризика од новог рата?

- Америка има исту политику већ 25 година, иако су већ направили велике грешке на Балкану. Решења Вашингтона су се показала као неделотворна, постојећи споразуми не функционишу. Вођство ЕУ је исцрпљено, Брисел није моћан као пре. Ризик од сукоба постоји ако се припремни рад не уради како треба. Али, ако Београд и Приштина покрену суштинска питања и направе уступке, а исто се учини и у БиХ, заједничким напорима свих локалних лидера, и без мешања великих сила, договор може задовољити и ЕУ. Ако Вашингтон буде поштовао одлуку, то ће учинити и Москва, и обрнуто. Али, у том процесу је врло важна улога УН, као гаранта одрживости тих договора.

* Промене међа су увек наилазиле на неодобравање и у ЕУ и НАТО?

- Мислим да је ЕУ посустала организација која је одавно прошла своје најбоље дане. Постоје проблеми са северним и јужним чланицама, Пољском, Мађарском. Питање је да ли је ЕУ, као целина, способна за ширење, њен значај није као некад. Турска никада неће постати део ЕУ. А Србија прави аранжмане и без придруживања и то сматрам врло добрим. Везе Србије са Русијом, Кином и другим значајним земљама су показале да интерес Београда није искључиво чланство у ЕУ, као ни у НАТО. Србија, заправо, и не мора да брине о чланству, које, иначе, носи плаћање такса Бриселу, као и захтеве за поштовање стандарда Уније. А НАТО је добрим делом мртва организација. Лидери неких земаља Балкана су говорили да желе у НАТО да би били за столом где се одлучује. Истина је, говорио сам, биће за столом, али неће говорити много, већ ће слати своје војнике у Авганистан или Ирак. И био сам у праву.

* Због чега мислите да је питање "прекрајања" граница на Балкану покренуто баш сада, усред пандемије ковида и да ли сте оптимиста у вези с исходом?

- Ко год да је писао овај документ види да Балкан стагнира. Лично сам оптимиста уколико лидери Балкана покрену суштинска, дубока питања и дискутују о њима. Промене граница су важне, јер само то може донети напредак и стабилност Балкану. Свестан сам да то није ни једноставан, ни кратак процес, али верујем да је могућ, уколико се одвија без мешања великих сила, а договори спроводе уз гаранције УН.

МИНИ-ШЕНГЕН ОДЛИЧАН ПРВИ КОРАК

* КАКО гледате на мини-шенген?

- То је одличан први корак који води већој кооперацији, сада треба кренути даље.

 САД НАЈПОДЕЉЕНИЈЕ ОД РАТА * СВЕДОЦИ смо великих превирања у САД?

- Сједињене Државе су на силазној линији, иако је Америка и даље врло јака економски, политички и војно. Но, Америка није више земља која може свима да наређује. У земљи постоје расни и проблеми са полицијским насиљем. Америка је тешко погођена и пандемијом вируса корона, али вакцинише се милион људи дневно и то полако даје ефекат. Остају, међутим, дубоке поделе које забрињавају. Продубљује се све више јаз између десничарских републиканаца и левичарских демократа. И то је веома забрињавајуће. Такве поделе се не памте последњих 160 година, од Америчког грађанског рата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (1)

СУТРА СУ МАТЕРИЦЕ: Највећи хришћански празник мајки који деца обожавају, а ево шта треба да ураде