VEZ IZ DOBA NEMANJIĆA, A GRAVURA RUČNA: Srednja škola "Tehnoart" ima jedinstvene umetničke profile (FOTO)

Branka Borisavljević

22. 04. 2025. u 22:05

RUČNA gravura, originalni vez iz doba Nemanjića, izrada fresaka kao u srednjem veku, samo su neke od veština koje mogu naučiti đaci Škole za mašinstvo i umetničke zanate "Tehnoart".

ВЕЗ ИЗ ДОБА НЕМАЊИЋА, А ГРАВУРА РУЧНА: Средња школа Техноарт има јединствене уметничке профиле (ФОТО)

Foto: D. Milovanović

Ova obrazovna ustanova jedina je u Srbiji koja školuje učenike na profilima - firmopisac (kaligraf), konzervator kulturnih dobara, juvelir umetničkih predmeta, stilski krojač, grnčar i graver umetničkih predmeta. U odlično opremljenim kabinetima đaci uče tajne vajanja, slikanja, krojenja, juvelirstva.

Već na ulazu u školu, mogu se videti prelepi radovi učenika, od ćupova i raznih predmeta od gline, haljine iz doba kraljevine Srbije, nakit od srebra, ali i mozaici, crteži, ikone.

- Suština školovanja na umetničkim obrazovnim profilima je da se deca osposobe da odmah mogu da počnu da rade po završetku škole. Ipak, više od 80 odsto njih nastavlja studije na Fakultetu primenjenih umetnosti - kaže Nenad Mladenović, direktor škole. - Najtraženiji obrazovni profil je firmopisac, što je u suštini grafički dizajn - oprema knjige, animacija, plakati. To je primer kako pogrešan naziv profila ne utiče na interesovanje đaka, kada se radi kvalitetno. Ipak, šteta je što sa ovog profila najmanje đaka nastavlja školovanje, jer odmah nalaze posao i imaju odličnu zaradu.

Neophodan materijal za rad đaci dobijaju od škole tako da roditelji ne treba ništa da kupuju. Zbog toga, svi njihovi radovi ostaju u školi i ne mogu ih nositi kući. Kako bi se obezbedili što bolji ulsovi za rad, bivša ložionica pretvorena je u kabinet za vajanje. Na grnčarskom točku od gline đaci stvaraju prava umetnička dela.

- Konzervatori umetničkih predmeta u prvoj godini slikaju uljem na platnu kopije velikih majstora. Dobijaju ram, platno, koje sami moraju da nategnu, nanesu podlogu, naprave boju, bukvalno sve rade od nule - objašnjava Mladenović. - Učenici drugog razreda rade ikone na lipovoj dasci. Najpre crtaju probnu sliku na kartonu, potom je prenose na dasku, prave boje od jaja kako se to radilo u srednjem veku. Treća godina uči arheološku keramiku, reč je o eksponatima iz crkvi i muzeja, koji se vraćaju. Maturanti pola godine slikaju freske na malteru, kako su rađene u srednjovekovnim manastirima. Imamo princip da jedna godina nacrta novu fresku, a sledeća je namerno ošteti i onda je rekonstruiše. U drugom polugodištu prave mozaike.

VAJANjE, CRTANjE, SLIKANjE...

Prijavljivanje malih maturanta za polaganje prijemnog ispita je završeno, a do 9. maja očekuje testiranje iz vajanja, crtanja i slikanja.

Konkurencija je izuzetno jaka, s obzirom na to da se prima malo učenika - 63 na svih šest profila. Posle prijemnog đaci moraju da polažu i završni ispit.

Kao stari majstori, đaci uče ručnu gravuru uz ubacivanje zlatnih niti, koja se danas retko sreće, pošto se sve radi uz pomoć pantograf mašine. Počinju od najmekšeg stakla, a završavaju sa čelikom.

- U radionci su izloženi štit sa gravurom i srednjevekovni mač, koje su napravili učenici - pokazuje nam direktor škole. - Predmeti od drveta se rade po metodi sa početka 20 veka, kada nisu postojali lakovi. Premazuju se sa 50-ak slojeva šerlaha koji je prirodni lak i tako se dobija glatka površina. Juveliri prave skice nakita i onda rade ono što profesor odobri. Otpad od srebra moraju da pokupe i vrate ili da sami plate.

Budući scenski krojači, odnosno kostimografi, kroje i šiju odevne predmete kroz epohe, od srednjeg veka do danas. Sve je ručno šiveno i vezeno kao u doba Nemanjića. Vešti su i u pravljenju lutki - mrdalica, koje se mogu videti u "Madlenijanumu".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Alisa te vodi od Stadiona do Diznilenda