ŠAKALI JURE OBODOM GRADA: Specijalne ekipe uhvatile divlju životinju u Kaluđerici (FOTO)
IAKO su stalno na nišanu lovaca, broj šakala u okolini Beograda drastično raste.

Životinja je u kavezu transportovana iz Kaluđerice, Foto Instagram
Nedavno su radnici "Zoohigijene" u dvorištu porodične kuće u Kaluđerici uhvatili jednog. Šakali su proteklog meseca ulazili u dvorišta pojedinih žitelja Mirijeva i Karaburme, koji su prijavljivali slučajeve. Prema rečima stručnjaka, najviše ih ima u Pančevačkom ritu, a zatim u sremskom i šumadijskom delu prestonice.
Za povećanje njihove populacije krivci su ljudi koji su stvorili divlje deponije sa ostacima hrane svuda u gradu, što njima odgovara. Zbog toga bi trebalo promeniti navike i ne bacati otpad na nedozvoljenim mestima.
- Prisustvo divljih životinja nije ništa neuobičajeno jer jasna granica između prirode i gradske sredine ne postoji - ovjašnjavaju nadležni iz JKP "Veterina Beograd".
- Važno je i naglasiti da su naše ekipe pripremljene za svaku vrstu spasavanja i ukazivanja pomoći životinjama.

Životinja je u kavezu transportovana iz Kaluđerice, Foto Instagram
Radnici "Veterine" u saradnji sa Zoološkim vrtom, Zavodom za zaštitu prirode Srbije, ornitološkim udruženjima i lovačkim društvima aktivno učestvuju u zbrinjavanju svih vrsta divljih životinja koje se pojavljuju u prestonici. Zajedno sa predstavnicim ovih institucija odlučuje se kako i na koji način se životinje vraćaju u prirodno stanište.
Osim šakala koji se šetaju obodom grada, na prestoničkim obalama ima sve više nutrija.
Reč je o invazivnoj vrsti glodara koja ugrožava vrste koje prirodno stanuju na našem podneblju, a sama činjenica da nam je postala vidljiva znači da se namnožila dovoljno da bi u budućnosti mogla da postane i problem.
- Nutrije lako mogu da prežive u našim uslovima, brzo se razmnožavaju i imaju puno potomaka što remeti odavno uspostavljeni prirodni poredak - dodaju stručnjaci.
- Kod nas nemaju prirodnih neprijatelja i nemamo potencijal grabljivica koje bi same mogle da urade "prirodnu kontrolu" ovakve vrste.
Jedino rešenje jeste donošenje pravilnika o invazivnim vrstama koji bi mogao nutrije da "neutrališe" kao pretnju po ostatak prirode. Životni vek nutrije u prirodnom okruženju je tri, retko četiri godine, aktivna je u sumrak i u zoru, pred svitanje, a u mirnim staništima u kojima nema predatora i tokom celog dana.
SRNA U NEMANjINOJ ULICI
IAKO je nekada prisustvo divljih životinja bilo karakteristično samo za periferiju grada, u poslednje vreme sve ih je više u centralnom gradskom jezgru. Prošle godine je mlada srna uhvaćena u Nemanjinoj ulici, bezbroj divljih svinja bilo je na novobeogradskoj i zemunskoj strani, dok škorpija najviše ima na Dorćolu i Vračaru.
Preporučujemo

POSLE 40 DANA LEČENjA: Trebinjski orao ponovo osvaja visine Hercegovine (VIDEO)
11. 03. 2022. u 01:05

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)