PRATIOCA ČEKA 200 MALIŠANA: Pomoć trećeg lica koristi 880 školaraca u inkluzivnom sistemu

Branka Borisavljević

12. 05. 2025. u 10:47

U POSLEDNjIH deset godina broj mališana koji koriste uslugu ličnog pratioca je povećan sa 44 na 880, koliko ih je bilo u prošloj godini. Reč je, uglavnom, o deci školskog uzrasta, koja su posle uvođenja inkluzije uključena u redovni obrazovni sistem.

ПРАТИОЦА ЧЕКА 200 МАЛИШАНА: Помоћ трећег лица користи 880 школараца у инклузивном систему

Foto: opština Obrenovac

 Prema poslednjim dostupnim podacima, pomoć trećeg lica tokom boravka u školi i obavljanja svakodnevnih obaveza čeka oko 200 školaraca. Da li je trenutno na listi čekanja više ili manje dece, koliko prestonici nedostaje ličnih pratilaca, koji su problemi, neka su od pitanja na koje odgovore čekamo veoma dugo od Sekretarijata za socijalnu zaštitu.

Ipak, i pored ćutanja nadležnih, činjenica jeste da Grad za finanisiranje ove usluge izdvaja oko milijardu dinara godišnje.Usluga lični pratilac deteta je namenjena mališanima sa invaliditetom, odnosno smetnjama u razvoju kojima je potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu - kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i slično. Neophodno je da je dete uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu, do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole.

USLOVI I OBUKA

Lični pratilac deteta mora da ima završenu srednju školu, kao i dvodnevnu obuku po akreditovanom programu, što se verifikuje sertifikatom koji izdaje republički Zavod za socijalnu zaštitu. Na obuci oni uče praktične veštine, koje su im potrebne u direktnom kontaktu i radu sa decom sa smetnjama u razvoju.

Potrebno je da imaju lekarsku potvrdu da su sposobni za rad sa decom. Ova usluga je u potpunosti finansirana iz budžeta Grada, što znači da je roditelji dece sa smetnjama u razvoju ne plaćaju. Zahtev za dobijanje ličnog pratioca podnosi se Centru za socijalni rad.

Iako je u poslednjoj deceniji mnogo urađeno na povećanju broja ličnih pratilaca, njih je i dalje nedovoljno za prestonicu kakva je Beograd. Roditelji na "listi čekanja", koji su u radnom odnosu, a nisu u finansijskoj situaciji da sami angažuju nekoga ko bi im pomogao oko deteta, snalaze se kako znaju i umeju.

- Moj sin ima žilijan bare sindrom, autoimuno neurološko oboljenje kada telo gubi sposobnost da kontroliše mišiće i oseća okolinu. Zahvljaujući dosadašnjoj terapiji, stao je na noge, može sam da hoda, ali mu je potrebna pomoć - priča majka učenika drugog razreda OŠ "Desanka Maksimović". - Već dve godine čekamo na pratioca, pa sam ja preuzela tu ulogu. Odvodim ga u školu, onda ga čekam u hodniku, pošto on nema mentalnih oštećenja. Posle časova, idem na posao, a o njemu brine neko iz porodice. Teško je, ali je učiteljica divna i puna razumevanja, pričuva ga, sačeka me, što mnogo znači.

Lični pratilac zadužen je samo za jedno dete. Ovakav vid usluge socijalne zaštite obezbeđuje se za svakog korisnika u trajanju do najviše osam sati dnevno, odnosno do 40 sati nedeljno, u skladu sa procenjenim potrebama deteta, o čemu odlučuje Centar za socijalni rad. Posebno se ceni porodični status domaćinstva deteta sa smetnjama u razvoju, kao i stepen podrške. Prednost imaju mališani iz jednoroditeljskih porodica, bez drugih članova porodičnog domaćinstva koji mogu preuzeti brigu o detetu, kao i deca sa prvim i drugim stepenom podrške.

Usluga lični pratilac deteta pruža se bez prekida počev od 2014. godine, prvo projektno, zatim je 2016. godine uvedena u sistem socijalne zaštite Grada.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA ZAPANJENA: Legendarna Jelena Isinbajeva se odrekla Putina, a onda je otkriveno - ovo